Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
98318_en ten tulipan 676x482.jpg
28. marca 2022 PR správyKultúraKnihy od PRservis.skSITA Diskusia()

Agatha Christie stále obľúbená. Na Slovensku rastú jej predaje

28.3.2022 – Stále nové a nové vydania jej kníh. Výberovky s Herculom Poirotom. Veľké luxusné vydania s poviedkami Hercule Poirot a slečna Marplová…
O knihy od Agathy Christie je na Slovensku čoraz väčší záujem. Za posledných 5 rokov sa predalo takmer 100-tisíc kusov. Ročne vyjde cez 10 jej kníh v slovenčine, naposledy knihy Po pohrebe, Vrecko plné zrna a v apríli vyjde veľmi obľúbený príbeh Mŕtva v lodenici, ktorý vydavateľstvo Slovenský spisovateľ považuje za tzv. trojáčkový. Teda titul, o ktorý je veľký záujem.

Aj vyše 100 rokov po zrode detektíva Hercula Poirota sa jeho príbehy predávajú ešte viac. Vôbec najpredávanejšou na Slovensku je úplne prvá kniha s Poirotom – Vražda na zámku Styles. V nej nám predstavila belgického detektíva, trošku čudáka, napohľad starého, ufrflaného chlapa…no rýchlo sa z neho vykľuje geniálny detektív, ktorý všetkých strčí do vrecka.
Mimochodom, táto kniha zaznamenala po svojom vydaní v roku 1920 len slabý ohlas, predalo sa 2000 kusov. No už ďalšia detektívka Vražda Rogera Ackroyda sa stala bestsellerom.

Na Slovensku sa darilo aj detektívka Záhada modrého vlaku a samozrejme tým najlepším príbehom, ktoré Agatha Christie stvorila: Vražda v Orient Exprese, Desať malých černoškov, Smrť na Níle, Nemý svedok, Vraždy podľa abecedy, či Päť malých prasiatok.
Výborne sa darilo aj poslednej knihe s Poirotom Opona, ktorú Christie napísala ešte počas druhej svetovej vojny, no potom ju zamkla do trezoru a tam čakala na vydanie až do roku 1975.
Pozrite si rebríček 7 najlepších detektívok od Agathy Christie.

Stále obľúbená Agatha Christie

Agathy Christie má stále množstvo fanúšikov najmä vďaka samotným príbehom. Ponúka kvalitnú zápletku, výnimočné postavy (Hercule Poirot, i slečna Marplová) a tiež dokázala vykresliť jedinečnú atmosféru. Christie je geniálna v tom, na aké rôzne spôsoby vyšetrovania a odhaľovania vrahov prišla. Všetky riešenia, s ktorými prišla, naozaj dokonale sedeli.

Samotný Hercule Poirot je fenoménom a ako tvrdí Daniela Kapitáňová, spisovateľka, veľká milovníčka a znalkyňa diela A.Christie: „Agatha Christie je liek, po ktorom všetko bolí menej.“ Krásne o nej, jej knihách, i postavách rozpráva v tomto Knižnom podcaste.
Podľa nej je dnes priveľa brutálnych a krvavých detektívok. A my proste máme chuť oddýchnuť si, zrelaxovať pri dobre napísanej detektívke, z ktorej netečú potoky krvi a nevybuchujú ľudia. V tomto sú detektívky A.Christie jedinečné a aj preto čoraz častejšie po nich siahame.

https://www.podbean.com/ew/pb-6a36j-119a1f4

K popularite kníh Agathy Christie prispeli aj filmové  a televízne adaptácia. Či už seriál s Davidom Suchetom, ktorý hral Hercula Poirota takmer 25 rokov.
Ale aj filmy, ako Vražda v Orient exprese  roku 2017 s hviezdnym obsadením: Kenneth Branagh, Penelope Cruz, Judi Dench, Johnny Depp, Michelle Pfeifer, či Willem Dafoe.
Či pred pár týždňami ďalšia filmová adaptácia, tentoraz Smrť na Níle, opäť s Kennethom Branaghom v role Hercula Poirota.

Jednoducho, Agatha Christie je už vyše 100 rokov zárukou kvalitnej a čítavej detektívky, pri ktorej akoby sme spomalili a lepšie si ju vychutnávame.

Milan Buno, knižný publicista></center>

Informačný servis

K téme

Agatha Christie a zločin pred 4000 rokmi v starom Egypte Agatha Christie po prvý raz v slovenčine. Hniezdo vreteníc

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Knihy

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.