Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
103361_zk dievcatko a oco za 676x451.jpg
12. januára 2024 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

V roku 2023 zrealizovali zdravotní klauni 2614 klauniád

12.1.2024 – V roku 2023 zdravotní klauni a zdravotné klaunky z občianskeho združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors zrealizovali 2614 klauniád*. Počtom klauniád sa združenie priblížilo k predpandemickému obdobiu. V máji nastala pre umeleckú klaunskú prácu významná zmena, keď bolo zrušené nosenie rúšok v nemocniciach. Do klaunského tímu pribudli minulý rok 5 noví členovia, združenie má dnes 68 profesionálnych zdravotných klaunov. V apríli 2024 oslávi organizácia ČERVENÝ NOS Clowndoctors svoje 20. narodeniny.

„Na pozadí viacerých tém, ktoré v roku 2023 trápili ľudí, a aj nás sa hlboko dotkli, môžeme hrdo povedať, že uplynulý rok bol pre nás úspešný,“ hovorí výkonný riaditeľ Červeného nosa Milan Šagát a dodáva: „Až 2614 klauniád, ktoré zrealizoval náš takmer 70-členný klaunský tím, v sebe skrýva približne 7000 hodín smiechu chorých detí, ich rodičov, ale aj dospelých pacientov, seniorov a zdravotníckeho personálu. Úžas a smiech, ktoré vyvolávajú stretnutia s našimi zdravotnými klaunmi, pôsobia veľmi blahodarne – aj v ťažkých chvíľach dokážu uvoľniť napätie, dodať silu i odhodlanie, zlepšiť náladu a zmeniť atmosféru. Rok 2023 bol naplnený množstvom takýchto okamihov. Veľká vďaka patrí našim zdravotným klaunom a kolegom, ale aj všetkým našim podporovateľom a partnerom, bez ktorých by sme našu smiechuplnú misiu nemohli realizovať.“

Dôležitou udalosťou roka bolo prijatie zástupcov Červeného nosa u Prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri príležitosti Svetového dňa úsmevu.

Klauni navštevovali choré a znevýhodnené deti, ale aj dospelých pacientov a seniorov

Zdravotní klauni zrealizovali minulý rok 1838 pravidelných klaunských návštev vo vyše 50 nemocniciach po celom Slovensku. Zdravotné klauniády na detských oddeleniach sú hlavným programom združenia a predstavujú pre deti veľkú úľavu od stresu z nemocničného prostredia a procedúr, zlepšujú psychickú pohodu a môžu byť významnou podporou liečebného procesu.

V čakárňach ambulancií odborných lekárov stretli deti a ich rodičia zdravotných klaunov 142 ráz.

Na operačnú sálu odprevádzali zdravotní klauni pacientov spolu počas 219 dopoludní vo všetkých troch detských nemocniciach na Slovensku.

S programom Prezuvky máme zavítali zdravotní klauni 42-krát do domácností, kde žije vážne choré dieťa v dlhodobej intenzívnej starostlivosti, aby osviežili atmosféru a priniesli uvoľnenie celej rodine.

Hudobný interaktívny program Fidlikára priviezli zdravotní klauni deťom s mentálnym a kombinovaným znevýhodnením do špeciálnych škôl po celom Slovensku 69-krát. V minulom roku využili okrem predstavenia, ktoré má pôvod v Holandsku, aj vlastné autorské predstavenie, ktoré vznikalo počas pandémie.

V priebehu minulého roka pripravili zdravotní klauni 9-krát špeciálny program Cirkus Paciento. Zúčastnilo sa ho spolu 308 dlhodobo hospitalizovaných detí v 3 detských liečebniach, na 3 onkologických a 3 psychiatrických oddeleniach. Ide o týždňový program, počas ktorého deti trénujú spolu s klaunmi nové zručnosti, aby ich predviedli na konci týždňa vo veľkolepom cirkusovom vystúpení.

Seniori v 31 seniorských zariadeniach sa v minulom roku klaunskej návšteve tešili spolu 211-krát, pričom išlo prevažne o pravidelné návštevy.

Už tradične koncom roka navštívili klauni dospelých onkologických pacientov v 6 nemocniciach.

Pre zdravotnícky personál pripravili 4-krát prekvapenie v podobe nového projektu Oáza, s ktorým zdravotníkov vítali do rannej smeny. Dvakrát zorganizovali pre zdravotnícky personál odborný seminár o používaní humoru v komunikácii s pacientom.

Rozvoj projektov pre pacientov na psychiatrických oddeleniach

V minulom roku sa Červený nos zameral na rozvoj programov pre pacientov s psychickými poruchami. Umelecký riaditeľ Pavel Mihaľák vysvetľuje: „Už dlhšie sme vnímali potrebu posunúť naše klaunské návštevy na detských psychiatrických oddeleniach na inú úroveň, priblížiť sa viac k pacientovi, najmä v tínedžerskom veku. V spolupráci s kolegami z českej organizácie Zdravotní klaun, sme začali pracovať na rozvoji tohto programu, vyškolili sme klaunský tím a pilotne sme tento nový projekt spustili a budeme v jeho rozvoji pokračovať ďalej.“

Zdravotní klauni začali v r. 2024 navštevovať aj dospelých pacientov Psychiatrickej kliniky LF UK a UNB v Bratislave. „Myšlienka podpory terapie klaunským humorom oslovila prednostku kliniky doc. MUDr. Ľubomíru Izákovú, PhD. a na jej podnet sme zahájili návštevy a stali sa súčasťou multidisciplinárneho tímu, ktorý sa snaží prinavrátiť pacientom s psychickými poruchami ich zdravie,“ hovorí Pavel Mihaľák.

ČERVENÝ NOS Clowndoctors, o. z. oslávi 20. narodeniny

V apríli oslávi organizácia 20. narodeniny. „Znamená to 20 rokov profesionálneho klaunského humoru na detských oddeleniach nemocníc. Pri tej príležitosti pripravujeme viacero aktivít a prekvapení pre detských pacientov, seniorov aj pre širokú verejnosť, ktorá nás bude môcť výnimočne stretnúť aj mimo nemocnice – stali sme sa napríklad charitatívnym partnerom Štafetového behu od Tatier k Dunaju,“ prezradil Milan Šagát. „Naším cieľom je prekročiť v budúcom roku 3000 klauniád. Už onedlho, po ukončení výberového procesu, bude mať náš klaunský tím viac ako 70 členov. Naďalej kladieme dôraz na vzdelávanie a kvalitu klaunskej práce a očakávame, že po absolvovaní predpísaných povinných workshopov a prednášok získajú ďalší naši klauni medzinárodný certifikát profesionálneho zdravotného klauna,“ uzavrel výkonný riaditeľ Milan Šagát.

*Klauniáda – ide spravidla o klaunskú návštevu, ktorú realizuje od izby k izbe dvojica zdravotných klaunov na jednom alebo viacerých oddeleniach nemocnice alebo v seniorskom zariadení. Klauniáda trvá štandardne približne 2-3 hodiny. Pri špeciálnych programoch pod klauniádou rozumieme napr. 1 návštevu domácnosti s chorým dieťaťom, 1 dopoludnie venované odprevádzaniu detí na operácie, 1 deň nácviku s deťmi pri programe Cirkus Paciento a pod.

Informačný servis

K téme

Duálna Akadémia otvorila nové Tréningové centrum, ktoré je jedinečné v strednej Európe OBI rozžiarilo Zvolen na oranžovo

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.