Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
88158_coc profile 1.jpg
13. júna 2018 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

23. ročník Ceny Oskára Čepana so strategickým partnerom a novými ambíciami

BRATISLAVA 13. júna – Nadácia – Centrum súčasného umenia v spolupráci s privátnou platformou na podporu umenia Collective vyhlasujú 23. ročník súťaže o Cenu Oskára Čepana pre mladých umelcov do veku 40 rokov.

Cenu organizuje Nadácia – Centrum súčasného umenia (ďalej NCSU). Tento rok dochádza v rámci jej organizácie k zásadnej zmene v podobe nadviazania spolupráce a strategického partnerstva s privátnou platformou pre podporu slovenského vizuálneho umenia Collective (www.collect-ive.com), založenou v roku 2017 dlhoročnými zberateľmi umenia – podnikateľkou a filantropkou Silviou Kušnírovou a investorom Petrom Lukešom. Popri galerijnej a filantropickej činnosti sa Collective sústreďuje na cielenú podporu súčasných slovenských umelcov, so zámerom ich presadenia na medzinárodnej scéne.

Spolupráca s Collective prináša personálne zmeny v rámci organizácie Ceny a vedenia Nadácie – Centrum súčasného umenia, ktoré po Chrisovi Potironovi preberie k 1. júlu Lucia Gavulová. Novou koordinátorkou Ceny je Lucia Miklošková, kurátorkou výstavy finalistov Lucia Gregorová Stach, autorom vizuálnej komunikácie a architektom výstavy Peter Liška. Poradným a schvaľujúcim orgánom  Nadácie – Centrum súčasného umenia ostáva nezávislá správna rada.  

Lucia Gavulová z pozície novej riaditeľky Ceny hovorí: „Základnými cieľmi, ku ktorých naplneniu by nové partnerstvo malo viesť, sú predovšetkým zlepšenie podmienok organizácie Ceny, upevňovanie jej pozície a celkového renomé v budúcnosti a cielená podpora finalistov a víťaza. Kľúčová je zároveň programová podpora a export ich tvorby do zahraničia“.

Hlavným výstupom Ceny Oskára Čepana je výstava finalistov, v priebehu trvania ktorej bude vyhlásený aj víťaz aktuálneho ročníka. Výstava sa tento rok bude konať v priestoroch bývalého obchodného domu Dunaj na námestí SNP 30 (3. poschodie) v Bratislave. Otvorená bude 4. októbra 2018. Víťaz bude vyhlásený v priebehu trvania výstavy (do 31. októbra). Získa finančnú odmenu v hodnote 3000 Eur, dvojmesačný rezidenčný pobyt v Residency Unlimited v New Yorku a samostatnú výstavu po návrate.

Členmi komisie Ceny Oskára Čepana pre rok 2018 sú Rainer Fuchs (AT), Dorota Kenderová (SK), Michal Novotný, Kiki Petratou (GR/NL) a Lora Sariaslan (TR/NL).

Rainer Fuchs (AT) je šéfkurátor a zástupca riaditeľky Múzea moderného umenia vo Viedni (MUMOK), prednáša na Akademie der bildende Künste vo Viedni. Venuje sa rakúskemu a medzinárodnému modernému a súčasnému umeniu v kontexte kultúrnej antropológie.

Lora Sariaslan (TR/ NL) je kunsthistorička a kurátorka, ktorá študovala v Istanbule a v Amsterdame. Pôsobila v Dallas Museum of Art v USA. V súčasnosti prednáša na Universitet van Amsterdam. Pravidelne publikuje a ako nezávislá kurátorka pripravila mnoho medzinárodných projektov.

Dorota Kenderová (SK) je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (2003). Ako odborná asistentka pôsobí na Katedre intermédií a multimédií v ateliéri „IN“ (VŠVU). Je zakladateľkou a riaditeľkou Galérie HIT v Bratislave. V súčasnosti pôsobí ako riaditeľka Východoslovenskej galérie v Košiciach.

Michal Novotný (CZ) je kurátor, kritik a publicista so stálym zázemím v Prahe, kde pôsobí ako riaditeľ a kurátor Centra pre súčasné umenie FUTURA. Online platforma Artsy ho označila ako jedného z dvadsiatich najvplyvnejších kurátorov sveta. V roku 2016 sa stal laureátom Ceny Věry Jirousové v kategórii etablovaných kritikov výtvarného umenia.

Kiki Petratou (GR/NL) je umelkyňou, kurátorkou a galeristkou pôsobiacou v Rotterdame. Po štúdiu na aténskej Vysokej škole umenia sa presťahovala do Holandska, kde pokračovala v štúdiu na Piet Zwart Inštitúte v Rotterdame a na amsterdamskej univerzite.  V roku 2012 otvorila vlastnú galériu JOEY RAMONE zameranú na začínajúcich umelcov s progresívnym prístupom k tvorbe.

