Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. mája 2013 PR správyHospodárske výsledky od PRservis.skSITA Diskusia()

Alstom v účtovnom roku 2012/2013 vykázal medziročný nárast

BRATISLAVA 7. mája – V období od 1. apríla 2012 do 31. marca 2013 zaznamenala spoločnosť Alstom 10 % medziročný nárast objemu objednávok na 23,8 miliardy eur. Podľa oznámených výsledkov dosiahla skupina vo štvrtom štvrťroku vysoký objem objednávok, a to v hodnote 6,6 miliardy eur, a vykázala tak pomer objednávok k fakturovaným dodávkam väčší ako 1 už 10. štvrťrok v rade. Výnosy vzrástli oproti predchádzajúcemu roku o 2 % na 20,3 miliardy eur. Prevádzkový zisk dosiahol 1 463 miliónov eur a prevádzková marža 7,2 %, t.j. o 10 bázických bodov viac oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka. Čistý zisk vzrástol o 10 % zo 732 miliónov eur v účtovnom roku 2011/12 na 802 miliónov. Voľné peňažné prostriedky sa v účtovnom roku 2012/13 vrátili do kladných hodnôt 408 miliónov eur.

Na svojom nasledujúcom valnom zhromaždení Alstom navrhne vyplatenie dividend vo výške 0,84 eura na akciu, čo predstavuje 5 % nárast oproti minulému roku.

„V účtovnom roku 2012/13 vykázala skupina Alstom solídne obchodné výsledky, čo dokladá pomer objednávok k fakturovaným dodávkam väčšie ako 1 vo všetkých štvrťrokoch. Výnosy vzrástli napriek oneskoreniu obnoviteľných zdrojov a útlmu projektov u niektorých našich zákazníkov v oblasti rozvodných sietí. Prevádzková marža oproti predchádzajúcemu roku vzrástla predovšetkým vďaka riadnemu vybavovaniu objednávok a optimalizácii nákladov. Voľné peňažné prostriedky sa dostali do pozitívnych hodnôt po dvoch rokoch v červených číslach. Dlhodobý výhľad zostáva solídny vzhľadom k dobrým výkonnostným ukazovateľom vo všetkých našich trhových segmentoch. V krátkodobom horizonte však očakávame negatívny dopad nižšieho než očakávaného objemu predaja spôsobeného zložitejšou trhovou situáciou. V tomto kontexte očakávame obchodný rast výnosov na úrovni jednotiek percent, stabilnú prevádzkovú maržu vo fiškálnom roku 2013/14 a v ďalších dvoch až troch rokoch jej postupný nárast na hodnotu okolo 8 %. Generovanie peňažných prostriedkov zostáva najvyššou prioritou a vo všetkých rokoch uvedeného obdobia očakávame pozitívne hodnoty,“ hovorí Patrick Kron, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Alstom.

Pokiaľ ide o Slovenskú republiku, pôsobí tu Alstom ako dodávateľ environmentálnych technológií pre slovenské energetické zdroje. V posledných dvoch rokoch firma vytvorila 30 nových pracovných miest a tento trend bude pokračovať. Do budúcnosti sa chce Alstom na Slovensku tiež podieľať na dodávkach pre nové vodné a jadrové zdroje a silnejšie sa presadiť v sektore Transportu, kde je jedným zo svetových lídrov v oblasti koľajových vozidiel a automatizácie.

Solídny obchodný výsledok

Vo fiškálnom roku zaznamenala spoločnosť objednávky v objeme 23,8 miliardy eur, čo predstavuje 10 % nárast oproti predchádzajúcemu roku. Obchodná aktivita zostala silná v rozvíjajúcich sa krajinách, odkiaľ pochádzala takmer polovica všetkých objednávok. Divízia Transport bola v Európe obzvlášť úspešná. Ku dňu 31. marca 2013 dosiahol objem rozpracovaných zákaziek 53 miliárd eur, čo predstavuje nárast o 7 % a objemovo výnosy za 31 mesiacov.

