Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. októbra 2015 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Akú hladinu cholesterolu majú poslanci Národnej rady SR?

BRATISLAVA 1. októbra – Liečba zvýšeného cholesterolu nie je žiadnou novinkou, používa sa už viac ako desať rokov. Hoci o rizikách vysokej hladiny cholesterolu pre zdravie srdca a ciev sa v médiách často hovorí, informovanosť o naliehavosti a cieľoch tejto liečby je nedostatočná. Lieky sa stále neužívajú v správnych dávkach a v kombináciách. Veľa pacientov nie je vôbec diagnostikovaných (napríklad viac ako 80 percent pacientov s familiárnou hypercholesterolémiou o svojom ochorení nevie). Mnohí ľudia, ktorí sa na zvýšený cholesterol liečia, ani nepoznajú cieľovú hladinu, ktorú majú liečbou dosiahnuť.

Prijateľná hodnota hladiny celkového cholesterolu je zvyčajne menej než 5 mmol/l. Pri bežných krvných skúškach zameraných na tuky sa meria hladina celkového cholesterolu, LDL-C takzvaného „zlého“ cholesterolu, HDL-C takzvaného „dobrého“ cholesterolu a triacylglycerólov. Pri rozhodnutí o liečbe však lekár väčšinou vychádza z výšky hladiny LDL a/alebo HDL cholesterolu, a nie celkovej hladiny cholesterolu. LDL cholesterol totiž presnejšie určuje možné ochorenia srdcových tepien. Bohužiaľ, už dávno neplatí, že vysoký cholesterol je problémom seniorského veku. Veľmi často si vyberá mladých ľudí, čo potvrdzujú mnohé štúdie a výskumy. Okrem dedičnosti sa pod to podpisuje najmä nesprávny životný štýl spojený s prejedaním sa, konzumáciou mastných jedál a nedostatkom pohybu. Veľký vplyv má aj nadmerný príjem alkoholu, fajčenie cigariet a stres.

Hladinu tukov možno takmer vždy upraviť kombináciou diéty, znížením hmotnosti, cvičením a liečbou. Na liečbu nie je neskoro nikdy, ani vtedy, keď sa už ochorenie tepien prejavilo. Zníženie hladiny tukov u ľudí s hyperlipidémiou môže znamenať záchranu ich života.

Hyperlipidémia je zvýšená hladina tukov (lipidov), vrátane cholesterolu a triacylglycerólov v krvi. Väčšina ľudí s hyperlipidémiou nemá žiadne príznaky, ktoré by ich upozornili na toto vážne ochorenie. Porucha metabolizmu tukov až na 90 percent ovplyvňuje vznik srdcovocievnych ochorení, na ktoré zomiera viac ako polovica ľudí na Slovensku. Zvýšená hladina tukov významne zvyšuje riziko ochorení srdcových (vencovitých) tepien – ich zhrubnutie alebo kôrnatenie a vplýva aj na postihnutie ciev v iných orgánoch a tkanivách (obličky, končatiny).

Ochorenie srdcových tepien môže viesť k ischemickej chorobe srdca, k angíne pektoris alebo k srdcovému infarktu a k náhlej smrti. Postihnutie mozgových tepien je zase príčinou náhlej mozgovej cievnej príhody.

U ľudí s hyperlipidémiou, u ktorých sa zatiaľ neprejavilo ochorenie vencovitých tepien, sa vypočítava 10 – ročné riziko vzniku fatálnej kardiovaskulárnej príhody na základe systému SCORE. Na základe hodnôt celkového cholesterolu, krvného tlaku, pohlavia, veku a fajčiarskeho statusu sa stanoví u osôb celkové riziko. Podľa hladiny rizika sa stanoví odporúčaná cieľová hodnota LDL cholesterolu.

Statíny sú liekom prvej voľby hypercholesterolémie. Podľa klinických štúdií liečba statínmi znižuje riziko akútnych infarktov až o 24 percent a mozgovej cievnej príhody až o 15 percent. Mnoho pacientov však z rôznych dôvodov neužíva dostatočné dávky a 6 z 10 pacientov ukončuje liečbu statínmi počas prvých šiestich mesiacov od začiatku liečby. Liečba samotnými statínmi však nedokáže trvalo udržať cieľové hodnoty krvných lipidov, preto sa zvyčajne kombinuje s nestatínovými hypolipidemikami.

Iba dostatočná, pravidelná a dlhotrvajúca liečba môže udržať cieľové hladiny cholesterolu a zabrániť rozvoju srdcovocievnych ochorení. Najdôležitejšia je však prevencia srdcovocievnych ochorení, ktorú by mal každý poznať. Najjednoduchšou pomôckou je tzv. kód zdravého života – 0 cigariet, 30 minút pohybu denne, celkový cholesterol menej ako 5 mmol/l a optimálny krvný tlak 120/80 mmHg.

Slovenská nadácia srdca v rámci kampane MOST požiadala poslancov NR SR, aby pomohli zvýšiť informovanosť o správnej a dostatočnej liečbe zvýšeného cholesterolu. Dňa 7. októbra 2015 si poslanci budú môcť priamo na pôde parlamentu dať odmerať svoju hladinu celkového cholesterolu, ponúknu im skríningové jednozvodové EKG vyšetrenie a budú sa môcť poradiť o svojom zdraví s odborným lekárom. Práve tieto vyšetrenia napovedia veľa o stave srdca a ciev a sú prístupné každému. Je možné ich urobiť počas bežnej preventívnej prehliadky. Napriek tomu ich mnoho ľudí neabsolvuje.

„Dnes vieme, že správnym životným štýlom a adekvátnou prevenciou môžeme znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení až o 80%! Nakoľko však najzávažnejšie rizikové faktory týchto ochorení nemajú takmer žiadne príznaky, jedinou možnosťou je tieto riziká pravidelne kontrolovať a v prípade ich zvýšenia urobiť všetko pre ich elimináciu“ – konštatuje kardiológ a správca Slovenskej nadácie srdca doc. MUDr. Gabriel Kamenský.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Desať generácií žiakov duálneho vzdelávania v dm Svojím nákupom v dm počas piatkového „Black Friday“ podporíte vznik a vybavenie vzdelávacích centier pre marginalizované skupiny

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.