Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

AGRO: Priemerná plocha slovenských agropodnikov je 80,7 hektára

BRATISLAVA 6. novembra (SITA) – V Európskej únii (EÚ) sa nachádza spolu 10,8 milióna poľnohospodárskych podnikov, na Slovensku je ich 23,6 tisíca. Hoci sa Slovensko zaraďuje medzi krajiny s nízkym počtom poľnohospodárskych podnikov, celkovo zaberajú plochu 1,9 milióna hektárov. Priemerné plocha slovenských agropodnikov tak dosahuje 80,7 hektára, čo je jedna z troch najvyšších hodnôt spomedzi členských krajín Európskej únie. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Štatistického úradu Európskej únie Eurostat, ktorý zmapoval európske poľnohospodárstvo. Ako ďalej prieskum konštatuje, najviac podnikov, 3,6 milióna, je v Rumunsku, ďalej v Taliansku, Poľsku, Luxembursku či Spojenom kráľovstve.
V európskom poľnohospodárstve je zamestnaných približne 22,2 milióna ľudí, z toho 9,5 milióna pracuje na hlavný pracovný pomer. Najviac poľnohospodárov zamestnaných na plný úväzok sa aktuálne nachádza v Poľsku, Rumunsku alebo Taliansku. Prieskum Eurostatu tiež zistil, že európske poľnohospodárstvo je charakteristické výpomocou rodinných príslušníkov. Z celkového počtu osôb zamestnaných v poľnohospodárstve predstavuje 20,2 milióna buď majiteľov podnikov alebo členov ich rodiny. V Poľsku viac než 90 % objemu práce v poľnohospodárstve zabezpečujú rodiny. Na Slovensku pracuje v poľnohospodárskych podnikoch 27,6 % rodinných príslušníkov, čo je v rámci členských štátov EU najmenej.
Vybavenosť slovenských poľnohospodárskych podnikov však podľa spoločnosti Borga, ktorá sa zaoberá výrobou a výstavbou montovaných oceľových hál, v porovnaní s inými členskými krajinami EÚ, napríklad Rakúskom, zaostáva a slovenskí poľnohospodári preferujú skôr tradičné postupy. „Rozdiel medzi správaním slovenského a rakúskeho poľnohospodára je zrejmý. Pri prezentácii ponuky uprednostňujú Slováci tlačené podklady, kým v Rakúsku vyžadujú predstavenie prostredníctvom tabletu a inej modernej technológie,“ skonštatoval riaditeľ spoločnosti Borga Petr Václavek.
Spoločnosť Borga sa zaoberá výrobou a výstavbou montovaných oceľových hál pre široké využitie a tiež systémov opláštenia striech a stien. Vznikla v roku 1973 vo Švédsku a odvtedy expandovala do niekoľkých európskych krajín vrátane Slovenska a Českej republiky.

dn;aj

K téme

ESIN Group: František Oravec si opäť vymýšľa absolútne nezmysly Lídri farmárov? Jeden je spájaný so zločinom, druhý nie je poľnohospodárom a neplatí dane

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.