Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
95138_un0277726 676x451.jpg
15. marca 2021 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

10 rokov vojny v Sýrii

15.3.2021 – Vojna, ktorá trvá už 10 rokov – viac než prvá a druhá svetová vojna dohromady.

Situácia väčšiny detí v Sýrii nebola nikdy horšia. Takmer 90 % detí potrebuje humanitárnu pomoc, čo je až o 20 % viac ako v minulom roku. Napriek týmto neuveriteľným ťažkostiam, deti a mladí ľudia v celej Sýrii prežívajú. Usilujú sa o mier a snažia sa vybudovať lepší život pre seba a svoje komunity.

Čo sa deje v Sýrskej arabskej republike?

Desať rokov trvajúci konflikt sa dotkol každého dieťaťa v krajine. Násilím, stratou domova a príbuzných, stratou možnosti plnohodnotne sa vzdelávať. Krajina je fyzicky zdevastovaná. Zvlášť alarmujúca je situácia v severnej Sýrii. Na severozápade zostávajú milióny detí vysídlených, pričom veľa rodín utieklo pred násilím viackrát, niektoré až sedemkrát, aby si našli bezpečné miesto na prežitie.

Chcem pomôcť deťom v Sýrii

Rodiny tiež trpia ekonomicky. Ceny potravín (tvz. potravinový kôš) sa za posledných rok zvýšili v priemere o 230%. Predstavte si, že najbližšie keď pôjdete na nákup, bude chlieb, ktorý ste doteraz kupovali za 1€ stáť 3,30 €. Mnohé rodiny zháňajú jedlo len s veľkými ťažkosťami. Približne pol milióna detí je chronicky podvyživených. Pandémia COVID-19 túto krízu ešte prehĺbila. Rodičia jedia menej, aby mohli nakŕmiť svoje deti, namiesto do školy ich posielajú do práce a dievčatá aj chlapci čelia riziku predčasného alebo núteného sobáša.

Vzdelávací systém je preťažený, nedostatočne financovaný a rozdrobený. Začiatkom roku 2021 už nemohla byť používaná v Sýrii jedna z troch škôl, pretože boli zničené, poškodené alebo sa využívajú na vojenské účely. Takmer 2,45 milióna detí v Sýrii je mimo školy. Deti, ktoré môžu navštevovať školu sa často učia v preplnených triedach a v budovách s nedostatkom vody, hygienických zariadení, elektriny, kúrenia alebo vetrania.

Čo robí UNICEF na pomoc deťom v Sýrii?

Milióny sýrskych detí potrebujú určitú formu humanitárnej pomoci. UNICEF a partneri pôsobia v Sýrii a v celom regióne – pomáhajú deťom vyrovnať sa s dopadmi konfliktu, zabezpečujú vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky… Umožňujú prístup ku vzdelaniu a službám psychosociálnej podpory s cieľom pomôcť deťom a rodinám zotaviť sa z traumy.

V spolupráci s partnermi, UNICEF naďalej poskytuje pomoc vrátane hygienických súprav, nezávadnej pitnej vody, skríningu a liečby podvýživy. Aby sa zabránilo šíreniu COVID-19, UNICEF a partneri zdieľajú správy a materiály o prevencii.

Alarmujúce čísla po 10 rokoch vojny

12 000 zabitých a zranených detí
6 miliónov detí narodených do vojny
viac ako 13 miliónov ľudí odkázaných na humanitárnu pomoc
500 000 podvyživených detí
Za posledný rok zdraželi potraviny o 236%
2,45 milióna detí prestalo chodiť do školy
9,3 milióna ľudí žije v potravinovej neistote
funguje iba ½ zdravotných centier

Výsledky práce UNICEF v Sýrii za rok 2020

Zlepšili sme prístup k vode pre približne 3,2 milióna ľudí
Vyšetrili sme 2,6 milióna žien a detí s podozrením na akútnu podvýživu
Zabezpečili sme prístup k vzdelaniu pre 2,2 milióna žiakov
Poskytli sme výživu pre 1,6 milióna detí, tehotných žien a dojčiacich matiek
Zaočkovali sme 2,6 milióna detí do 5 rokov proti detskej obrne
Zorganizovali sme preventívne školenia o rizikách spojených s výbušninami pre 1,3 milióna ľudí

Chcem pomôcť deťom v Sýrii

O UNICEFe

UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál.

www.unicef.sk 

Informačný servis

K téme

CRESCO REAL ESTATE mení trh novostavieb: V Dúbravke do dvoch rokov vyrastú Agáty Nutricia oslavuje štvrťstoročie na slovenskom trhu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.