Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. apríla 2016 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Zajtra sa začína festival Hory a mesto

Sedemnásty ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO sa začne už zajtra, 6. apríla 2016. Ponúkne vyše 40 filmov, z toho osem slovenských, predstaví sa 29 hostí a o „cestovaní inak“ porozpráva 30 dobrodruhov. Festival otvorí len trinásťročná lezkyňa Vanda Michalková, držiteľka nášho najlepšieho ženského výkonu na skalách a blok slovenských filmov, vodáci Zuzana Balejová a Pavel Andrássy a filmy zo sekcie Voda. V stredu pricestuje aj rakúsky himalájista, filmár a publicista, držiteľ filmovej ceny EMMY Kurt Diemberger. Najstarší hosť a najmladšia hostka -dvojica, ktorá symbolicky potvrdzuje generačnú bezhraničnosť festivalu. Ten sa tradične uzavrie v nedeľu večer prehliadkou víťazných filmov. Vstupenky na festival sú už v predaji.

„Festival Hory a mesto pružne reaguje na svetové výkony slovenských lezcov a iných dobrodruhov a dáva im priestor za horúca predstaviť zážitky z rôznych oblastí sveta. Tak sme vytvorili priestor pre Vandu, ktorá len pred pár dňami opäť potvrdila svoj najlepší výkon, 8b+, ktorý je zároveň najlepším ženským výkonom u nás, či pre dve partie našich horolezcov, ktoré začiatkom tohto roka urobili nové cesty v Patagónii a tiež prostredníctvom Katky Linczényiovej predstavíme nášmu publiku nielen jej úspechy na svetovej úrovni, ale aj freediving ako u nás menej známu športovú disciplínu,“ povedal programový riaditeľ festivalu Alan Formánek.
Hory a mesto 2016 bude aj tohto roku trvať päť dní – od stredy do nedele, v multiplexe Cinema City v bratislavskom Auparku. Vstupenky sú už v predaji – online na cinemacity.sk aj priamo na mieste, v pokladniciach kina. Prvým bodom programu bude vyhlásenie fotosúťaže, ktoré sa za účasti odbornej poroty uskutoční 6. apríla 2016 o 17.00 hod. na pódiu, takzvanom „Base Campe“, vo foyer Auparku.
Oficiálne sa festival začne premiérovou prezentáciou Vandy Michalkovej, najmladšej hostky v histórii festivalu. Len trinásťročná lezkyňa z Bratislavy vlani vyrovnala najlepší slovenský ženský výkon na skalách obtiažnosti 8b+, a aktuálne ho aj potvrdila, keď počas Veľkej noci vyliezla v Ospe v Slovinsku Marjeticu, čo je v poradí jej druhé 8b+. Prezentácia s názvom Sonce v Missing Linku sa začne o 19.00 hod., v kinosále 1. V hľadisku bude aj jeden z hlavných hostí – osemdesiattriročný rakúsky himalájista, filmár a publicista Kurt Diemberger. Priekopník lezenia bez kyslíkového prístroja v Himalájach má za sebou sedem výstupov na šesť osemtisícoviek, so svojou multimediálnou prezentáciou sa slovenskému publiku po prvý raz predstaví v piatok, 8. apríla 2016. Najstarší hosť a najmladšia hostka Hory a mesto spolu symbolicky vytvárajú dvojicu, ktorá potvrdzuje generačnú bezhraničnosť festivalu. Po úvodnej prezentácii bude nasledovať prvý blok slovenských filmov. Čerstvo dokončené snímky Zimn
é krásy Malej Fatry z Terchovej (r. Jozef Dovičin) a Kaľamárka (r. Martin Grajciar) uvedú režiséri, dokument Neviditeľná hora (r. Petra Geletová) uvedie zase protagonista filmu.

Súčasne s prvou kinosálou bude program prebiehať aj v ďalšej kinosále; tá priláka návštevníkov festivalu, ktorí pred horami a skalami uprednostňujú vodu. Dvaja vodáci – Zuzana Balejová a Pavel Andrassy – tentokrát prinášajú prezentáciu fotiek a filmov o ročnom vodáckom dobrodružstve v Kanade, Čile a Argentíne s názvom Sever proti juhu – kajakovanie v Kanade a Čile, ich prezentácia za začne o 19.30 hod. Po nej prídu na rad filmy zo sekcie Voda.
Séria Cestoklubov Kino Svet sa do programu pripojí vo štvrtok 7. apríla 2016 o 18.00 hod. a bude jej po celý čas patriť samostatná kinosála. Piatkové festivalové ráno bude tradične patriť premietaniam pre školy, a to so začiatkom o 9.00, 9.30., 10.00 a 11.00 hod. vo všetkých troch vyhradených kinosálach. Po filmoch si žiaci základných škôl budú môcť prejsť Festivalový náučný chodník.
Piatim festivalovým dňom bude dominovať filmová prehliadka rozdelená do sekcií: Zem, Skala, Voda, Vzduch, Sneh a Horské bicykle. Filmová prehliadka má súťažný charakter, členmi tohtoročnej poroty sú: filmový režisér Rastislav Hatiar, filmová teoretička Zuzana Oravcová, žurnalistka Silvia Krpeľanová, filmový režisér Michal Pusztay, fotograf Robo Kočan.
Okrem spomínaného Kurta Diemberga pozvanie festivalu prijali aj ďalší významní zahraniční hostia, ktorí predstavia svoje multimediálne prezentácie a rozprávania: mladá španielska lezkyňa DAILA OJEDA, americký ranger GREGG LOSINSKI, taliansky paraglajdista ALBERTO RIZZI a český alpský lezec PAVEL VRTÍK.
Výber festivalového programu poputuje aj do ďalších slovenských miest: do Dolného Kubína, Žiliny, Trstenej, Zvolena, Prešova, Starej Ľubovne a Starého Smokovca.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

Vilabyty – najvýhodnejší developerský projekt, ktorý aktuálne nemá konkurenciu Spoločnosť Henkel Slovensko opäť získala výnimočnú cenu Senior Friendly

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.