Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
86580_sng 1 676x451.jpg
12. marca 2018 PR správyKultúraUmenie od PRservis.skSITA Diskusia()

Týždenný program SNG 12. 3. – 18. 3. 2018

BRATISLAVA 12. marca 2018

Aktuálne výstavy

nestex | nestála expozícia SNG

od 17. 1. 2014
Esterházyho palác, 1. poschodie
Kurátori: Dušan Buran & Katarína Chmelinová

Nestála expozícia zbierok SNG z obdobia gotiky a baroka ponúka návštevníkom netradičný pohľad na najvýznamnejšie artefakty 15. až 18. storočia. Je rozdelená do šiestich sekcií, z ktorých každá maliarske a sochárske diela pozoruje z inej perspektívy. Prvá je nazvaná výraz & emócia, druhá je venovaná protikladu typ & indivíduum. Expozícia pokračuje dvojicou priestor & ilúzia a svetlo & tma. Poslednými témami sú telo & gesto a život & smrť. Architektonický koncept výstavy umožňuje aj dočasné intervencie v expozícii (súčasné umenie, reštaurátorská dokumentácia, výstavné boxy na menšie kolekcie a pod.). Hoci vo väčšine prípadov ide – primerane obdobiu aj profilu zbierky – o nábožensky motivované diela, určujúcim posolstvom expozície nie je ani vysvetľovanie ich ikonografie, ani otázky datovania a štýlu. Naopak, ťažiskom prezentácie je v oveľa väčšej miere problematika funkcie, umeleckého zámeru a experimentu.

Architekt Friedrich Weinwurm: Nová cesta

26. 1. — 20. 5. 2018
Esterházyho palác, 2. poschodie, Bratislava

Kurátorka: Henrieta Moravčíková

Odborná spolupráca: Denis Haberland (SNG)

Výstava pripomína dielo Friedricha Weinwurma (1885 – 1942), najvýznamnejšieho predstaviteľa architektonickej avantgardy na Slovensku.

Prostredníctvom dokumentácie, literatúry, fotografií a modelov architektonických diel priblížuje architektovu predstavu o architektúre novej vecnosti ako „dobe primeranom stavebnom umení“. Poukazuje na jeho ťažiskovú architektonickú oblasť, kde išlo najmä o formu, prevádzkové a priestorové vzťahy, ale aj o konštrukčnú a technickú stránku architektúry. Sprítomňuje osobnosť ľavicovo orientovaného intelektuála pri interpretácii spoločenskej úlohy architektúry. Tá spočívala na riešení bytovej otázky a na témach s ňou súvisiacich, ako bolo postavenie jednotlivca a rodiny v modernej spoločnosti, kolektivizmus, plánovanie, industrializácia a štandardizácia.

Výstava tak sprostredkuje divákovi ideové a výrazové koncepty Weinwurmovho diela a nepriamo nastolí otázku, akou cestou, smerovaním a vnímaním prešla po následných tragických historických udalostiach a spoločenských zmenách slovenská povojnová architektúra.

Fotograf Bazovský

17. 11. 2017 — 15. 4. 2018
Esterházyho palác, 3. poschodie, Bratislava
Kurátori: Aurel Hrabušický, Alexandra Kusá

Výstava bude sprístupnená 17. novembra 2017 v bežných otváracích hodinách.

Výtvarné dielo Miloša Alexandra Bazovského (1899 – 1968) ako jedného zo zakladateľov modernej slovenskej maľby bolo už mnohokrát predstavené na výstavách a v publikáciách. Ale Bazovský ako fotograf bude mať na pôde SNG prvú samostatnú výstavu. Ako fotografujúci výtvarník mal síce medzi umelcami na Slovensku predchodcov (Ladislav Mednyánszky, Gustáv Mallý), bol však prvým, ktorý dokázal byť moderným výtvarníkom a moderným fotografom súčasne. Fotografický aparát používal (najviac v 30. – 40. rokoch 20. storočia) namiesto skicára, jeho pomocou budoval akúsi vizuálnu databázu motívov, ktoré sa neskôr objavili v jeho výtvarných dielach. Fotoaparát používal jednoducho ako jeden z ďalších výtvarných prostriedkov a komponoval priamo v jeho hľadáčiku. Vďaka tomu existujú viaceré tematické aj kompozičné paralely medzi jeho zábermi a niektorými kresbami a obrazmi.

