Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
102229_gettyimages 1489195034 676x380.jpg
3. augusta 2023 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

AI v spravodajstve: Aké nové perspektívy prináša pre čitateľov?

3.8.2023 – V dnešnej dobe žijeme v ére digitálneho veku, kde sa technológia neustále posúva vpred. Jedným z prvkov tejto technologickej revolúcie je umelá inteligencia (AI). AI sa stala dôležitou súčasťou nášho každodenného života a zmenila mnohé odvetvia, vrátane spravodajstva.

O umelej inteligencii sa začalo hovoriť viac najmä s príchodom jazykového modelu Chat GPT vyvinutého spoločnosťou OpenAI. No niektoré technológie založené na umelej inteligencii existujú už viac ako 50 rokov. Nové pokročilejšie formy Al nám otvárajú dvere k novým príležitostiam a umožňujú zlepšiť mnoho oblastí života, vrátane spravodajstva.

Tieto trendy, ktoré hýbu svetom, využívajú i silné média, ako je napríklad SITA Slovenská tlačová agentúra. Toto médium pôsobí na mediálnom trhu viac ako 25 rokov a najnovšie prináša osobnejší a autentickejší zážitok v podobe audio článkov. Tým že vás audio podoba textu nijak neobmedzuje, nemusíte tráviť svoj čas jeho čítaním, ale vypočuť si ho napríklad cestou autom do práce. Audio obsah v podobe hlasových nahrávok a podcastov môže byť navyše cenným zdrojom informácií pre zrakovo postihnutých ľudí a nielen pre nich.

Umelá inteligencia však mení spravodajstvo aj v iných smeroch a prináša viac benefitov pre čitateľov. Nižšie sa pozrieme na niektoré z najzaujímavejších možností využitia AI v tejto oblasti:

Automatizácia generovania správ pre kvalitnejšie spravodajstvo

Jednou z hlavných oblastí, v ktorej AI posilňuje spravodajstvo, je vytváranie automatizovaných správ. S pomocou AI a jazykových modelov, ako je GPT, je možné generovať správy na základe dostupných údajov. Táto technológia sa používa najmä na rýchle zhrnutie športových udalostí, finančných trhov, počasia a ďalších opakovateľných tém. Vďaka automatizovanému generovaniu správ vám môžu novinári prinášať kvalitnejšie reportáže, pretože sa môžu sústrediť na hlbšie a investigatívnejšie reportáže.

Personalizované spravodajstvo pre návštevníkov stránok

AI má schopnosť analyzovať vaše preferencie a na základe toho pri čítaní spravodajstva personalizovať témy, ktoré vás zaujímajú. Odporúčania na základe histórie prezerania vám následne navrhujú články, ktoré preferujete.

Kontrola faktov

V čase šírenia dezinformácií a falošných správ je kontrola faktov nevyhnutná. AI môže byť nástrojom na automatické vyhľadávanie a overovanie dôveryhodnosti zdrojov a informácií. Rovnako môže identifikovať potenciálne klamstvá a manipuláciu s faktami. Vďaka tomu sa k vám dostanú len pravdivé informácie.

Analýza sentimentu

AI a spracovanie prirodzeného jazyka umožňujú médiám získať pohľad na názory verejnosti v reálnom čase. Nástroje analýzy sentimentu môžu monitorovať sociálne médiá, diskusie a verejnú debatu a vyhodnocovať, ako ľudia reagujú na konkrétne témy a správy. Táto informácia môže byť cenná pre novinárov, aby lepšie pochopili váš názor a poskytovali vám relevantnejšie správy.

AI môže novinárom pomôcť pri vytváraní kvalitnejšieho obsahu, lepšom pochopení potrieb čitateľov a pri zlepšení interakcie s publikom. Avšak by sme nemali zabudnúť, že ľudská redakčná kontrola a etické zohľadnenie využitia AI sú nevyhnutné pre zachovanie kvality a objektivity novinárskeho spravodajstva v digitálnom veku.

Využívanie audio nahrávok je jedným zo skvelých príkladov, ako zlepšiť spravodajstvo. Presvedčte sa na vlastné uši, aké jednoduché je pustiť si audio článok popri inej práci. Môžete tak ušetriť svoj čas a zároveň byť informovaní a v obraze.

Informačný servis

K téme

Horúčavy udreli v plnej sile – dávajte pozor na deti a zvieratá v autách! Union spúšťa kampaň pre záchranu života Nový podcast z dielne SITA

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.