Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. októbra 2015 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

60% ľudí trpí očnou chybou, rieši ju len každý 4. z nás

BRATISLAVA 7. októbra – Na svete žije viac ako sedem miliárd ľudí, z toho štyri miliardy trápia očné problémy.

Najčastejšími sú dioptrické chyby, ktoré však rieši len každý 4. z nás. Najčastejšie ide o krátkozrakosť, ktorou v súčasnosti trpí tretina ľudí na svete. Hovorí sa o nej aj ako o novej epidémii či civilizačnom ochorení 21. storočia. Dôležitosť liečby očných ochorení pripomína tradične Svetový deň zraku, ktorý slávime tento rok vo štvrtok 8. októbra.

Zhoršený zrak môžeme často úplne prehliadnuť. Ľudia vraj niekedy stratia až 50% videnia a stále to netušia. Neskorigované dioptrie nám pritom život vedia pekne ´osladiť´. „Ak nedáme svojmu zraku potrebnú korekciu, koledujeme si o bolesti hlavy, únavu, horšie sústredenie počas pracovného dňa, padanie vlasov a čo je najhoršie, zvýšené riziko nehodovosti za volantom,“ vystríha očná lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková. Ak by sme podľa očných odborníkov podstúpili raz ročne očnú prehliadku, vyhli by sme sa mnohým komplikáciám.
Vo štvrtok 8. októbra 2015 sa Očná klinika NeoVízia opäť pridáva k Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) a Medzinárodnej agentúre na prevenciu slepoty (IAPB). Spoločne upozorňujú na nebezpečenstvo neliečenej krátkozrakosti a dôležitosť pravidelných očných prehliadok. Vo štvrtok 8. októbra (15.00 – 18.00) si pri tejto príležitosti môžete nechať na petržalskej očnej klinike bezplatne vyšetriť zrak.

MÍNUSOVÉ PROBLÉMY

Krátkozrakosť lekári označujú mínusovým znamienkom. Najnižším stupňom je nízka krátkozrakosť (do – 3 dioptrií). Začína sa vyvíjať už v školskom veku dieťaťa a po dvadsiatom roku života sa obyčajne zastaví. Stredná krátkozrakosť (-3,25 do -6,5 dioptrie) začína podobne, po dvadsiatke by sa takisto nemala zhoršovať. Vysoká krátkozrakosť (nad -6,75 dioptrie) sa po dvadsiatke buď pomaly zastaví, alebo sa aj v dospelosti dlhodobo zhoršuje a jej rozvoj sa ukončí až okolo tridsiatky.

OKULIARE Z NOSA NESKLADAJTE

Liečba krátkozrakosti má tri možnosti – dioptrické okuliare, kontaktné šošovky alebo operáciu očí laserom či vnútroočnou metódou. V prvých dvoch prípadoch zabudnite na mýtus, že ´ak okuliare budete mať non stop na nose, zrak vám zlenivie´. Ide o nebezpečnú poveru, ktorá ľudí aj v 21. storočí núti okuliare odložiť, aby si bez nich ´precvičili zrak´. Oční lekári zdôrazňujú, že hoci nosíte ´trištvrťky´ alebo jednotky, okuliare by ste mali mať na nose neustále. „Nízke dioptrické chyby spôsobujú často oveľa väčšie problémy než vysoké. Bez potrebnej korekcie sa zrakové centrá v mozgu snažia rozmazaný obraz takpovediac dokresliť, čo človeka z dlhodobého hľadiska veľmi namáha. To sa prejaví zvýšenou únavou, bolesťami hlavy či inými problémami. Odznejú až vo chvíli, keď začnete nosiť kontaktné šošovky či okuliare poriadne, alebo sa dioptrií zbavíte trvalo – laserovým či vnútroočným zákrokom,“ dodáva lekárka.

Hoci dioptrické okuliare aj šošovky prešli za ostatné rok veľmi kvalitatívnym vývojom, stále viac ľudí túži oslobodiť sa od dioptrií trvalo. „Rýchle životné tempo núti stále viac ľudí zbavovať sa hendikepu v podobe jedných či striedania viacerých dioptrických okuliarov. Dôvodom, pre ktorí sa ľudia túžia zbaviť okuliarov, už nie ´len´ samotné videnie, ale aj lepšie výkony v práci a v súkromnom živote. Potrebujú na sto percent fungovať,“ dodáva očná lekárka.

ŽIADNA OPERÁCIA NIE JE PRE VŠETKÝCH

Chirurgické technológie na odstránenie krátkozrakosti za ostatné roky pokročili míľovými krokmi vpred. Viaceré operačné metódy prinášajú želané dokonalé videnie už v deň zákroku, sú celkom bezbolestné a bez žiadnych následkov. Wow efekt je však nutné zvážiť z viacerých aspektov.

„Žiadna operačná metóda nie je paušálne vhodná pre všetkých. Ak klinika ponúka iba jedinú chirurgickú metódu, časť pacientov odlaseruje nesprávne,“ vystríha chirurgička. Kľúčovým je podľa nej precízne vyšetrenie, ktoré trvá obyčajne aj tri hodiny. „Až v jeho závere, po vyšetrení desiatok parametrov a detailov vrátane vyšetrení v rozkvapkanej zrenici môže lekársky tím vybrať pacientovi operačnú metódu priamo na mieru.“

Trendom vo svete a už aj na Slovensku sú šetrné a bezbolestné laserové operácie femtosekundovým laserom, pri ktorej oční chirurgovia neodstraňujú už najjemnejšiu vrstvu očnej rohovky. Novinkou sú zákroky, ktoré dostali vo svete označenie ako 3 generácia laserových operácií. Femtosekundový laser vykonáva už celý zákrok sám, excimerový laser, ktorí spaľuje rohovku, už nie je viac potrebný. Laser oproti doterajším metódam vstupuje do oka laserovým lúčom cez miniatúrny vstup v tvare ´úsmevu´. „Operácia je vďaka tomu šetrná, bezbolestná, pacient na druhý deň dokáže bez problémov fungovať a už o niekoľko dní opäť aktívne žiť, pracovať, dokonca aj športovať.“

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

♯KtoPomozeSlovensku: Zdravotníci v nemocniciach melú z posledného, dodajme im spoločne energiu PSS potvrdzuje svoj dlhodobo zodpovedný postoj k prírode a podnikaniu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.