Cena Oskára Čepana je určená vizuálnym umelcom a umelkyniam do veku 40 rokov. Účasť v súťaži nie je obmedzená konkrétnym výtvarným médiom a vzťahuje sa na výstupy v ľubovoľnej oblasti súčasného výtvarného umenia. Ocenenie realizuje od roku 2001 Nadácia – Centrum súčasného umenia, od roku 2016 v spolupráci s Residency Unlimited, Trust for Mutual Understanding a s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

Súťaž vznikla v roku 1996 z iniciatívy Wendy W. Luers, prezidentky Foundation for Civil Society (USA), ako paralela k českej Cene Jindřicha Chalupeckého. Od roku 2002 je Cena Oskára Čepana súčasťou medzinárodnej siete identických súťaží YVAA – Young Visual Artists Awards, organizovaných v krajinách stredovýchodnej Európy, kam patria Cena Jindřicha Chalupeckého (CZ), Radoslava Putar Award (HR), Dimitrij Bašičević Mangelos Award (RS), Denes Award (MKD), Artist of Tomorrow Award (KS), Zvono Award (BIH), The OHO Group Award (SLO), Ardhje Award (ALB), Baza Award (BG) a Milčik Award (ME).

Oskár Čepan (1925–1992) patrí medzi najväčšie osobnosti slovenskej vedy a kultúry dvadsiateho storočia. Bol literárnym vedcom, výtvarným teoretikom a kritikom, výtvarníkom, archeológom a paleontológom. To, že sme si to doteraz nevšimli, nemá iný dôvod ako našu vlastnú nevšímavosť k skutočným osobnostiam. (…) Z tohto hľadiska je pomenovanie ceny pre mladého výtvarníka menom Oskára Čepana výnimočným činom výtvarného spoločenstva. Čepan v sebe spája odvahu, étos, presvedčenie, intuíciu a schopnosť revidovať ustálené názory. Sú to vlastnosti ojedinelé, hodné mladých nositeľov Ceny Oskára Čepana a jej trvalého kultivovania.
– Peter Zajac, júl 2014

Viac informácií na: www.oskarcepan.skwww.ncsu.sk.

Pre doplňujúce informácie prosím kontaktujte:

Lucia Gavulová, riaditeľka Ceny Oskára Čepana, 0907 287 006, email: info@oskarcepan.sk

Z verejných zdrojov projekt podporil Fond na podporu umenia.

Spoluorganizátor: Collective

Generálny partner: J&T Banka

Hosťujúci partner: CTP Invest SK

Partneri: Trust for Mutual Understanding, Residency Unlimited, Young Visual Artists Awards, works.io

AKO SA PRIHLÁSIŤ

Umelci a umelkyne môžu tento rok vystaviť aj staršiu prácu alebo dielo, na ktorom dlhšie pracujú. V rámci nového časového harmonogramu projektu bude výzva na prihlasovanie pre rok 2019 zverejnená už v októbri 2018. Zmeny prebehnú aj na úrovni každoročného pohybu ceny v rámci trajektórie miest Bratislava – Žilina – Košice.

Stály priestor v Bratislave je predmetom rokovaní, v Žiline a v Košiciach bude Cena organizovaná v spolupráci s Novou synagógou a Východoslovenskou galériou. Laureát Ceny získa ako súčasť odmeny kontrakt na usporiadanie samostatnej výstavy v rovnakej inštitúcii, kde sa bude konať aktuálny ročník. Do výstavného plánu inštitúcie bude zaradená na ďalší rok.

Zmeny sa prejavili aj v štatúte Ceny Oskára Čepana. Vyzývame preto prihlasujúcich sa umelcov, aby si ho predtým, než sa do súťaže prihlásia, pozorne prečítali.

Kritériá výberu

Porota vyberie štyroch finalistov na základe:

portfólia prác za posledné obdobie

autorského stanoviska

životopisu / CV

Kde a ako sa prihlásiť:
www.works.io/organizations/cena-oskara-cepana

Najskôr si prihlasujúci sa zdarma vytvorí profil v portále works.io alebo, ak už je registrovaný, svoj profil aktualizuje. Potom sa vráti na stránku a podá svoju prihlášku.

Portfólio:

ukážka prác za posledné obdobie (maximálny počet prác je 20, minimálny 3)

popisky k obrázkom sa vyžaduje uvádzať v slovenčine aj v angličtine

video práce via Youtube/Vimeo

jednotlivé práce je potrebné nahrávať samostatne, ako works

ku každej práci je možné nahrať maximálne 3 obrázky (slides)

vytváranie sérií (series) nie je potrebné

Autorské stanovisko:

autorský komentár k tvorbe (vyžaduje v slovenskom aj v anglickom jazyku)

Životopis / CV:

rok narodenia / štúdium / samostatné výstavy  / ocenenia / rezidencie / realizácie (vyžaduje sa v v slovenskom aj v anglickom jazyku)

Prihlásený profil a portfólio je možné priebežne upravovať a dopĺňať až do termínu uzavretia prihlášok. UZÁVIERKA PRIHLÁŠOK: 1. júl 2018, 23:59 CET.

V prípade potreby konzultácie kontaktujte:

mail: info@oskarcepan.sk

Lucia Miklošková (koordinátorka COČ) – telefón: +421 917 375 106; facetime – luciamikloskova@icloud.com

 

K téme

MSV v Brne predstaví inovatívne priemyselné technológie Projekty na podporu znižovania plytvania jedlom môžu získať granty v celkovej hodnote 40 000 eur

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.