Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. júna 2013 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Aby vás dovolenka nevyšla príliš draho

BRATISLAVA 28. júna – Aby sa vám letná dovolenka nečakane nepredražila, pred odchodom do zahraničia si dajte skontrolovať stav vášho chrupu. Špeciálnu pozornosť venujte zubom v prípade, že sa chystáte aj potápať.

„V krajinách EÚ máte po predložení európskeho zdravotného preukazu právo len na nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť. V ostatných krajinách a pri zložitejších úkonoch v krajinách EÚ je ošetrenie zubov nákladné a môže vám dovolenku nečakane predražiť aj niekoľkonásobne,“ hovorí MUDr. Alexander Schill, primár najväčšej súkromnej dentálnej kliniky Schill Dental Clinic. Nehovoriac o problémoch súvisiacich s rečovou bariérou, hľadaním zubára na mieste pobytu či skúmaním toho, ktoré úkony spadajú pod komerčné cestovné poistenie. Tomu všetkému sa dá efektívne predísť, ak si dáte pred odchodom na dovolenku stav vášho chrupu odborne skontrolovať.

Zubný kaz sa môže prejaviť neznesiteľnou bolesťou
Zubný kaz zo začiatku nevykazuje žiadne príznak, nebolí. Prejaví sa najskôr malou bielou škvrnou, ktorú objaví v rannom štádiu buď zubár, alebo diagnostický prístroj. Ak sa boľavý zub ozve v zahraničí, pokazí vám nielen dovolenku, ale načrie aj hlboko do peňaženky. Ako nedávno informoval portál oPeniazoch.sk, ošetrenie zápalu zuba sa v najčastejších dovolenkových destináciách pohybuje od 60  (Chorvátsko) až po 174  (Egypt). Napríklad v Japonsku sa bežne platí len za vstupnú konzultáciu u zubára až 70 eur.

Potápačom hrozí vypadnutie plomby
Špeciálnu pozornosť pred odchodom na dovolenku by mali svojim zubom venovať potápači. Netesniace plomby alebo štrbinky v zuboch môžu mať pod vodou devastačné účinky. To samozrejme neplatí pri obyčajnom šnorchlovaní, ale pri hĺbkovom ponore. Pri zvýšenom tlaku pri vynáraní sa môže uvoľní uzavretý vzduch v zubných priestoroch a môže dokonca vytrhnúť plomby. MUDr. Schill tvrdí, že ide skôr o výnimočný jav, ale ak plomba zle tesní, uvoľniť sa môže už pri jedení tvrdšej potraviny. Rozpadnutý zub po rozhryzení tvrdšieho jedla hrozí aj pri napadnutej sklovine.

Čo by ste mali absolvovať pred odchodom do zahraničia?
Určite nepodceňujte preventívnu prehliadku, aby ste odchádzali na dovolenku so zubami, ktoré sú sanované. „To znamená bez kazov, zápalov či odhalených krčkov. V rámci prevencie si doprajte aj dentálnu hygienu. Na nej vám zubár odstráni zubný kameň a plak, prípadne odstránenie zafarbenia zubov a tiež fluoridáciu, ktorá zamedzuje vzniku kazu a napomáha celkovej odolnosti zubov,“ dodáva MUDr. Schill. Povlak a zubný kameň sa najdôkladnejšie odstraňuje ultrazvukom, z ťažko dostupných miest dokonca laserom. Ozónový prístroj pomáha likvidovať baktérie, odstraňuje zápach.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Kam po vysokej škole? Program Teach Next ponúka absolventom unikátnu možnosť ako naštartovať kariéru Pečeň neohrozuje len alkohol, pre jej záchranu je dôležité upraviť svoj životný štýl

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.