Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

TRNAVA: Spomienkový večer pripomenie herca Martina Gregora

TRNAVA 5. novembra (SITA) – Poprednému slovenskému hercovi Martinovi Gregorovi bude stredu 16. novembra v trnavskom Divadle Jána Palárika venovaný spomienkový večer s názvom Na javisku Martin Gregor. Na trnavského rodáka, dlhoročného člena činohry Slovenského národného divadla, budú pri rozhlasových nahrávkach spomínať niekdajší dramaturg SND Anton Kret, divadelný historik Karol Mišovic a hercov syn Peter Gregor. Súčasťou podujatia k 110. výročiu narodenia Martina Gregora bude aj spomienková výstava Divadelného ústavu.
Martin Gregor, pôvodne Guttmann, patrí medzi zakladajúce osobnosti profesionálneho slovenského divadelníctva. Do SND sa dostal už v sezóne 1932-33. V roku 1940 ho pre jeho židovský pôvod z divadla prepustili. Po potlačení SNP si prešiel štyrmi koncentračnými tábormi. Keď skončila vojna, vrátil sa do Slovenského národného divadla, niekoľko rokov bol aj jeho riaditeľom. Problémy mal aj v päťdesiatych rokoch a po roku 1968. Bol nielen divadelným hercom, množstvo postáv stvárnil aj vo filmoch, televíznych inscenáciách a v rozhlasových reláciách. Spomienkový večer, ktorý po autorskej stránke pripravil Martin Jurčo, bude zároveň verejnou nahrávkou RTVS – Rádia Regina.
Mesto Trnava udelilo Martinovi Gregorovi v roku 1998 čestné občianstvo in memoriam. Jeho meno nesie od roku 2012 jedna z ulíc v novej časti mesta.

mt;mč

K téme

Diskontný reťazec TEDi rozširuje v Trnave sieť svojich prevádzok. Nová predajňa pribudne v OC MAX Dve desiatky predajní Tesco prešli modernizáciou

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.