Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

Súhrn správ domáceho spravodajstva zo 6. novembra

SUMMIT: Obchod medzi Čínou a SR bude rýchlejší, podpísali memorandum
Memorandum o porozumení s medzi Slovenskom a Čínskou ľudovou republikou prinesie obom krajinám výhody v colnej oblasti aj vo vzťahu k výmene informácií. Novinárom to v sobotu v noci po prílete z Lotyšska povedala štátna tajomníčka Ministerstva financií SR Dana Meager. Tá ho v sobotu za Slovensko podpísala na summite krajín strednej a východnej Európy a Číny v Rige. „Nestačí nám iba infraštruktúra, potrebujeme aj legislatívnu základňu a všetky colné predpisy, ktoré nám umožňujú to, aby výmena medzi Európou a Áziou bola rýchla,“ vysvetlila Meager. Dodala, že zároveň tak budú mať obe obchodné strany istotu, že tovar, ktorý sa bude prepravovať z jedného kontinentu na druhý, nebude obsahovať drogy či zbrane. Táto dohoda tak garantuje spoluprácu Číny ako krajiny vývozu a Slovenska ako krajiny vstupu do schengenského priestoru. Tranzitné krajiny Kazachstan, Rusko a Ukrajina však musia súhlasiť s tým, aby sa takáto obchodná dohoda medzi Čínou, Slovenskom a inými krajinami mohla uskutočniť. Vo výsledku by mala táto dohoda zabezpečiť spriechodnenie Transsibírskej magistrály. Meager dúfa, že všetky rokovania s dotknutými stranami dopadnú úspešne.

OĽaNO: Navrhujú zdaniť dôchodky príslušníkov ŠtB
Ukončiť po 27 rokoch od revolúcie v roku 1989 nespravodlivý a neúctivý stav v demokratickej spoločnosti je cieľom návrhu novely zákona o protikomunistickom odboji, ktorý predkladajú na novembrové rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky poslanci za OĽaNO-NOVA. Podľa nich tí, ktorí roky boli utláčateľmi, prenasledovali a mučili ľudí a popierali základné ľudské práva, hlavne slobodu slova, poberajú dnes vysoké výsluhové dôchodky. A tí, ktorí rukami týchto osôb trpeli, majú nízke starobné dôchodky. „Navrhujeme plošné zdanenie výsluhových dôchodkov pre bývalých príslušníkov štátnej bezpečnosti (ŠtB) a ich zložiek o 50 percent,“ odôvodňujú poslanci hnutia s tým, že návrh nemá za cieľ získanie dodatočných prostriedkov do štátneho rozpočtu, ale odstránenie amorálneho a nespravodlivého sociálneho stavu. „Súčasne sa návrhom zákona priznáva jednorazový finančný príspevok politickým väzňom, ich manželkám, manželom alebo ich vdovám a vdovcom vo výške 1 000 eur,“ dopĺňajú. Podľa poslancov OĽaNO-NOVA sa Slovenská republika prijatím tohto návrhu zákona pripojí k iným krajinám, ktoré sa vyrovnali so svojou nedemokratickou minulosťou a siahli príslušníkom tajných služieb na ich výsluhové dôchodky alebo príplatky za služby v týchto tajných bezpečnostných zložkách.

MZV: SR je pozorovateľom v klube portugalsky hovoriacich štátov
Slovensko je od začiatku novembra prijaté za asociovaného pozorovateľa Spoločenstva portugalsky hovoriacich krajín (CPLP). Uvádza sa to na stránke rezortu diplomacie. Vláda záujem stať sa pozorovateľom medzinárodnej organizácie, ktorú založili v roku 1996, schválila 15. júna. Zo štatútu asociovaného pozorovateľa nevyplývajú pre Slovensko žiadne osobitné povinnosti ani členské príspevky. Dôvodom nášho záujmu o štatút pridruženého pozorovateľa bolo, že si uvedomujeme rastúci geopolitický a ekonomický význam lusofónnych krajín, keďže okrem celkovej váhy v svetovej ekonomike rastie aj váha týchto krajín na globálnom energetickom trhu, a to vzhľadom na bohaté náleziská ropy a zemného plynu. CPLP ponúka priestor na rozvoj a prehĺbenie ekonomickej a obchodnej spolupráce medzi SR a lusofónnymi krajinami, uvádza sa v dokumente z dielne MZV. Podľa rezortu diplomacie CPLP poskytuje aj príležitosť pre posilnenie vzájomnej spolupráce v oblasti kultúry, vzdelávania, vedy a výskumu hlavne s Portugalskom, Brazíliou a Angolou.