Divízia Thermal Power získala významné zákazky vo všetkých oblastiach svojej pôsobnosti. Za zmienku stojí objednávka 12 plynových turbín z Číny, Veľkej Británie, Jordánska, Izraela a Thajska, kde predala svoje prvé dve modernizované plynové turbíny GT26. Skupina takmer zdvojnásobila svoj podiel na inštalovanom výkone oproti úrovni objednávok z roku 2011/12, konkrétne z 2,8 na 5 GW, a to vďaka väčšiemu počtu predaných turbín GT26. Skupina bola tiež aktívna v oblasti parných turbín. Niekoľko turbínových ostrovov predala do Saudskej Arábie, Indie a Egypta. Divízia Thermal Power ťažila z obchodných aktivít v oblasti sústav pre riadenie emisií, modernizácie a servisných činností.

Divízia Renewable Power bola v roku 2012/13 aktívna najmä v oblasti veterných elektrární, predovšetkým v Brazílii. Tri kľúčové kontrakty pre vodné elektrárne boli podpísané v Etiópii, Kolumbii a Brazílii, čím si táto divízia udržala významný trhový podiel.

Divízia Grid zaznamenala rekordný objem objednávok, vrátane dvoch rozsiahlych projektov vysokonapäťového jednosmerného vedenia v Indii a Nemecku, a obvyklých zákaziek menšieho a stredného rozsahu z rôznych častí sveta.

Divízie Transport dosiahla najlepšie výsledky od fiškálneho roka 2009/10. Úspešná bola v západnej Európe, kde získala zákazky na regionálne vlaky v Nemecku, Taliansku a Švédsku, vysokorýchlostné vlaky vo Švajčiarsku, prímestské vlaky a súpravy metra vo Francúzsku a na signalizačný systém v Holandsku. Mimo Európy podpísala tiež rad významných kontraktov, napr. na súpravy metra v Brazílii, ľahké koľajové vozidlá v Kanade a kontrakt na údržbu koľajových vozidiel v Kazachstane.

Postupné oživenie výnosov a prevádzkového zisku

Vo fiškálnom roku 2012/13 vrástli výnosy skupiny medziročne o 2% na 20,3 miliardy eur. Hlavnými ťahúňmi rastu boli divízie Thermal Power (5% nárast) a Transport (6% nárast), ktoré vyrovnali výkyv z predchádzajúceho roka. Výnosy divízie Renewable Power sa znížili o 11% vplyvom poklesu tržieb z realizácie rozsiahlych hydroenergetických projektov v Latinskej Amerike v prvom polroku. Výnosy divízie Grid poklesli o 5% vplyvom spomalenia projektov na strane zákazníkov predovšetkým v Indii.

Prevádzkový zisk vo fiškálnom roku 2012/13 dosiahol 1 463 miliónov eur oproti 1 406 miliónom eur v roku predchádzajúcom. Prevádzková marža skupiny sa zvýšila o 10 bázických bodov na 7,2%. Čistý zisk vzrástol medziročne o 10% na 802 miliónov eur.

Potvrdený obrat vo vývoji voľných peňažných prostriedkov

Voľné peňažné prostriedky vo fiškálnom roku 2012/13 nadobudli kladných hodnôt – 408 miliónov eur, a to vďaka efektívnemu riadeniu pracovného kapitálu, a napriek nižšiemu objemu zákaziek na kľúč, čo ovplyvňuje zálohové platby zákazníkov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa tvorba voľných peňažných prostriedkov zlepšila takmer o miliardu eur.

Pokračujúce stabilné výdavky do výskumu, vývoja a budúceho rozvoja spoločnosti
V priebehu fiškálneho roka 2012/13 pokračovala spoločnosť Alstom v investíciách do výskumu a vývoja, ktoré dosiahli 737 miliónov eur. Kapitálové náklady sa udržali na úrovni 505 miliónov eur, pričom všetky štyri sektory investovali do posilňovania kapacít, predovšetkým na rozvíjajúcich sa trhoch, a do modernizácie zariadení. Spoločnosť ďalej posilňovala prítomnosť na dynamických trhoch, ako aj politiku partnerstva a selektívnych akvizícií.

Internetové stránky: www.alstom.com

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

LPP zvládla výzvy roku 2022 s najvyššími tržbami v histórii skupiny. Sumár finančných výsledkov za rok 2022/23 LPP zaznamenáva jedno z najlepších období v histórii. Sumár finančných výsledkov za rok 2021/22

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Hospodárske výsledky

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.