Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. decembra 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Ako vybrať spoločenskú hru pre dieťa

BRATISLAVA 7. novembra – Pekný darček sa dá vybrať viacerými spôsobmi – napríklad prechádzka po obchodoch a na spôsob z rozprávky o Popoluške (čo mi cvrngne do nosa) sa z nej vrátiť s darčekom. Niektorí sa pred takouto nákupnou prechádzkou vopred zamyslia a vymýšľajú a plánujú. Niektorí sa priamo opýtajú „čo chceš pod stromček“? No pri deťoch to nie je tak ľahké, nechceme im predsa pokaziť prekvapenie. A naopak chceme vidieť ich tváre a najmä oči, keď vybaľujú a objavujú. Ale zároveň by sme im radi darovali niečo, čo ich nielen poteší, ale aj (stačí iba tajne, nenápadne) naučí a niečo v nich rozvinie. Nech nám rastú do krásy. Preto je tento článok iHRYska venovaný hrám pre deti, hrám ktoré prinesú zábavu, ale aj čosi navyše.

Spoločenských hier je nesmierne veľa a stále pribúdajú ďalšie. Dobré je, že sa rozširuje aj ponuka hier pre drobcov (od trojročných cez predškolákov až po malých školákov). A nájsť sa medzi nimi dajú mnohé krásne a inšpiratívne nápady. Naša dnešná malá rada znie: skúste si rozmyslieť, aké schopnosti by mala hra u vašeho dieťaťa rozvinúť. Potom nebudete odkázaní iba na najkrajší obrázok na obale hry a na náhodu, o čom a aká dobrá tá hra je… A na inšpiráciu prinášame nápady na hry rozvíjajúce rôzne oblasti detskej osôbky.

Pre šikovné ruky – jemná motorika

Jazýček medzi zubami a úplné sústredenie, hlavne nech sa ten hrad nezrúti! Sú hry, ktoré tvorivo vedú deti do plnenia úloh, pri ktorých rozvíjajú šikovnosť.

Na zemi ohrádka, v jej strede strašiak a všade okolo neho malé drevené kapustičky rôznych farieb. Tak vyzerá pripravená hra Curli Kuller. Každý z malých hráčov dostane svojho slimáčika (diskovitého tvaru) a pomocou drevenej rozbehovej dráhy sa ho snaží namieriť medzi kapustu tak, aby slimák zjedol (zhodil) tie správne hlávky. V hre Šnúrky a dierky deti prevliekajú šnúrky dierkami a dopĺňajú ich farbami pekné obrázky. Zajíc v pytli je pekná hra pre trojročné, ale aj staršie deti, v najnáročnejšej verzii naslepo, rozoznávajúc tvary hmatom, vyberajú z vrecúška správne predmety. Aj mnohé z hlavolamov sú pre tých najmenších výzvou – napríklad Deň a noc, v ktorom sa navliekajú drevené dieliky na stojan.

Propedeutika počtov a počítanie

Pod týmto odborným názvom sa ukrýva jednoduchá vec – neučíte deti počítať priamo, ale počítate vy a na deti sa pri tom niečo „nalepí“. No a to druhé, počítanie, sa dá zlepšovať aj veľmi zábavným spôsobom.

Pre štvorročné deti napríklad hra Viva Topo o mačke a myšiach – učia sa počítať a zároveň rozhodovať, čo je výhodnejšie (vrabec na streche, alebo kus syra v hrsti). Iným príkladom, pre staršie deti, je Adios Amigos, prestrelka v mexickej púšti, kde však namiesto guliek lieta matematika. Novinka na trhu Noe je výborným cvičením počítania, nakladanie zvieratiek na archu baví aj starších hráčov. A má krásnu darčekovú plechovú krabičku. Pekným príkladom je aj hra Superfarmár, plná neustáleho prepočítavania.

Zábava a vedomosti zároveň

Kombinácia zriedkavá, ale o to žiadanejšia. Dá sa nájsť.

Nenechajte sa odradiť českým názvom hry Umí prase létat. Skrýva krásnu a jednoduchú hru – v kruhu sú rozostavené rôzne vlastnosti či popisy zvierat (vajíčko, pancier, les, krídla, listy, voda,…) a akonáhle je do stredu kruhu položená kartička s nejakým zvieratkom (v hre je ich celá kôpka), deti v rýchlosti pomocou žetónikov priraďujú zvieratku vlastnosti, prípadne popisujú kde žije a čím sa živí. Hra Wildlife s pomocou dvoch DVD z ktorých sa púšťajú krátke filmíky zavedie deti do divokej prírody Afriky – odpovedajú na otázky a jazdia svojimi džípmi po savane. Pre menších je nápadito vytvorený Môj prvý kvíz, prestrčením pršteka sa určuje správna možnosť. Populárnou sa stala séria hier V kocke! – v slovenčine vyšli tri: Svet, Moje prvé obrázky a Vynálezy.

