Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
94360_gettyimages 1250496484 676x376.jpg
1. decembra 2020 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Aké sú aktuálne predpisy pre hodnotenie energetickej hospodárnosti osvetlenia v budovách?

1.12.2020 – Slovenská komora stavebných inžinierov opäť pozvala do online priestoru odborníkov na energetickú hospodárnosť, ktorí sa tentokrát venovali téme „Hodnotenie energetickej hospodárnosti osvetlenia v budovách v  zmysle aktuálnych predpisov“.

Online konferencia, ktorá sa konala 25. novembra 2020, bola určená predovšetkým projektantom a odborne spôsobilým osobám pre energetickú certifikáciu budov, ale aj širokej odbornej verejnosti zaoberajúcej sa osvetlením budov alebo hodnotením energetickej hospodárnosti budov v rámci iných miest spotreby.

Konferencia sa venovala najnovším normatívnym a legislatívnym požiadavkám na osvetlenie, hodnoteniu energetickej hospodárnosti osvetlenia v budovách, ale aj informáciám o moderných a efektívnych osvetľovacích zariadeniach a systémoch vrátane riadenia osvetlenia a ich dopadu na úspory energie.

Alena Ohradzanská, z Ministerstva dopravy a výstavby SR, oboznámila účastníkov s aktuálnym legislatívnym  rámcom  a vývojom legislatívnych požiadaviek.

Z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave prednášali viacerí odborníci, medzi nimi Dionýz Gašparovský, ktorý sa zaoberal témou hodnotenia energetickej hospodárnosti osvetlenia v budovách v zmysle aktuálnych legislatívnych a normatívnych požiadaviek; možnosti a technológie riadenia osvetlenia v budovách a ich dopad na úspory energie prezentoval Peter Janiga.

Následne Roman Dubnička vysvetlil metódy merania pri hodnotení energetickej hospodárnosti osvetlenia v budovách v nadväznosti na legislatívne a normatívne požiadavky na osvetlenie vnútorných priestorov a téme elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov a jej vplyvu na energetickú hospodárnosť osvetlenia v budovách sa vo svojej prednáške venoval Juraj Kubica.

Jana Raditschová  zo spoločnosti LUMI, spol. s r. o. sa vo svojej prvej prednáške venovala problematike projektového hodnotenia energetickej hospodárnosti osvetlenia v budovách a systémového riešenia smerujúceho k splneniu požiadaviek na energetickú triedu A0. Druhú časť prednášky zamerala na energetickú certifikáciu osvetlenia v budovách a vybraným problémom, ale aj praktickým skúsenostiam.

Stanislav Darula zo Slovenskej akadémie vied vysvetlil, aké sú požiadavky na denné osvetlenie budov a ich dopad na hodnotenie energetickej hospodárnosti osvetlenia.

Aké sú trendy a ako fungujú efektívne osvetľovacie prostriedky a technológie vysvetlil v záverečnej prednáške Pavol Gora zo ZG Lighting Slovakia.

Odborníci počas konferencie priniesli veľa dôležitých informácií, ako aj praktických ukážok, aké efektívne prostriedky a technológie osvetlenia sa už v praxi používajú.

„Od 1.1.2021 budú platné ešte prísnejšie pravidlá pre energetickú hospodárnosť budov, a preto s  vybranými odborníkmi spolupracujúcimi s SKSI vzdelávame našich členov, aby boli pripravení v praxi na tieto zmeny“, uviedol Vladimír Benko, predseda SKSI.

Odborným garantom konferencie Dionýz Gašparovský v závere zhodnotil, že konferencia priniesla veľa nových a zaujímavých informácií, ktoré sú pre odborníkov v praxi veľmi potrebné a ako skonštatoval „je evidentné, že oblasť osvetlenia napreduje veľmi rýchlo dopredu a prináša nové riešenia a nové,  zvyšujúce sa požiadavky nielen na kvantitu, ale hlavne aj na kvalitu osvetlenia.“

O Slovenskej komore stavebných inžinierov

SKSI je stavovskou organizáciou obnovenou v roku 1992 zákonom č. 138/1992 Zb. o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch. Združuje takmer 5000 autorizovaných stavebných inžinierov a viac ako 1000 dobrovoľných členov. Dbá o kvalitu technickej úrovne v oblasti projektovania, riadenia a realizácie stavieb, a zároveň sa podieľa na ochrane verejných záujmov v oblasti územného plánovania, projektovania, výstavby a chráni práva a oprávnené záujmy spoločnosti. Je členom Európskej rady inžinierskych komôr ECEC a Európskej rady stavebných inžinierov ECCE.

SKSI podporuje práva inžinierov, ich profesijné, sociálne a hospodárske záujmy a obhajuje ich stavovskú česť. Dbá o to, aby inžinieri vykonávali svoje povolanie odborne a v súlade s jeho etikou a spôsobom, ktorý ustanovujú zákony a vnútorné predpisy. Okrem autorizácie vykonáva Komora skúšky odbornej spôsobilosti pre energetickú certifikáciu a pre činnosti stavbyvedúci a stavebný dozor.

www.sksi.sk

Informačný servis

K téme

Zaujímavé zľavy na hodinky, súťaž o slúchadlá a celebrity! Samsung vo štvrtok zopakuje úspešný predaj počas streamu na Facebooku Bratislava bude hostiť Finweek. Trojdňový finančný festival začína 26. októbra v HubHub Twin city

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.