Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
103315_ts13 002 676x451.jpg
22. decembra 2023 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Aj takto chutí domov! RYBA Košice vítala na letisku Slovákov prichádzajúcich zo zahraničia treskou a rožkom

22.12.2023 – Chuť domoviny, aj to je jedna z asociácií, ktorá sa Slovákovi vybaví, keď si predstaví tresku v majonéze. RYBA Košice nezostala iba pri predstavách a Slovákov prichádzajúcich zo zahraničia vítala na letisku v Košiciach a v Bratislave tesne pred Vianocami košickou Treskou v majonéze – lahodnou národnou pochúťkou zhotovenou podľa tradičnej receptúry, ktorá chutí presne tak, ako pred 70 rokmi.

Na vyprážaného kapra, kapustnicu či bobáľky, ale aj iné tradičné slovenské potraviny, sa Slováci prichádzajúci na Vianoce domov tešia možno o čosi viac. Dnes v zahraničí podľa posledného sčítania obyvateľov žije viac ako štvrť milióna Slovákov. Blížiace sa vianočné sviatky sú pre nich príležitosťou, ako sa na chvíľu vrátiť domov. Po dlhšom čase, ktorý strávili bez svojich blízkych, sa opäť môžu tešiť zo vzájomnej prítomnosti.

Gastronomický symbol Slovenska

Tento rok ich po príchode domov na letisku nečakali iba rodina a kamaráti. RYBA Košice sa rozhodla privítať ich na bratislavskom a košickom letisku gastronomickým symbolom Slovenska – treskou v majonéze. Samozrejme nechýbali ani rožky, pričom prichádzajúcich Slovákov vítali folkloristi v krojoch. Na bratislavskom letisku im robila spoločnosť a dobroty ponúkala aj známa influencerka Janka Travel Hacker. „K treske mám blízko od čias, kedy mi ju balila babina na školské výlety. Dnes sa na ňu teším vždy, keď prídem domov,“ povedala.

Verní tradičným slovenským receptúram

Z košickej Tresky v majonéze mali prichádzajúci radosť. Mnohí sa zhodli, že im v zahraničí chýba. „Treska a dva rožky sú nepochybne obraz, ktorý sa spája mnohým Slovákom s domovom. Sme radi, že sme Slovákom prichádzajúcim zo zahraničia spríjemnili ich prvé kroky doma. Naša retro receptúra z pravej tresky, zeleniny a vlastnej lahodnej majonézy vychádza z pôvodnej z roku 1954,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Richard Duda a dodáva, že práve to ju medzi značkami, ktoré sa neustále snažia o inovácie v receptúrach, drží na poste tradičného slovenského produktu s typickou lahodnou chuťou. S hrdosťou ju tak môžeme podľa jeho slov vnímať ako našu rýdzo slovenskú pochúťku.

Ryba Košice nepracuje s tradíciou náhodou a povrchne. Je si vedomá kvalít, ktoré doma máme, aj preto sme sa stali hlavným partnerom jedného z najznámejších ľudových súborov. Kampaň, ktorá si ctí tradície, je pre nás akýmsi prirodzeným vyústením, keďže sa dlhodobo snažíme o uchovanie tradícií, vrátane slovenských chutí a pôvodných receptúr. V tom chceme pokračovať aj do budúcna,“ ozrejmuje Duda.

Nie je Treska ako Treska

Práve pravá receptúra robí košickú Tresku výnimočnou. V supermarketoch sa nachádzajú rôzne „špeciálne“ tresky, okrem klasických aj tie jogurtové alebo vegánske či šalátové verzie a jej napodobeniny zo sleďov. V záplave produktov je veľmi nápomocné vedieť, ako rozpoznať pravú tradičnú tresku.

To, čo tvorí názov výrobku, je práve ryba, z ktorej je vyrobená – treska. Biele chudé mäso z tresky a jeho masívna svalovina, ktorá patrí do šalátu pre svoju nenahraditeľnú štruktúru a farbu mäsa. Už naoko sú viditeľné chlpaté vlásočnice, ktoré jej spolu s lahodnou majonézou dodávajú typický „strapatý“ charakter. Je na pohľad zamatová, nemá byť lesklá od oleja a mazľavá z nekvalitných rýb.

Národnú pochúťku oceňujú aj odborníci z Asociácie spotrebiteľov v SR, ktorá v známom magazíne Test nedávno testovala celkovo desať rôznych tresiek. Košická Treska Exklusiv a Treskoslovenská treska obsadili prvé miesta za vynikajúce výsledky v senzorických a laboratórnych testoch.

Obsahujú 100-percentné mäso z tresiek, čím sa spomedzi všetkých testovaných značiek najviac približujú pôvodnej československej norme z roku 1958. Navyše neobsahujú umelé sladidlá a svojím zložením sú vhodné aj pre ľudí s celiakiou.

Informačný servis

K téme

Duálna Akadémia otvorila nové Tréningové centrum, ktoré je jedinečné v strednej Európe Za 20 rokov zrealizovali zdravotní klauni na Slovensku vyše 32 000 klauniád

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.