RTVS: Poslanci by mali mať rovnaký čas na vyjadrenie, hovorí Kollár
Poslanec NR SR Boris Kollár (Sme rodina – Boris Kollár) si myslí, že všetci poslanci v parlamente by mali mať rovnaký čas na vyjadrenie. „Nevidím dôvod, prečo by mal byť jeden poslanec oproti druhému zvýhodnený. Čas by mohol byť desať minút, súhlasím, ľudia by sa mali vedieť vyjadriť aj do piatich minút, som za, ale všetci rovnako,“ vyhlásil Kollár v dnešnej relácii RTVS O 5 minút 12 s tým, že toto je dôvod, prečo jeho hnutie nie je ochotné zmenu rokovacieho poriadku parlamentu podporiť. „Vládna koalícia si robí po svojom, nikto s nami nedebatuje, pokúšali sme sa o to už stokrát, nefunguje to. Je to len odkaz pre médiá, že sú s nami ochotní konštruktívne komunikovať, ale nie sú,“ doplnil. „Nám ide o základnú spravodlivosť a rovnosť pre všetkých. My, obyčajní poslanci, budeme mať obmedzený čas, ale niekto ho mať obmedzený nebude. Hovorím o základnej spravodlivosti, čo si tí ľudia môžu myslieť?“ pýtal sa poslanec. „Pre mňa sú predseda aj podpredsedovia parlamentu rovnakí poslanci zvolení ľuďmi ako ich zástupcovia, preto nevidím dôvod, prečo by mal byť jeden poslanec oproti druhému zvýhodnený,“ pripomenul Kollár. Podľa poslanca za Slovenskú národná stranu (SNS) Jaroslava Pašku sú kategórie časového rozlíšenia upravené rovnako ako v Európskom parlamente a v parlamentoch iných krajín. Ako v relácii poznamenal poslanec Ján Podmanický (Smer-SD), celá diskusia o rokovacom poriadku sa preceňuje.

TA3: Strata v zdravotnej poisťovne má dva faktory, tvrdí Drucker
Stratu, ktorú Všeobecná zdravotná poisťovňa má, je určená dvoma faktormi, v dnešnej relácií televízie TA3 V politike to povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nom. Smer-SD). „Jedna oblasť je bežné hospodárenie, a to, že poisťovňa zvýšila svoje náklady na zdravotnú starostlivosť,“ spomenul minister s tým, že peniaze, ktoré určili pre pacientov, v prospech ľudí aj minuli. Dôvody, prečo v tejto oblasti boli náklady vyššie ako príjmy, sú podľa Druckera zákonné, pretože každý rok narastajú prirodzeným spôsobom mzdy pracovníkov v zdravotníctve. „Ďalej to boli dohody s ambulantným sektorom o zvýšení platieb. Celkovo narástli náklady na zdravotnú starostlivosť v tomto roku oproti minulému o 224 miliónov eur,“ dodal v relácii. Minister ďalej pokračoval tým, že druhú časť straty tvorí technická rezerva. „Už dnes vznikajú záväzky, ktoré zaplatíte, keď vám od poskytovateľa príde faktúra. Na to slúžia rezervy, aby ste ich zohľadňovali,“ doplnil. Minister Drucker poznamenal, že v tomto roku boli v zdravotníctve vyššie príjmy, ako plánovali. V skutočnosti to bolo o vyše 100-miliónov eur viac.

ŠKOLSTVO: Organizácia rezortu chce jednoduchší prístup škôl na trh
Štátny inštitút odborného vzdelávania na všetkých stredných odborných školách spúšťa prieskum, v rámci ktorého mapuje záujem škôl zúčastniť sa dodávania procesov zvýhodnených verejných obstarávaní. Výsledkom má byť jednoduchší prístup škôl na trh. Do praxe tak chcú priniesť možnosti, ktoré majú školy v rámci výnimky zo zákona o verejnom obstarávaní. Ide o dodanie tovaru, stavebné práce alebo poskytnutie služby, ktorých odberateľom je verejný obstarávateľ a dodávateľom stredná odborná škola. Tovar, stavebné práce alebo služby musia byť zabezpečované žiakmi strednej odbornej školy v rámci praktického vyučovania. Uviedol to riaditeľ Štátneho inštitútu odborného vzdelávania Michal Bartók. Ambíciou inštitútu je vytvoriť webový portál www.skolaprevas.sk. Ako informoval manažér publicity Štátneho inštitútu odborného vzdelávania Michal Kaliňák, obsahovať bude zoznam stredných odborných škôl, ktorých žiaci už dnes svojimi zručnosťami môžu konkurovať firmám poskytujúcim svoje tovary a služby. Na základe informácií z prieskumu bude ŠIOV ďalej komunikovať so školami, ktoré prejavia záujem aktívne ponúkať svoje tovary a služby. „Záverom bude zverejnenie širokej palety a pestrej ponuky produktov stredných odborných škôl na našom portáli, čo im vytvorí nové vyhliadky na rast a prosperitu,“ uzatvára Bartók.

