Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
87741_thinkstockphotos 498600743 676x451.jpg
4. mája 2018 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Auto opravár Junior 2018

BRATISLAVA 4. mája 2018 – Cech predajcov a autoservisov SR organizuje už 19 ročník súťaže AUTO OPRAVÁR JUNIOR. Do tejto súťaže sa zapájajú školy a ich žiaci v rámci celého Slovenska. Hlavným zámerom je spropagovať profesie v automobilovom priemysle, vzbudiť u mladých záujem o techniku a zároveň podporiť aj naštartovanú reformu systému duálneho vzdelávania. Aktuálny ročník súťaže bude vyhodnotený 26. apríla počas Autosalónu v Bratislave.

Aktuálny ročník súťaže bol vyhlásený v decembri minulého roka. Súťaž sa skladá z troch kôl. Prvé kolo prebieha formou online textov na webovej stránke autoopravarjunior.sk. Súťažiť môžu všetci študenti 3. ročníka v troch kategóriách: auto opravár mechanik a elektrikár, autolakovník a karosár. Po vypracovaní sa online testy okamžite vyhodnocujú a na základe výsledkov sa vyberajú žiaci, ktorí postupujú do krajských kôl.

„Oproti minulým rokom sme zaviedli najväčšie zmeny práve v krajských kolách,“ hovorí Július Hron, predseda Cechu predajcov a autoservisov SR. „Tieto kolá sa robili v priestoroch servisov. Už neboli založené iba na poznávacej časti a písomných testoch, ale obsahovali aj praktickú časť.“

Z každého krajského kola postúpili do celoslovenského kola najlepší traja žiaci v kategórii auto opravár mechanik a elektrikár a štyria najlepší v kategórii karosár a autolakovník.  Celoslovenské finále sa konalo sa konalo v Školiacom stredisku ŠKODA Auto a v priestoroch spoločnosti JL v Bratislave.

„Do súťaže sa tento rok prihlásilo 45 škôl, najviac žiakov počte 788 sa zapojilo  v rámci kategórie automechanik a autoelektrikár, v kategórii karosár súťažilo 41 žiakov a v kategórii autolakovník 51. Teší nás, že záujem o súťaž sa z roka na rok zvyšuje. Aj to je dôkaz, že technické profesie začínajú v našej spoločnosti postupne naberať na svojom význame,“ dopĺňa Július Hron.

15 rokov  Cechu predajcov a autoservisov SR

Cech predajcov a autoservisov SR (CPA SR) je záujmové združenie zoskupujúce autorizovaných predajcov a autoservisy, nezávislé servisy a iné právnické osoby, ktoré pôsobia v sektoroch súvisiacich s automobilovým priemyslom a autoopravárenstvom. Hlavnou víziou CPA je poskytovať pre svojich členov služby, ktoré sú zamerané na pomoc pri riešení problémov súvisiacich s ich podnikaním a poskytovaním služieb verejnosti.

Cech predajcov a autoservisov SR vznikol v roku 2006 osamostatnením sa od Združenia automobilového priemyslu SR. Medzi hlavné ciele patrí presadzovanie záujmov svojich členov vo vzťahu k orgánom štátnej správy, ako aj k iným podnikateľským subjektom či verejnosti. CPA poskytuje poradenstvo v oblasti legislatívy, právne poradenstvo, ekonomické poradenstvo. Cech predajcov a autoservisov SR je akceptované zahraničnými združeniami ako sú SAČR, ZDK, CECRA a WKO. Od roku 2006 je CPA riadnym členom CECRA so sídlom v Bruseli. Záujmom cechu je aj zvyšovanie odbornosti v oblasti vzdelávania prostredníctvom pilotných centier a spolupráce s orgánmi štátnej správy.

Cech predajcov a autoservisov SR sa aktívne zapája do celospoločenských projektov a organizuje aj vlastné aktivity. Je vyhlasovateľov celonárodnej súťaže Auto opravár JUNIOR. V roku 2011 CPA inicioval transformáciu odborného vzdelávania – duálne vzdelávanie, o dva roky neskôr zadefinoval Národnú sústavu povolaní a Národnú sústavu kvalifikácií. Cech predajcov a autoservisov SR je zároveň certifikačnou autoritou pre vstup zamestnávateľov do systému duálneho vzdelávania ako aj certifikačnou autoritou na vytváranie nových učebných a študijných odborov v spolupráci s SOPK.

V roku 2014 zorganizoval cech medzinárodnú odbornú konferenciu k opravám vozidiel po závažnej dopravnej nehode. V roku 2016 zriadil pracovnú skupinu k implementácii smernice EÚ 2014/45 do národnej legislatívy. Výsledkom je nový zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke.

K téme

Na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného auta? Škoda Auto Slovensko oslavuje hokejové majstrovstvá sveta akčnými modelmi Drive

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.