Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
86551_adient_autoliv_occupant_safety_highres 676x488.jpg
14. decembra 2017 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Adient mení automobilové sedadlá na bezpečnostný systém

BRATISLAVA 14. decembra 2017 – Sedadlá budúcnosti sľubujú pasažierom viac flexibility a komfortu, vyžiadajú si však aj zmenu bezpečnostných systémov.

Moderné sedadlá v automobiloch poskytujú už dnes nové možnosti pre personalizované nastavenie a tým aj vyšší komfort, v budúcnosti ich však čakajú ešte zásadnejšie zmeny, a to najmä v súvislosti s nástupom autonómnych vozidiel, v ktorých budú vodiči aj pasažieri tráviť čas inak ako dnes.

Ak dokážu autá riadiť počítače, cestujúci budú chcieť mať v interiéri viac flexibility, vrátane možnosti otáčať sedadlá o 180 stupňov a prispôsobovať ich pre relax, pre prácu, alebo pre debatu so spolucestujúcimi.

Vyššia flexibila interiéru však prináša aj viaceré otázky súvisiace s bezpečnosťou, preto najväčší výrobca automobilových sedadiel, spoločnosť Adient, pracuje už dnes na riešeniach pre vyššiu bezpečnosť pasažierov v budúcej generácii vozidiel.

Adient nazerá na sedadlá ako na aktívny bezpečnostný systém, z ktorého sa stane ochranný prvok prepojený s varovnými systémami auta. Svoju predstavu zhmotnila firma do konceptu autonómneho vozidla AI18. Bezpečnostné pásy sú v ňom integrované do sedadiel a nie upevnené na stĺpikoch karosérie, ako je to dnes bežné. Bezpečnostný pás je vďaka tomu vždy v správnej pozícii bez ohľadu na spôsob, ako cestujúci sedí.

Sedadlá v AI18 otáčateľné o 180 stupňov tiež majú v sebe integrovaný airbag, ktorý sa môže nafúknuť obidvomi smermi v závislosti od toho, ako je sedadlo nastavené. V prípade neodvratnej havárie sa sedadlá urýchlene nastavia do polohy optimálnej pre náraz, a to vďaka prepojeniu s prediktívnym asistenčným systémom vozidla.

Nové riešenia pre zvyšovanie bezpečnosti pasažierov v autonómnych autách bude spoločnosť Adient vyvíjať aj v spolupráci so švédskou firmou Autoliv, ktorá patrí k vedúcim dodávateľom bezpečnostných systémov pre automobily.

„Cieľom našej spolupráce je prispôsobiť koncept airbagov a bezpečnostných pásov integrovaných v sedadlách novým scenárom a situáciám, ktoré budú nastávať v doprave aj v samotných vozidlách,“ uviedol Detlef Juerss, viceprezident pre inžiniering a technický riaditeľ firmy Adient.

Spolupráca sa v prvej fáze zameria na optimálnu integráciu bezpečnostných komponentov Autoliv do sedadiel pre automobily budúcnosti, ako aj na rozšírenie a na vylepšenie systému airbagov umiestnených v sedadlách.

O spoločnosti Adient:

Adient je globálnym lídrom vo výrobe automobilových sedadiel. So 86 000 zamestnancami v 238 prevádzkach v 33 štátoch sveta vyrábame a dodávame automobilové sedadlá pre všetky triedy vozidiel a pre všetkých veľkých výrobcov originálnych náhradných dielov (OEM). Od kompletných sedadlových systémov až po individuálne komponenty, naše odborné znalosti pokrývajú každý krok výrobného procesu automobilových sedadiel. Naše vlastné integrované firemné kapacity nám umožňujú podieľať sa na výrobe produktov, ktoré sa každoročne montujú do viac ako 50 miliónov vozidiel, od štádia výskumu a dizajnu až po ich vývoj a konečnú výrobu.

 

K téme

Koronakríza zmenila ponuku benefitov, ktoré firmy ponúkajú svojim zamestnancom Štyri trendy zmenia sektor podnikových služieb na Slovensku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.