GRANTY: Nadácia VÚB dá 80-tisíc eur na komunitné projekty
Od pondelka 7. novembra do 20. novembra môže verejnosť hlasovať za komunitný projekt, ktorý sa usiluje o získanie grantu v programe Nadácie VÚB s názvom Komunity, kde to žije. Do verejného hlasovania postúpilo 48 projektov z celého Slovenska, 24 z nich – tri s najvyšším počtom hlasov z každého kraja Slovenska, si prerozdelia sumu 80-tisíc eur. Jeden projekt získa grant do výšky až 3 000 eur. Záujem získať komunitný grant malo v tomto roku až 222 projektov, z čoho 209 žiadostí je venovaných oblasti rozvoja komunít a 13 žiadostí je z oblasti komunitného podnikania. Hlasujúci si môžu vybrať zo 48 projektov zameraných na rôzne oblasti – inklúzia zdravotne znevýhodnených a starších, budovanie komunitných centier, oddychových oáz či športových areálov, revitalizácia verejných priestorov či ochrana prírody.

SLOV. RAJ: Roklina Kyseľ je už zatvorená, v lete bude ferrata dlhšia
Do rokliny Kyseľ v Slovenskom raji, ktorá bola v polovici augusta po štyridsiatich rokoch sprístupnená verejnosti, sa už turisti v tomto roku nedostanú. Ide o jedinú roklinu, ktorá sa počas zimy uzatvára, otvorená bude opätovne až v polovici júna. „Dôvodom jej zatvorenia je ochrana prírody. Roklina bola štyridsať rokov pre človeka zatvorená, žila si svojím životom, preto k nej musíme pristupovať citlivejšie ako k ostatnému prostrediu,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil. Milovníci turistiky tak môžu túru v tejto rokline absolvovať len v období od 15. júna do 31. októbra. Roklina Kyseľ potrebuje podľa Dražila regeneráciu, dôležitá je podľa neho aj ochrana fauny a vzácnych biotopov. Pre verejnosť bola uzatvorená po ničivom požiari v 70. rokoch minulého storočia. Od začiatku novembra už v národnom parku nie je možné ani splavovanie rieky Hornád, zákaz platí do 31. mája.

GERLACHOV: Pri havárii vyhasli dva životy
Dve osoby prišli o život pri dopravnej nehode dvoch osobných áut pri obci Gerlachov (okres Bardejov). Ďalší štyria pasažieri, vrátane dvoch detí vo veku dva a desať rokov, skončili so zraneniami v bardejovskej nemocnici. K tragickej nehode vozidiel BMW a Škoda Fabia došlo krátko popoludní. „43-ročná žena a 66-ročný muž utrpeli zranenia nezlúčiteľné so životom. Ďalšie dve ženy vo vážnom stave na umelej pľúcnej ventilácii previezli záchranári do nemocnice v Bardejove, kde skončili aj dve detí s poranením hlavy,“ povedal pre agentúru SITA hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Boris Chmel.

LIPTOV: Zrážku s autom neprežil 43-ročný Banskobystričan
Zrážku s autom v obci Vavrišovo (okr. Liptovský Mikuláš) neprežil 43-ročný Banskobystričan. Ako ďalej agentúru SITA informoval žilinský policajný hovorca Radko Moravčík, dopravná nehoda sa stala pred 14:00. V smere z obce Liptovský Peter na Pribylinu (obe okr. Liptovský Mikuláš) išiel 39-ročný vodič z Partizánskeho na aute značky Škoda Octavia a z presne nezistených príčin zrazil chodca. U vodiča alkohol nezistili, či bol pod vplyvom alkoholu chodec, určí až nariadená pitva. Ďalšie okolnosti nehody vyšetrujú.

mt

K téme

Union dbá na zdravie detí, rodičom posiela unikátnu brožúru KOMPAS Jubilejný 20. ročník súťaže ZlatyErb.sk o najlepšiu internetovú stránku samospráv za rok 2023

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.