Bazovského zaujímali nielen tradičné vidiecke témy – v tomto smere bol akýmsi drsnejším a dokumentaristicky viac dôsledným náprotivkom Karla Plicku, ale aj rôzne prejavy moderného životného štýlu: šport, turistika, cestovanie. Často portrétoval aj svojich priateľov, najviac azda umelca s tragickým osudom – Arnolda Petra Weisza-Kubínčana.

Bazovský svoje snímky nepublikoval, avšak v Archíve umenia SNG sa nachádza pomerne rozsiahly súbor negatívov a ten sa stal základom pripravovanej výstavy.

Osmičky
28. 2. – 31. 12. 2018

Átrium Esterházyho paláca, Bratislava

Autorky koncepcie: Katarína Bajcurová & Petra Hanáková
Kurátorky výstav: Katarína Bajcurová, Petra Hanáková, Alexandra Kusá

Výstavný projekt je netradične navrhnutý do átria Esterházyho paláca ako séria malých výstav k osmičkovým výročiam: februáru 1948, augustu 1968 a októbru 1918.

Napriek názvu sú nástenky viacvrstvovou výstavou umenia, ktorá sa okrem historických tém zaoberá aj teoretickými otázkami spojenými s kurátorstvom, typológiou výstav, kultúrnou politikou a s diváckymi očakávaniami. Základom výstavy bude tri metre vysoká a osem metrov dlhá „galerijná nástenka“, na ktorej sa v časovom slede výročí vystriedajú obrazové koláže zostavené z výtvarného materiálu rôznej povahy primárne zo zbierok SNG. Výsledkom bude akýsi draft či materializovaný Pinterest, pripomienka socialistického „nástenkárstva“, ktorý bude prehovárať o povahe a vnútorných konfliktoch tej-ktorej udalosti. Vo februári nástenku k výročiu 1948 (komunistický prevrat) zavesí Alexandra Kusá, v auguste k výročiu 1968 (vstup vojsk VZ) Petra Hanáková a v októbri k výročiu 1918 (vznik ČSR) Katarína Bajcurová.

 

Ponuka sprievodných programov

Streda 14. 3. ½ 16.00 – 17.30
Hľadanie strateného času: Živé priestory

Vystavovať architektúru v galérii je ťažký oriešok. Zo všetkých tých nákresov, modelov a fotografií nadobudne nakoniec divák zväčša dojem, že architektúru tvoria steny viac či menej prederavené. No ak budeme súhlasiť, že podstatou architektúry je tvorba priestoru, dala by sa navrhnúť aj architektúra bez stien? Ako sa vlastne tvorí priestor?

Program je určený predovšetkým mladým ľuďom vo veku 13 – 17 rokov.

Esterházyho palác, 2. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstupné: 2 €
R: barbora.tribulova@sng.sk

Streda 14. 3. | 18.00
Kurátorský výklad: Fotograf Bazovský

Sprievod výstavou s kurátormi Aurelom Hrabušickým a Alexandrou Kusou. Bližšie objasnia dve rôzne podoby umenia M. A. Bazovského, ktorý bol v istom období svojho života zároveň výtvarníkom aj fotografom. V skutočnosti bol však Bazovský len potenciálnym fotografom, v jeho archíve sa zachovali väčšinou iba negatívy, no aj tie však umožnia hlbšie nahliadnuť do spôsobu jeho uvažovania a prístupu ku tvorbe. Vo viacerých prípadoch možno nájsť paralely medzi Bazovského fotografickým a výtvarným dielom, no jeho snímky často obsahujú témy a postupy, ktoré v jeho výtvarných prácach nenájdeme.

