Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Frida3.jpg
Foto: Bux.sk
29. septembra 2022 PR správyKultúraKnihy od PRservis.skSITA Diskusia()

Strhujúci príbeh slávnej maliarky Fridy Kahlo

29.9.2022 – Včera sa konečne konala vernisáž. Predstav si, kto prišiel zablahoželať Tvojej Friduche! Boli tam všetci — velikáni ako Picasso a Kandinskij, aj Paalen, Miró a, prirodzene, Duchamp, ale aj hajzlíci Breton a jeho pätolizači.
Zajtra alebo pozajtra sa pôjdem s Picassom najesť, pozval ma….

Maren Gottschalk je vynikajúca rozprávačka a jej Frida je strhujúci román o živote a diele pozoruhodnej umelkyne. Už samotné čítanie je zážitok, ktorý vás obohatí – autorka zručne kombinuje fakty, skutočné udalosti s fiktívnym príbehom. Napokon z toho vznikol pútavý a inšpiratívny portrét legendárnej umelkyne…ale aj ženy. Je to nielen nádherná oslava umenia, no tiež lásky a života ako takého.

Čo hovorí o životopise autorka Maren Gottschalk?

V roku 1938 prichádza Frida Kahlo do New Yorku, aby tam uviedla svoju prvú samostatnú výstavu. A zatiaľ čo doma sa jej rúca manželstvo so slávnym maliarom Diegom Riverom, v Amerike zažíva triumfálny úspech – newyorské umelecké kruhy ju oslavujú, nachádza nových priateľov a nemá núdzu ani o ctiteľov. Do jej života opäť vstupuje úspešný fotograf Nickolas Muray, ku ktorému už dlhšie prechováva hlboké city.

A práve tento vzťah tvorí kostru celého románu. Frida zažíva vzrušujúce chvíle aj v Paríži, kam odchádza na pozvanie Andrého Bretona. Stretáva sa s velikánmi tamojšej umeleckej scény – Pablom Picassom, Marcelom Duchampom, Maxom Ernstom či Joanom Miróom, ktorí pozitívne hodnotia jej originálnu tvorbu, odrážajúcu jej zložitú, náruživú a nespútanú podstatu.

Po šiestich mesiacoch v zahraničí sa Frida Kahlo vracia do rodného Mexika už ako uznávaná umelkyňa a nezávislá žena, pripravená na nový začiatok tak v umení, ako aj v súkromnom živote.

Frida je mimoriadne vydarená biografia, ktorá vychádza v edícii Životy slávnych. Nepribližuje celý život Fridy – napokon, takých životopisov vyšlo už viacero. Sústredí sa najmä na obdobie jej vzostupu, keď doslova ohúrila celý umelecký svet a stala sa maliarskou hviezdou.

Maren Gottschalk je uznávaná historička a publicistka. Prečítala všetko o Fride, preštudovala katalógy, obrazové publikácie, listy aj ilustrovaný denník. A najmä – navštívila Mexiko a išla po stopách Fridy Kahlo.
„Život a dielo Fridy Kahlovej ma sprevádzajú už dlhé roky. Cestovala som do Mexika, navštívila som miesta, kde žila. Blažená som sa prechádzala v Casa Azul v Coyoacáne, v dome, kde sa narodila a kde zomrela. Frida je prítomná v každom kúte — v pokojnom patiu, v záhrade, v spálni s baldachýnovou posteľou, v kuchyni so žltými stoličkami… Navštívila som aj ateliér Casa Estudio v San Ángel, Fridinu školu, nemocnicu a iné miesta, dôležité v jej živote,“ vysvetľuje autorka.

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

K téme

Naozaj chlapi myslia len na sex? Ako vnímajú vzťah a nás, ženy? Koľko ste ochotný obetovať pre naozajstnú pravú lásku?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Knihy

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.