Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. októbra 2015 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

VšZP sa podarilo zvýšiť o 50 % prevenciu rakoviny hrubého čreva

BRATISLAVA 16. októbra – Najnovšie údaje Všeobecnej zdravotnej poisťovne naznačujú pozitívny trend v záujme poistencov o prevenciu rakoviny hrubého čreva a konečníka. Za posledné dva roky stúpol počet preventívnych vyšetrení o 50 %. Test na okultné krvácanie v stolici absolvuje mesačne v priemere 13 222 poistencov VšZP, z tohto počtu je približne 8% testov pozitívnych. V takomto prípade je pacient odoslaný na kolonoskopické vyšetrenie a aj vďaka skorému záchytu sa významne zvyšujú šance pacientov na úspešnú liečbu. „Sám som patril medzi 8% pacientov, ktorí mali pozitívny test na okultné krvácanie, absolvoval som kolonoskopické vyšetrenie, vďaka ktorému som získal istotu, že nie som ďalším novým pacientom s touto diagnózou. Významný nárast preventívnych vyšetrení zameraných na prevenciu rakoviny hrubého čreva a konečníka je pre nás dobrou správou. Cesta motivácie pacientov, ale i lekárov, ktorí sú v podpore prevencie našimi silnými spojencami, sa nám osvedčila a určite v nej budeme pokračovať. Každý zachránený ľudský život, každý pacient, ktorému dokážeme zvýšiť kvalitu života za to stojí “ – hovorí generálny riaditeľ VšZP Ing. Miroslav Vaďura, MPH.

K zvýšenému záujmu poistencov o prevenciu rakoviny hrubého čreva a konečníka významne prispela aj minuloročná celoslovenská osvetovo – preventívna kampaň, ktorú poisťovňa realizovala prostredníctvom mediálnej kampane a vyše 50 outdoorových podujatí s maketou hrubého čreva v spolupráci s občianskym združením Europacolon v mesiacoch máj – september. Jej súčasťou bola výzva poistencom, aby v rámci preventívnej prehliadky u svojho všeobecného lekára požiadali o toto jednoduché, bezbolestné a bezplatné vyšetrenie. Následne VšZP od 1.7.2014 zvýšila lekárom platbu za vykonaný test na okultné krvácanie o 100 %.

Rakovina hrubého čreva a konečníka stále patrí k najčastejším onkologických diagnózam na Slovensku, ročne pribudne až 3 600 nových prípadov a približne 1 700 ľudí ochoreniu podľahne. „V systematickej a cielenej podpore prevencie vidíme šancu, znížiť v budúcnosti počet zbytočných úmrtí, i náklady na liečbu. Je to síce beh na dlhé trate, ale ak ide o zdravie, cenia sa aj čiastkové víťazstvá“ – komentuje 50 % nárast prevencie rakoviny hrubého čreva a konečníka generálny riaditeľ VšZP Miroslav Vaďura.

Na liečbu onkologických pacientov vynaložila VšZP v minulom roku takmer 300 mil. eur, výdavky na preventívne vyšetrenia zamerané na onkologické vyšetrenia predstavovali viac ako 8 miliónov eur.

16.10. 2015,
Bratislava

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Ste v správnych číslach? Na Svetový deň srdca sa policajti zamerajú na rýchlosť, tlak a cholesterol Testovali sme mobilné aplikácie zdravotných poisťovní. Je lepšia VŠZP, Union či Dôvera?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.