Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. decembra 2016 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Zdravotní klauni: Smiechom proti bolesti

BRATISLAVA 23. decembra 2016 – Deťom do nemocníc pravidelne prinášajú smiech a dobrú náladu. Zdravotní klauni navštevujú choré deti po celom Slovensku už 12 rokov a úsmev im prinesú aj počas vianočných sviatkov. O jednom zo svojich zážitkov z nemocnice nám porozprávala zdravotná klaunka Jarka Sýkorová.

Odkedy pracujem ako zdravotná klaunka, cítim, že dávam radosť presne tým, ktorí ju potrebujú najviac. V nemocniciach stretávam deti, ktoré sú choré a často ubolené. Vtedy nastúpi na scénu moje klaunské ja – primárka De Mencia. Pacientov liečim smiechom a strelenými nápadmi. Ako napríklad minule…

„Môžeme ďalej?“ zvedavo som nakukla do nemocničnej izby s mojím klaunským kolegom doktorom Quidom Bublaninom.

V posteli ležal asi 16 ročný chlapec – celý doudieraný, noha zlomená a zdrôtovaná čeľusť. Vysvetlil nám, že v tábore viezol drevo na káričke a zrazil ho traktor.

„Traktor?!“ zhíkol Bublanina. „To musí byť škaredá spomienka…“

„Mám nápad!“ vyhlásila som. „Naplánujeme Vám takú budúcnosť, že na traktor úplne zabudnete!“

Drgla som Quida pod rebrá. „Začnite!“

Quido sa tuho zamyslel, až sa mu čelo zvraštilo… „Pôjdeš na výbornú vysokú školu..” precedila som medzi zuby a Quido to nahlas opakoval.

„Budeš mať výborné vysvedčenie, stretneš super dievča…” opakoval po mne Bublanina a pridal. „A pôjdete spolu na intráky traktorom.. “ Chlapec sa zasmial.
Bublanina sa strhol a pokračovali sme… „Pôjdete na svadbu, budete mať deti a potom dovolenka… A taký traktor tam bude…”
Chlapec sa od smiechu nevedel ani nadýchnuť. Ja som sa snažila všemožne zachrániť situáciu a vyhnúť sa slovu „traktor“, no neúspešne.

Nakoniec som zapriala mladíkovi skoré uzdravenie a snažila som umlčať Quida, ktorý nadšene fantazíroval o traktore. Chlapcovi na tvári svietil úsmev a na rozlúčku nám zakýval z postele. Po ubolenom výraze ani slychu.

Nuž, čo na to povedať. Niekedy pomôže, keď sa problém trochu zľahčí a neberie sa príliš vážne. Smiať sa dá aj v nemocnici – a to dokonca vo chvíľach, kedy nás niečo bolí a nie je nám práve do smiechu…

Darujte aj vy deťom v nemocniciach smiech a pomôžte im v ťažkých chvíľach. Podporte aktivity združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors. Občianske združenie je uznávané pre svoju odbornosť v oblasti využívania humoru v zdravotníctve. Zastrešuje takmer 60 profesionálnych zdravotných klaunov po celom Slovensku.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

Zdravotní klauni vo vlakoch ZSSK opäť rozveselia cestujúcich Na zázraky jednoducho majú nos!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.