Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. júna 2012 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Afatinib účinný v liečbe rakoviny pľúc

BRATISLAVA 18. júna – Výsledky štúdie LUX-Lung 3 fázy III preukázali, že pacienti s karcinómom pľúc, ktorí užívali v prvej línii liečby nový ireverzibilný blokátor rodiny ErbB liek afatinib*, žili takmer jeden rok, kým ich nádor začal znovu rásť (prežívanie bez progresie (PFS) 11,1 mesiaca) . Na porovnanie, pacienti, ktorí užívali štandardnú chemoterapiu (pemetrexed / cisplatina) prežívali bez progresie ochorenia o niečo viac ako pol roka (PFS 6,9 mesiaca) 1 . Čo je dôležité, pacienti s najbežnejšími mutáciami EGFR (del19 a L858R, čo predstavuje 90% všetkých EGFR mutácií) , ktorí užívali afatinib*, žili viac ako jeden rok bez progresie ochorenia (PFS 13,6 mesiaca) . Na rozdiel od nich pacienti v porovnávanej skupine žili bez progresie ochorenia 6,9 mesiaca.1

Registračná štúdia LUX-Lung 3 spoločnosti Boehringer Ingelheim skúmajúca afatinib* je doteraz najväčšia a najrozsiahlejšia štúdia u pacientov s pozitívnou mutáciou receptora epidermálneho rastového faktora (EGFR) karcinómu pľúc v pokročilom štádiu. Primárnym cieľom štúdie bolo zistiť prežívanie pacientov bez progresie ochorenia (PFS).

“Štúdia LUX-Lung 3 nielenže dosiahla svoj primárny cieľ, ale zároveň preukázala, že afatinib* hlavne u pacientov s najbežnejšími mutáciami EGFR takmer zdvojnásobil čas prežívania bez progresie ochorenia v porovnaní s chemoterapiou.” Vyjadril sa Prof. James Chih-Hsin Yang, Riaditeľ Centra výskumu rakoviny, College of Medicine, National Taiwan University, Taipei, Taiwan a hlavný skúšajúci štúdie LUX-Lung 3. “Na základe tejto preukázanej účinnosti v najrozsiahlejšej registračnej štúdii a v spojitosti s jeho novým mechanizmom účinku sa môže afatinib* stať jednou z najúčinnejších liečebných možností pre týchto pacientov.”

Mnoho pacientov užívajúcich afatinib* zaznamenalo ústup príznakov ako sú dýchavica, kašeľ a bolesť na hrudníku. Afatinib* zároveň oddialil nástup týchto príznakov1. Štandardný dotazník o karcinóme pľúc na hodnotenie kvality života onkologických pacientov preukázal, že liečba afatinibom* prináša významne zlepšenie kvality života (napr. v práci a počas domácich prác).1 Najčastejším nežiaducim účinkom v spojitosti s liečbou afatinibom* bola hnačka a kožné problémy. Tak ako sa predpokladalo pri inhibícii EGFR, tieto nežiaduce účinky boli v súlade s predchádzajúcimi štúdiami a boli predvídateľné, zvládnuteľné a reverzibilné1. Zriedkavo viedli k prerušeniu liečby.1

Afatinib* je odlišný od aktuálne dostupnej cielenej liečby, pretože ireverzibilne blokuje rodinu receptorov ErbB, čo znamená, že afatinib* blokuje EGFR (ErbB1) ako aj ďalšie receptory rodiny ErbB, pričom všetky môžu byť súčasťou procesu, ktorý napomáha rastu, metabolizmu a migrácii nádorových buniek. Skúmanie klinického významu nového mechanizmu účinku afatinibu* postavilo základy programu štúdií LUX-Lung.
Kompletné údaje zo štúdie boli zverejnené 4. júna 2012 na 48. Výročnom stretnutí Americkej onkologickej spoločnosti (ASCO) v Chicagu.

*Afatinib je skúmaný liek. Jeho bezpečnosť a účinnosť neboli doteraz plne preukázané.

Pre viac informácií navštívte, prosím: www.boehringer-ingelheim.com a www.thewhiteroom.info

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Pokroky v liečbe rakoviny hlavy a krku Afatinib v liečbe rakoviny pľúc

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.