Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
95119_un0424366 676x451.jpg
11. marca 2021 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

168 miliónov detí mimo škôl v dôsledku pandémie

11.3.2021 – Jeden rok po vyhlásení pandémie, UNICEF upozorňuje na základe najnovších dát na tzv. nový normál, ktorý má zničujúci, devastačný a neprirodzený vplyv na všetky deti na svete. 

168 prázdnych školských lavíc symbolizuje 168 miliónov detí, ktoré nemôžu chodiť do školy

UNICEF pred sídlom OSN v New Yorku inštaloval tzv. pandemickú učebňu. Každá zo 168 lavíc predstavuje milión detí, ktoré žijú v krajinách, kde sú školy zatvorené väčšinu uplynulého roka. Inštalácia je symbolickým apelom na vlády, aby pri svojom rozhodovaní uprednostňovali znovuotvorenie škôl.  Deti musia byť na v centre nášho záujmu, aby z nich táto pandémia nespravila stratenú generáciu.

„Jeden rok po vyhlásení pandémie sa zastavil dosiahnutý pokrok takmer vo všetkých oblastiach“,  uviedla Henrietta Fore, výkonná riaditeľka UNICEF. „Počet detí, ktoré sú hladné, izolované, týrané, žijú v chudobe a sú nútené vstúpiť do manželstva, vzrástol. Zároveň bol výrazne obmedzený aj ich prístup ku vzdelaniu, socializácii a základným službám na ochranu zdravia. To bude mať vplyv na ich  kvalitu života aj v ďalších rokoch.“

Alarmujúce „vedľajšie účinky” pandémie

K marcu 2021, tvorili 13% zo 71 miliónov infikovaných koronavírusom deti a dospievajúci do 20 rokov.
V rozvojových krajinách sa očakáva nárast detskej chudoby asi o 15%. Predpokladá sa, že  140 miliónov detí v týchto krajinách už žije pod hranicou chudoby.
Školy pre viac ako 168 miliónov školákov po celom svete boli zatvorené takmer celý rok.
1 z 3 školákov nemá prístup vyučovaniu na diaľku.
Do konca tohto desaťročia môže dôjsť k ďalším zhruba 10 miliónom detských manželstiev.
Minimálne 1 zo 7 detí a mladých ľudí má v dôsledku neprirodzenej izolácie pocity úzkosti a trpia depresiami.
Viac ako 2/3 poskytovaných služieb týkajúcich sa podpory duševného zdravia detí a dospievajúcich sa prerušilo.
Do novembra 2020 pribudlo navyše 6 – 7 miliónov detí do 5-tich rokov, ktoré hladujú alebo trpia podvýživou.
Do novembra 2020 viac ako 94 miliónov ľudí prišlo o možnosť očkovania, keďže očkovanie proti osýpkam bolo pozastavené v 26 krajinách.
Do novembra 2020 utečenci a žiadatelia o azyl v 59 krajinách nemali prístup k sociálnej podpore v dôsledku uzatvorenia hraníc, rastúcej xenofóbii a vylúčeniu.
Asi 3 miliardám ľudí chýbajú v domácnosti základné hygienické potreby.  V priemere zomiera každý deň 700 detí do päť rokov na choroby spôsobené nedostatkom vody a hygieny.

O UNICEFe                                                                                                                                           

UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál.

www.unicef.sk 

Informačný servis

K téme

Projekt „Zdravé oči už v škôlke“ pomáha každoročne zachrániť zrak tisíckam detí. Jeho piaty ročník štartuje v pondelok Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu – 700 kíl medu od študentov včelárstva

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.