Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. decembra 2014 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Uplynulý rok preveril flexibilitu zdravotníckych firiem

BRATISLAVA 30. decembra – Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) je dnes jediným subjektom, ktorý umožňuje bezprostrednú interakciu jednotlivých článkov trhu a umožňuje vnímať realitu nielen z pohľadu výrobcov, či dodávateľov, ale aj z pohľadu lekárnikov a pacientov. Jednou z prvých tém, ktorú Asociácia v končiacom sa roku verejne otvorila bol nesúlad medzi tlakom na znižovanie cien liekov, reálnymi úhradami zo strany zdravotných poisťovní a doplatkami pacientov. „Na základe Novely Zákona o rozsahu a podmienkach úhrady nesmie cena kategorizovaných liekov presiahnuť priemer troch najnižších cien v EÚ. Ministerstvo zdravotníctva na základe legislatívnych úprav získalo oprávnenie znížiť výšku doplatku za jednotlivé lieky na základe voľnej úvahy. Dnes sme v situácii, kedy sa veľa výrobcov dostalo na hranice svojich možností v rámci znižovania cien liekov, distribútorom a lekárňam sa zo zákona podstatne znížili marže, napriek tomu však pacienti platia z vlastného vrecka viac. V praxi sa totiž neznižujú len ceny liekov, ale najmä úhrady zo strany zdravotných poisťovní. Tento stav podľa nášho názoru nie je v poriadku“ uviedla Jana Širková, prezidentka ADL.

Vedenie Asociácie vníma ako administratívne komplikovaný a byrokratický proces referencovania a tiež proces kategorizácie v rámci ktorého sa určuje, či bude liek hradený plne, čiastočne, alebo zostane bez úhrady. „Pravdou je, a nás veľmi mrzí, že sa nám tento rok nepodarilo s kompetentnými orgánmi naštartovať odbornú diskusiu, v rámci ktorej by sme mohli spoločne hľadať riešenie tohto nevyhovujúceho stavu. Budúci rok pribudnú farmaceutickým spoločnostiam aj nové povinnosti vyplývajúce zo zavedenia tzv. zrážkovej dane. Máme reálne obavy z negatívneho dopadu zavedenia tejto dane. Poškodené pritom nemusia byť v konečnom dôsledku farmaceutické spoločnosti, ktoré dlhodobo podporujú povinné vzdelávanie zdravotníckych zamestnancov, ale práve zdravotníci“ potvrdila Jana Širková. Ako ďalej dodáva, zavedenie zrážkovej dane predstavuje pre spoločnosti zvýšenú administratívnu záťaž, čo sa v konečnom dôsledku môže podpísať pod pokles ich záujmu organizovať a financovať vzdelávacie podujatia. Na strane zdravotníckych pracovníkov, resp. poskytovateľov zdravotnej starostlivosti tým dôjde k zvýšeniu nákladov na povinné vzdelávanie. Vzdelávanie je pritom pod hrozbou odobratia licencií vyžadované priamo zo zákona. Faktom však je, že zamestnávatelia, t.j. zdravotnícke zariadenia a odborné spoločnosti nemajú reálne finančné možnosti na dostatočné pokrytie týchto aktivít. Ich úlohu dnes jednoznačne suplujú farmaceutické spoločnosti. „Rozumieme, že sa štát touto cestou snaží získať dodatočné finančné prostriedky a farmaceutické spoločnosti sú v tomto smere dlhodobo vnímané ako veľmi široký zdroj možností, je však potrebné zvážiť, komu nová daň prinesie prospech a koho môže prípadne poškodiť. Ďalší vývoj v tejto oblasti preto budeme v novom roku podrobne sledovať“ potvrdila prezidentka ADL. Asociácia zároveň už niekoľko rokov upozorňuje na dopady v súvislosti s reexportom liekov. Za jednu z hlavných priorít si v nasledujúcom roku kladie otvorenie témy definovania spotreby liekov v súvislosti s reexportom. „Považujeme za nespravodlivé, ak dnes zákon trestá udeľovaním sankcií pri nedostatku konkrétnych liekov na trhu aj výrobcov, ktorí liek doviezli v dostatočnom množstve pre slovenských pacientov“ uviedla Jana Širková.

ADL tento rok organizovala niekoľko seminárov zameraných na označovanie výživových doplnkov. Téma označovania výživových doplnkov je stále veľmi aktuálna a rozsiahla, s priamym dopadom na spotrebiteľov. „Témou dňa bola najmä pred dvoma rokmi, kedy boli v rámci európskej legislatívy prijaté zásadné opatrenia na zabezpečenie uvádzania pravdivých a nezavádzajúcich informácií o pozitívnom zložení, vplyve potravín a ich zložiek na zdravie v označovaní, prezentácií a reklame potravín. Tento proces však stále nebol ukončený“ upozorňuje Jana Širková. Asociácia sa venuje taktiež sledovaniu aktuálneho vývoja v oblasti zriedkavých chorôb a orphan liekov. Týkajú sa úzkej skupiny pacientov, ktorí nemôžu byť vylúčení z liečby a ochudobnení o možnosť inovatívnej liečby. Prehodnotenie existujúcich kritérií pre QALY by umožnilo efektívnejšie zavedenie adekvátnej liečby týchto ochorení. Tém, v rámci ktorých je možné hľadať zlepšenia je v zdravotníctve veľa, nie vždy ale evidujeme zo strany kompetentných orgánov záujem na ich otváraní a prehodnotení. Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok je v tomto smere pripravená byť aj naďalej aktívnym účastníkom legislatívneho procesu a chce pomáhať hľadať riešenia v rámci jednotlivých legislatívnych úprav tak, aby ich výsledkom bol najmä spokojný pacient s prístupom k dostupnej, efektívnej a kvalitnej liečbe.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Riaditeľ GLN Norbert Kyndl: Tomášička je výnimočná už 60 rokov, a to vďaka každému tomášičkárovi Budova Pavilónu špičkových technológií UK nominovaná na Stavbu roka 2024

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.