Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. októbra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

USA: Vyzbierali peniaze na obnovu črievic z Čarodejníka z krajiny Oz

BRATISLAVA 25. októbra (SITA) – Americkému Smithsonovmu inštitútu sa prostredníctvom online zbierky podarilo vyzbierať 300-tisíc dolárov (v prepočte približne 275-tisíc dolárov) na obnovu červených črievic z rodinného dobrodružného fantasy Čarodejník z krajiny Oz (1939). Ako informovali zástupcovia inštitútu, danú sumu sa im podarilo dosiahnuť v nedeľu, pričom im k tomu dopomohlo viac ako 5 300 ľudí zo 41 krajín sveta. Kampaň odštartovala 17. októbra a jej cieľom bolo do 30 dní získať finančnú podporu na reštauráciu topánok.
Takzvané rubínové črievice, ktoré v snímke nosila predstaviteľka hlavnej hrdinky Dorothy Judy Garland, vyrobili takmer pred 80 rokmi v oddelení rekvizít filmového štúdia MGM a patria medzi najpopulárnejšie vystavované predmety v Národnom múzeu americkej histórie vo Washingtone. Ikonické topánky posiate flitrami a sklenenými korálikmi však postupom času vybledli. Inštitút použije peniaze zo zbierky na ich reštauráciu ako aj na novú špeciálnu vitrínu, ktorá by mala spomaliť zhoršovanie ich stavu. Črievice, ktoré sú jedným z údajne piatich dochovaných párov vyrobených pre obľúbený film, po ich obnove neskôr plánujú predstaviť v roku 2018 v rámci novej výstavy venovanej americkej populárnej kultúre.
Smithsonov inštitút však v zbierke pokračuje. Po úspechu s červenými topánkami Dorothy sa na verejnosť obrátil s prosbou o pomoc pri obnove kostýmu Strašiaka, za ktorého bol vo filme preoblečený Ray Bolger. Na jeho reštauráciu potrebuje 85-tisíc dolárov (približne 78-tisíc eur). Ak by bola zbierka úspešná, vystavili by ho spolu s črievicami na spomínanej výstave v roku 2018.
Informácie pochádzajú z webstránok www.bbc.com, www.kickstarter.com a archívu agentúry SITA.

Pôvodný článok:
http://www.bbc.com/news/entertainment-arts-37754079

ns;dm

K téme

Pracovný stres ovplyvňuje výkon dvoch tretín zamestnancov na Slovensku Sandra Brown a jej romantický triler Dokonalá lesť

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.