Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. marca 2015 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

SPP odmenil víťazov 16. ročníka súťaže Mesiac detskej tvorby

BRATISLAVA 18. marca – Takmer 4 400 detí sa zapojilo do výtvarnej súťaže profesora Karola Ondreičku Mesiac detskej tvorby. Porota vyhlásila víťazov najpôvabnejších detských výtvarných prác v spoločnosti SPP. Súťaž organizuje občianske združenie Korytnačky v spolupráci s SPP a Slovenským paralympijským výborom.

Celoslovenská výtvarná súťaž je určená telesne a duševne znevýhodneným deťom bez ohľadu na vek či diagnózu. Cieľom projektu je podnietiť zdravotne znevýhodnené deti k tvorivosti a prispieť tak k ich integrácii do spoločnosti.

„Už 16 rokov farebnosti, hravosti, osudov, dnes už dospelých prvých víťazov skrýva výtvarná súťaž profesora Karola Ondreičku Mesiac detskej tvorby. Beriem to ako dar. Dar a privilégium robiť dobro a posúvať ho z núdzovej stoličky do prvej triedy. Ďakujem všetkým, ktorí pomáhajú toto dobro šíriť a vyjadrujem vďaku školám a všetkým zariadeniam za ich priazeň.“ povedala k poslednému ročníku Zuzana Katrušinová, predsedníčka združenia Korytnačky.

Do súťaže sa zapojilo 293 špeciálnych základných škôl, detských domovov, sociálnych, nemocničných, integrovaných a reedukačných zariadení z celého Slovenska. Témy a námety súťaže sa každý rok menia. V 16. ročníku mladí výtvarníci maľovali obrázky na päť výtvarných tém: Zvieratká z džungle, Rozprávkový hrdina, Svet okolo mňa, Môj anjel, Maskot Paralympijských hier v Riu.

Obľúbená súťaž nesie meno významného slovenského výtvarníka, profesora Karola Ondreičku, ktorý odborne viedol celý projekt od jeho vzniku až do roku 2003. Počas šestnásťročnej existencie súťaže hodnotila porota takmer 88 000 detských prác, ktoré vytvorili deti pod vedením učiteľov, vychovávateľov a rodičov.

Zloženie poroty:
prof. Dušan Kállay – predseda poroty, akademický maliar
Mgr. Helena Ondreičková – učiteľka výtvarnej výchovy
Mgr. Zuzana Katrušinová – predsedníčka občianskeho združenia Korytnačky
Mgr. of Art. Miroslav Regitko – výtvarník
Mgr. Ľuboslav Paľo – výtvarník
Mgr. Ľubica Oreská – špecialista korporátneho imidžu, CSR a sponzoringu, SPP
Mgr. Katarína Kleinová – manažér SPV
Ing. Roman Végh – manažér

Z histórie súťaže:
V roku 1998 vyhlásila spoločnosť SPP spolu s občianskym združením Korytnačky a ďalšími spoluorganizátormi 1. ročník výtvarnej súťaže Mesiac detskej tvorby. Prvým predsedom súťaže bol akademický maliar, zosnulý profesor Karol Ondreička. Jeho nástupcom sa stal profesor Dušan Kállay, ktorý pôsobí na Vysokej škole výtvarných umení. Jeho dielo obletelo takmer celý svet a s nadšením hodnotí práce detí a vyberá tie najkrajšie.

Od roku 2004 sa stalo tradíciou, že slovenských paralympionikov sprevádza do dejiska paralympijských hier vlastný maskot družstva, ktorý vzišiel práve zo súťaže Mesiac detskej tvorby. Na najbližšie paralympijské hry v Riu bude našich športovcov sprevádzať papagáj – víťazný námet z tohto ročníka.

V roku 2015 vydalo vydavateľstvo Perfekt knižku Zaľúbená esemeska od autorky Dagmar Wagnerovej, ktorá je ilustrovaná obrázkami zo súťaže Mesiac detskej tvorby a ktorú si všetky ocenené deti našli medzi darčekmi. Obrázky zo súťaže mali úspech aj v Slovenskej pošte, ktorá vydala známku, FDC a pečiatku s kvetinovým motívom.

Spoločnosť HARIBO v tomto ročníku darovala všetkým oceneným deťom darčeky v podobe sladkého balíčka a reklamných predmetov.

V prílohe nájdete Výsledkovú listinu z výtvarnej súťaže profesora Karola Ondreičku Mesiac detskej tvorby.

Na stiahnutie: Výsledková listina zo zasadnutia poroty zo dňa 9. februára 2015
http://www.webnoviny.sk/include_wbn/system-suborov/5641-vysledky-sutaze-mesiac-detskej-tvorby.pdf

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) je najvýznamnejším dodávateľom plynu na Slovensku, ktorý priamo nadväzuje na takmer 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 úspešne pôsobí aj na trhu dodávky elektriny. Vďaka tomu je najväčším dodávateľom energií na slovenskom trhu. SPP zabezpečuje spoľahlivé, bezpečné a konkurencieschopné dodávky elektriny a plynu a s nimi spojené služby tak na Slovensku, ako aj na medzinárodných trhoch. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

Cieľom občianskeho združenia Korytnačky (www.fifik.sk/zdruzenie-korytnacky) je voľné spoločenstvo detí, ktoré kladie dôraz na rozvoj pozitívnych etických hodnôt v detskej tvorivosti, výchovy k uplatňovaniu demokratických princípov, k súťaživosti, zvyšovaniu vzdelanosti, integrácii detí telesne a duševne postihnutých do zdravej detskej populácie. Združenie má vytvorenú základnú ideu v humanizme realizovanú spolu s ďalšími pozitívnymi princípmi v detskom časopise Fifík. Poslaním je aj naučiť deti spolupatričnosti, schopnosti pomáhať slabšiemu. Symbolom združenia je korytnačka. Korytnačka je symbolom toho, že do združenia sa môžu zapojiť i deti, ktoré nezažili úspech v škole alebo v rýchlych športoch, ktoré nestačia držať krok s ostatnými. Cieľom je dať možnosť nájsť uspokojenie i deťom chorým, osamelým a postihnutým. Deti si symbol obľúbili a stotožnili sa s ním.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Únia skomplikovala obľúbený dovoz lacných tovarov z tretích krajín. Zjednodušil to až digitálny projekt roka Pre naše deti chceme vzdelané Slovensko. Ak im nevieme zabezpečiť lepšiu budúcnosť, musíme ich vedieť aspoň na ňu pripraviť

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.