Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. mája 2014 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Znamienka môžu ohroziť váš život, dajte si ich vyšetriť

BRATISLAVA 15. mája – Znamienka môžu byť bodkami krásy, ale aj nebezpečným ložiskom nádoru. Preto by mali byť pravidelne kontrolované odborníkmi. Môžete tak urobiť ešte dnes, pri príležitosti Európskeho dňa melanómu.

K iniciatíve sa každoročne zapája množstvo kožných lekárov, u ktorých si klienti môžu nechať vyšetriť znamienka. Dermatologicko-laserová klinika TOMAR komukoľvek počas celého dňa bezplatne diagnostikuje znamienka. Ľudská pokožka je často vystavovaná slnečnému žiareniu, ktoré je najčastejším dôvodom vzniku rakoviny kože. Melanóm je považovaný za jeden z najzhubnejších nádorov a kvôli rýchlemu metastázovaniu si ročne vyžiada tisícky životov.

Cieľom osvetového Európskeho dňa melanómu je zdôrazniť význam prevencie a potreby pravidelných vyšetrení znamienok. Ľudská koža je posiata menším či väčším množstvom pigmentovaných a nepigmentovaných prejavov, ktoré majú pod vplyvom nadmerného UV žiarenia a iných faktorov tendenciu mutovať. Je preto nevyhnutné nechať tieto zmeny odborne sledovať. Vo všeobecnosti sa znamienka delia na nezhubné a zhubné nádory, ktoré sa dajú vo väčšine prípadov ľahko odstrániť. Avšak najzávažnejší melanómový zhubný nádor, malígny melanóm, ktorý spôsobuje orgánové a lymfatické metastázy, si vyžaduje okamžitú liečbu. Podľa MUDr. Adriany Tomekovej by sa mali pacienti podrobiť každoročnému komplexnému vyšetreniu kože, a to hlavne po absolvovaní letných dovoleniek. „Okrem slnečných lúčov patrí medzi rizikové faktory možného vzniku melanómu aj genetická predispozícia, sklon k tvorbe znamienok či bledší typ pokožky, fototyp I. a II.,“ vysvetľuje MUDr. Tomeková.

Diagnostikovanie zhubného nádoru na koži patrí medzi komplikované lekárske úkony, ktoré by mali byť prenechané výhradne kvalifikovaným odborníkom. Preto vyšetrenie vykonáva dermatológ. Znamienko najskôr skontroluje voľným okom a následne špeciálnym zväčšujúcim prístrojom – dermatoskopom. „Melanóm sa vyvinie zo znamienka, ktoré začalo meniť štruktúru a tvar, zostáva asymetické, zapálené, krváca a svrbí,“ vysvetľuje Tomeková.

Dermatoskop znamienko zväčší a osvetlí, čím umožní sledovať zmeny typické pre zdravé alebo nepravidelné dysplastické znamienko, prípadne kožný nádor. Dermatologicko-laserová klinika TOMAR v súčasnosti ponúka aj možnosť vyšetrenia lekárskym dermatoskopom. „Vyšetrenie znamienok je bezbolestné, a preto by sme nemali váhať a absolvovať kontrolu čo najskôr. Včasná diagnostika má predísť vzniku rozvinutých foriem kožných nádorov a môže zachrániť život,“ dodáva.

Vďaka dlhoročnej praxi, vysoko kvalifikovaného tímu a špičkovému lekárskemu vybaveniu patrí klinika TOMAR medzi popredné dermatologické zariadenia na Slovensku. Viac ako 13 rokov sa venuje laserovým ošetreniam tváre a tela, praktizuje množstvo neinvazívnych a minimálne invazívnych omladzujúcich zákrokov tváre, krku a dekoltu.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Schopnosť poradiť je pridanou hodnotou. dm Workshopfest 2023 zameraný na ženské zdravie Zamestnanci Mecomu opäť darovali krv

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.