Esterházyho palác, 3. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstupné: 4 € / 2 €

Štvrtok 15. 3. | 18.00
Workshop pre dospelých: Zavesené na stenu

Na nástenku možno zavesiť nielen predmety zacielené na vyvolanie estetického zážitku, ale aj poznámky, záznamy a myšlienky. Nástenka má aj špecifické umiestnenie, ktoré má byť dobre dostupné čo najväčšiemu počtu divákov, na ktorých chce nástenkár svojím výberom zapôsobiť. Podobne ako umelec. Ponorte sa s nami do tvorby umeleckej koncepcie!

Esterházyho palác, átrium, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstupné: 3 €
R: barbora.tribulova@sng.sk

Piatok 16. 3. | 16.30 – 18.00 | Rodina
BookObrazy: Jana Necpalová: Zo škrupiny

Jožko dostane nezvyčajný darček – vajíčko. Nikto nevie, čo sa zo škrupiny vyliahne… ale poriadne to jemu a kamarátke Anastázii skomplikuje život aj prázdniny. Vďaka nezvyčajnému zvieraciemu kamarátovi deti zažijú mnoho dobrodružstiev a aby ho zachránili, prekonajú kopu prekážok a prejdú polku sveta.

Esterházyho palác –Berlinka, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstupné: 3 € / rodina
R: miroslava.misova@sng.sk

Piatok 16. 3. | 19.30 – 22.00
Sobota 17. 3. | 18.30 – 22.00
Festival svetla – verejná diskusia

Príďte sa poprechádzať Bratislavou a zažite ju v inom svetle! Festival svetla je projekt, ktorý spája vedu, technológie, umenie a zábavu. Počas dvoch dní budú v širšom centre Bratislavy umiestnené atraktívne svetelné inštalácie a uskutoční sa viacero sprievodných podujatí (workshop o fotonike, verejné diskusie a i.). Hlavnými cieľmi týchto podujatí je zvýšiť povedomie verejnosti o moderných technológiách založených na využití svetla (fotonika), poukázať na potenciál kreatívneho priemyslu v Bratislavskom regióne a v neposlednom rade rozvíjať vzťah k histórii, kultúre a realitám mesta u jej obyvateľov a návštevníkov.

Esterházyho palác –Berlinka, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstup voľný

Nedeľa 18. 3. | 15.00
Siesta v galérii: Fotograf Bazovský

Nedeľný pohodový výklad predstaví doteraz neprezentovanú fotografickú tvorbu maliara Miloša Alexandra Bazovského.

Esterházyho palác, 3. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstup voľný

Nedeľa 18. 3. | 20.00
Febiofest: Krvavá pani + Talent Transport

Živý soundtrack k animovanému filmu
Animovaný film o zločine a láske inšpirovaný historickou legendou o krutej čachtickej panej. Na pozadí romantického ľúbostného príbehu s prvkami komiky i tragiky je zachytený večný boj dobra so zlom. Animovaný film doplní hudba Talent Transportu, trojice hudobníkov s výrazným progresívnym autorským a interpretačným štýlom, čo sľubuje nezabudnuteľný divácky zážitok.
www.febiofest.sk

Esterházyho palác –Berlinka, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstupné: 6 € / 5 € (držitelia preukazu FK alebo Febiopassu)

Esterházyho palác | Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, štvrtok od 12.00 do 20.00

Kníhkupectvo Ex Libris v SNG | Esterházyho palác | Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, štvrtok od 12.00 do 20.00

Kaviareň Berlinka v SNG | Esterházyho palác | Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Otvorené pondelok – štvrtok od 10.00 do 23.00, piatok – sobota od 10.00 do 24.00, nedeľa od 10.00 do 22.00

Vstup na výstavy je v roku 2018 voľný!

SNG, Hurbanove kasárne – administratíva
Kollárovo námestie 10, 811 07 Bratislava |  +421 2 20 47 61 11
info@sng.sk
www.sng.sk

Zmena programu vyhradená.

K téme

Školy na zelenú dostali opäť zelenú Zavedením konta pracovného času sa firmy môžu vyhnúť prepúšťaniu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.