Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. marca 2014 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Svetový deň obličiek slávi už ôsme výročie

BRATISLAVA 13. marca – Len málokto vie, že druhý marcový štvrtok je už po ôsmykrát Svetovým dňom obličiek. A pritom sú pre náš život rovnako dôležité ako srdce či mozog. Zdravé obličky okrem ďalších funkcií dokážu rozpoznať nadbytok tekutín v tele. Ak vypijete niekoľko pohárov vody, obličky registrujú, že takéto množstvo tekutín organizmus nepotrebuje a prebytočnú tekutinu odstránia močom. Čo však, ak sa tak deje počas spánku dieťaťa? Primárna nočná enuréza, alebo tiež nočné pomočovanie detí starších ako 5 rokov je častým problémom, za ktorým sa nemusí skrývať porucha obličiek.

Nie ste v tom sami
Schopnosť dieťaťa kontrolovať tvorbu moču a močenie sa vyvíja postupne, podobne ako napríklad reč – u niekoho skôr, u niekoho neskôr. Dieťa dokáže kontrolovať výdaj moču najprv cez deň (okolo 3. roku života), a neskôr aj v noci. Ak však problém pretrváva aj po 5. roku, hovoríme o primárnej nočnej enuréze.

Nočné pomočovanie nie je téma, s ktorou sa rodičia radi zverujú. Mimovoľný únik moču počas spánku v detskom veku pritom patrí k najčastejším dlhodobým problémom. Trápi 10 – 15 % detí starších ako 5 rokov a po alergii je druhým najčastejším problémom. Môžeme teda povedať, že v triede s 30 žiakmi sa v noci pomočujú 2 – 3 z nich. A až 2 % z nich sa týmto problémom trápi aj v dospelosti. Rozhodne teda nie ste sami, kto rieši tento problém.

Ide o fyziologický problém
Príčinou nočného pomočovanie je oneskorený fyziologický vývoj a pomalšie dozrievanie mechanizmov regulujúcich tvorbu a vylučovanie moču. Moč sa tvorí v obličkách a jeho množstvo riadi dôležitá látka v organizme – vazopresín. U zdravého človeka sa vďaka nej noci vytvorí asi o polovicu menej moču než počas dňa. Močový mechúr sa tak napĺňa pomalšie a nemusí sa v noci vyprázdniť. „U väčšiny detí s nočným pomočovaním je však v noci nedostatočná vlastná tvorba vazopresínu. U týchto detí sa naopak v noci vytvorí veľa moču a močový mechúr sa preplní. Dieťa nie je schopné rozpoznať preplnený močový mechúr a prebudiť sa na močenie. A tak sa pociká do postele počas spánku, pričom tomu nie je schopné zabrániť vlastnou vôľou,“ vysvetľuje MUDr. Andrea Černianska, MPH, detská nefrologička a primárka 1. detskej kliniky DFNsP v Bratislave.

Zdravé šesť, sedem či osemročné deti majú veľa snov, enuretici len jeden – zobudiť sa ráno v suchej postieľke. Pretrvávajúce pomočovanie môže viesť k frustrácii a stresu v celej rodine. Dieťa často trpí pocitmi viny, hanby a strachu aj napriek tomu, že za svoje problémy nemôže. Môže mať veľké ťažkosti pri kontakte s kamarátmi či pri plnení si školských povinností. Rodičia by preto mali byť v tomto období dieťaťu veľkou oporou, podporovať ho a chváliť za každú suchú noc.

Ako dieťaťu pomôcť?
Neodkladajte návštevu detského lekára. Ten na základe vyšetrenia moču a oboznámení sa s pitným a spánkovým režimom dieťaťa zváži jeho odoslanie na odborné vyšetrenie k detskému nefrológovi. Nočným pomočovaním je potrebné sa začať zaoberať ešte pred nástupom dieťaťa do školy. Včasný začiatok liečby je veľmi dôležitý. Dokáže tak predísť traume skôr, než začne mať dieťa v kolektíve problémy. „Denne sa s deťmi, ktoré trpia primárnou nočnou enurézou stretávam. K tomuto problému sa ani jedno z nich dobrovoľne neprizná. Radšej sa vyhýbajú lyžiarskym výcvikom, školám v prírode či výletom, aby ich spolužiaci ráno nezistili, že sa im cez noc stala nehoda,“ hovorí MUDr. Andrea Černianska, MPH.

Nepodceňujte preto problém nočného pomočovania a nečakajte kým z neho dieťa vyrastie. Čím častejšie sa dieťa pomočuje, tým je pravdepodobnejšie, že sa bude pomočovať aj v dospelosti a preto je dôležité čím skôr začať s liečbou. Dnešná moderná medicína dokáže tento častý problém účinne liečiť. Základom liečby je prísny režim správneho pitia a močenia. Ak režimové opatrenia nie sú účinné, môže lekár navrhnúť aj medikamentóznu liečbu. Jej dodržiavanie môže napomôcť dieťaťu v získavaní čoraz väčšej istoty v ovládaní svojho tela a postupnom zvládaní nočného pomočovania.

Viac informácií nájdete aj na stránke www.suchapostielka.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Pri príležitosti Svetového dňa detí sa 12 slovenských pamiatok a najväčšia LED fasáda iniciatívou UNICEF rozžiarili namodro Tesco spojilo odborníkov, predstavili inovatívne riešenia neplytvania potravinami

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.