Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. decembra 2015 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Sviečková vigília za vyhasnuté životy migrantov

BRATISLAVA 15. decembra – Svet si 18. decembra pripomína Medzinárodný deň migrantov. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) pri tejto príležitosti organizuje v rôznych krajinách sveta sviečkovú vigíliu za migrantov, ktorí zomreli alebo sú dlhodobo nezvestní pri pokuse dostať sa do inej krajiny, ktorá im poskytne bezpečný domov a lepšie podmienky na život. Na Slovensku sa sviečková vigília uskutoční 18. decembra 2015 so začiatkom o 17.00 v Grassalkovičovej záhrade v Bratislave v spolupráci s iniciatívou Výzva k ľudskosti a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.

Podľa údajov IOM od 1. januára do 11. decembra 2015 zahynulo na ceste za lepším životom na mori i na súši 5 086 ľudí. Je to doteraz najviac zdokumentovaných úmrtí migrantov v novodobej histórii.

Najväčšie straty na ľudských životoch boli zaznamenané v oblasti Stredozemného mora. V snahe dostať sa do Európy tu prišlo o život viac ako 3 670 ľudí. Ďalšie stovky migrantov zahynuli v Bengálskom zálive v Juhovýchodnej Ázii, pri pokuse prekročiť pozemné hranice medzi Mexikom a USA a aj v Európe.

„Sviečková vigília bude spomienka na migrantov, ktorí tento rok stratili svoj život alebo zostali nezvestní počas vyčerpávajúcej a nebezpečnej cesty za lepšími príležitosťami a bezpečím pre seba a v mnohých prípadoch aj pre svoje rodiny. Vigília tiež upozorňuje na kritickú situáciu opustených rodín, ktorých členovia museli migrovať a roky sa nemohli vrátiť k svojim rodinám,“ vyjadrila sa Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM v SR.

Podujatie na Slovensku organizuje IOM, Iniciatíva Výzva k ľudskosti a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s Kanceláriou prezidenta SR.

„Všetkých na toto podujatie srdečne pozývame. Okrem toho každý z nás môže 18. decembra zapálenou sviečkou v okne vyjadriť solidaritu so spomienkou na zahynutých migrantov, ktorých si tento rok počas Medzinárodného dňa migrantov pripomenieme naraz v mnohých krajinách sveta,“ dodáva Z. Vatráľová.

Medzinárodný deň migrantov si pripomíname každý rok 18. decembra. K jeho ustanoveniu viedlo niekoľko krokov. Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) schválilo 18. decembra 1990 Medzinárodný dohovor o ochrane práv všetkých migrujúcich pracujúcich a členov ich rodín a v roku 2000 vyhlásilo 18. december za Medzinárodný deň migrantov, aby pripomenulo, že treba zaistiť dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd pre všetkých migrantov.

Rozsiahla mobilita ľudí je väčšia než v ktoromkoľvek okamihu novodobej ľudskej histórie a počet migrujúcich ľudí sa z roka na rok zvyšuje. V súčasnosti je na svete vyše 232 miliónov medzinárodných migrantov.

Aktualizované údaje IOM o migrantoch, ktorí v rôznych častiach sveta stratili svoje životy alebo sú nezvestní, a ďalšie dôležitých údaje o súčasných migračných trendoch v Európe sú dostupné na webovej stránke http://missingmigrants.iom.int/.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) je medzinárodná, medzivládna organizácia založená v roku 1951 s cieľom pomáhať presídleným osobám, utečencom a migrantom v Európe. V súčasnosti IOM svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných otázok vo viac ako 150 krajinách sveta. Ako popredná medzinárodná organizácia na poli migrácie IOM vyvíja v spolupráci s vládami a migrantmi úsilie smerom k riešeniu migračných otázok. Poslanie a činnosť IOM vychádzajú z princípu, že humánna a organizovaná migrácia prináša prospech migrantom aj spoločnosti. Viac informácií: www.iom.int.

Na Slovensku má IOM zastúpenie od roku 1996. IOM Bratislava vyvíja aktivity najmä v oblasti integrácie migrantov do spoločnosti, asistovaných dobrovoľných návratov do krajiny pôvodu a pomoci migrantom po návrate domov, boja proti obchodovaniu s ľuďmi, koordinácie aktivít Európskej migračnej siete v SR a humanitárnych transferov utečencov. V rámci týchto a ďalších oblastí IOM vyvíja rôzne typy aktivít – poskytuje služby migrantom, realizuje výskumy, informačnými kampaňami zvyšuje povedomie o migrácii a integrácii migrantov, vzdeláva a buduje kapacity kľúčových aktérov v oblasti migrácie. Viac informácií: www.iom.sk.

Prioritou IOM je vo všetkých svojich programoch poskytovať konkrétnu pomoc migrantom.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Jana Benková o hľadaní šťastia a slobody Mladý vedec zo Slovenska získal zlatú medialu na olympiáde

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.