Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
90025_gettyimages 917865870 676x451.jpg
6. marca 2019 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Slovenskí študenti môžu už pol roka cestovať v ČR so 75 percentnou zľavou

BRATISLAVA 6. marca 2019 – Už pol roka môžu držitelia študentského preukazu ISIC (International Student Identity Card) cestovať v Českej republike so 75 percentnou zľavou.

Informoval o tom obchodný riaditeľ združenia CKM SYTS Vladimír Jedlička, ktoré vydáva na Slovensku preukazy ISIC (International Student Identity Card) a ITIC (International Teacher Identity Card). „Od 1.septembra minulého roku vstúpilo v Českej republike do platnosti vládne nariadenie, ktoré určuje výšku zľavy v autobusovej a vlakovej doprave, ktoré sa okrem iných týka aj študentov. Zľavu vo výške 75 percent je možné využívať celoročne bez akéhokoľvek časového obmedzenia a týka sa vnútroštátnej dopravy,“ upresnil Jedlička.

Podľa Jedličku žiaci a študenti vo veku od 18 do 26 rokov zľavu získajú automaticky na základe preukázania platného ISIC preukazu. Zľava platí u všetkých vlakových dopravcov v Českej republike, teda nielen na Českých dráhach, ale aj u súkromných dopravcov RegioJet, Leo Express, GW Train Regio alebo Arriva. Čo sa týka autobusovej dopravy, zľava platí na všetkých pravidelných linkách, ktoré neprekračujú hranice mesta.

„Niektoré kraje a mestá v ČR sa rozhodli, že 75% zľavu rozšíria aj na dopravu v rámci mesta a zaplatia ju tak nad rámec štátneho príspevku. Jednotný systém takto platí od minulého septembra v MHD v Libereckom kraji (Liberec, Jablonec nad Nisou., Turnov, Česká Lípa) a Ústeckom kraji (Ústí nad Labem, Děčín, Teplice, Chomutov, Jirkov, Litvínov, Most, Bílina, Varnsdorf),“ dodal Jedlička.

Okrem cestovania sa najčastejšie využívajú zľavy pri návšteve kina, nákupe v kníhkupectvách a na služby u mobilného operátora. „Ďalej nasledujú zľavy na kancelárske a školské potreby, zľavy v reštauráciách rýchleho občerstvenia, zľavy na oblečenie, reprografické služby a zľavy na kreatívne pomôcky a materiály. Veľmi populárnymi sú aj zľavy na cestovanie, lyžovanie, poistenie, relax a zľavy na spotrebný tovar,” priblížil Jedlička. Rebríček najvyužívanejších zliav je zostavovaný z reálnych údajov od partnerov CKM SYTS a ročne je možné s preukazom ušetriť viac ako 350 eur.

Združenie CKM SYTS, je členom celosvetovej organizácie ISIC Association. ISIC je jediný celosvetovo uznávaný doklad študenta denného štúdia a ITIC doklad potvrdzujúci štatút pedagogického zamestnanca. Všetky typy dokladov sú podporované aj organizáciou UNESCO.

ISIC Association bola založená nórskou, holandskou a dánskou úniou študentov v roku 1953 na medzinárodnom stretnutí v dánskej Kodani. Dôvodom vzniku tejto asociácie bolo skvalitniť život študentom a pomôcť im sprístupniť služby, cestovanie a produkty, ktoré napomáhajú ich rozvoju počas študentského života. Počas prvých piatich rokov pôsobenia asociácie sa vydalo viac ako 330 tisíc preukazov a postupne sa k projektu ISIC pridávali ďalšie krajiny. Dnes má ISIC Association 128 členov.

V roku 2016 vznikla prvá virtuálna forma preukazov ISIC a ITIC pre smartfóny. Aktuálne sú virtuálne preukazy realitou v 28 krajinách a na Slovensku fungujú od roku 2017.

Držitelia platných preukazov ISIC a ITIC majú nárok na zľavy a benefity na viac ako 1300 miestach na Slovensku a viac ako 150.000 miestach vo svete. Podrobnejšie informácie o všetkých zľavách a novinkách nájdu držitelia preukazov na stránkach www.isic.sk www.studentskypreukaz.sk a www.itic.sk.

K téme

Philip Morris uvádza na trh v Slovenskej republike novú generáciu zariadenia na nahrievanie tabaku IQOS ILUMA Po dvoch rokoch čakania odlieta na svetovú súťaž do Japonska I. Vicemiss Slovensko 2020 Viktória Podmanická

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.