Predstavivosť a fantázia

Deti jej majú nesmierne množstvo, ale učiť sa s ňou narábať je výzvou.

Nádherné možnosti dáva hra Wolkenbilder – Obláčkové obrázky. Z rôznych dielikov obláčikov skladajú deti tvary podľa obrázkov na kartičkách, ostatní hráči hádajú, čo sa za oblakmi skrýva. Od najjednoduchšej verzie, kde sa deti iba hrajú s tvarmi sa dá pokročiť ďalej – trochu si skladanie naplánovať a vopred vybrať dieliky na obrázok. Skoro ako keby ste ležali na lúke, akurát tu tvoríte oblaky vy. Fantáziu potrebujete aj na vytváranie a rozprávanie príbehov v hre Príbehy z kociek. A plná zábavy a fantázie je aj verzia známej hry Activity vo verzii Deti a Junior Turbo.

Logika

Je potrebná vo väčšine hier. A krásne ju rozvíjajú hry pre jedného – rozmanité hlavolamy.

Na rozdiel od známych hlavolamov, v ktorých raz niečo vylúštite a ostane vám iba zberač prachu na poličke, moderné hlavolamy majú série zadaní, od najľahších po najťažšie a zabavíte sa nad nimi celé hodiny. Sú od tých pre najmenších (Chytré autíčko, Zámecké schody), cez predškolácke (Piráti, Princ a drak) a školácke (Aqua Bella, Safari) až po tie pre veľkých (Titanic, Metro). Okrem hlavolamov odporúčame napríklad obľúbené hry Deti z Carcassonne pre štvorročných a Korytnačie preteky, jednu z najpredávanejších detských hier, ktorá baví aj dospelých.

Pamäť, v tom sú deti šampióni

A máme čo robiť, aby sme s nimi držali krok. A keďže ich to aj baví, je veľa hier, v ktorých je schopnosť pamätať si rôznym spôsobom zakomponovaná do fungovania.

Pre najmenších je napríklad hra Turbulento, v ktorej je potrebá šikovnosť, keď pomocou púšťania drevených guličiek otáčate zaoblené dieliky zvieratiek. A keď dostanete za úlohu otočiť zvieratko, ktoré je už otočené, musíte si zase spomenúť, ktoré to bolo. Pamäť je dôležitá v ďalších krásnych detských hrách, pozrite si napríklad Kuraciu olympiádu, Sloniu pamäť, alebo rýchly a zábavný Aport!

Základy stratégie

Nielen pre generálov. Skôr tak potrebná schopnosť premyslieť si, čo je dobré spraviť a čo to spôsobí. A ako využiť možnosti čo najlepšie.

Dobrým príkladom je Giro Galoppo, dostihové preteky, v ktorých sa ale nepohybuje hráč svojim jazdcom náhodne pomocou kociek, no používa karty pohybu, ktoré je potrebné starostlivo naplánovať. A zároveň sa snažiť odhadnúť postup ostatných hráčov. Pekná príprava na zložitejšie hry v neskoršom veku. A pekná príprava na život. Iným príkladom, pre staršie deti, je detská verzia známej hry Osadníci z Katanu Junior. Počítanie ju sprevádza od začiatku až do konca a pritom nenápadne.

Postreh a rýchlosť

Jedny z najzábavnejších hier, typické tým, že hrajú všetci naraz, sú jednoduché a netrvajú dlho.

Dobble je jednou z najchcenejších hier iHRYska, medzi dospelými, aj pre deti. Odporúčame ho od 6 rokov. Má jednoduché pravidlá, viacero možností hrania, kruhové karty v plechovičke sú zárukou zábavy. Pre menších hráčov je rovnako vydarená hra Barvínek. A ak chcete zmenu, ale predsa len niečo podobné, odporúčame Ducha a Cink.

Na záver

Jednou z krásnych vecí na hrách je, že je v nich prioritou zábava a radosť, čas spolu s inými. A popri tom dávajú hráčom všeličo navyše. A nielen jednu vec – rôzne kombinácie vyššie popísaných faktorov. Múdry Ján Amos Komenský by mal radosť, pretože ožila škola hrou.

Ak by ste potrebovali poradiť niečo špeciálne pre vaše dieťa, ozvite sa nám do iHRYska, radi pomôžeme. V hrách sa vyznáme a máme ich radi!

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa namiesto vyučovania h3kovali Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.