Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
101193_gettyimages 1316483015 676x451.jpg
15. marca 2023 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Slovákov čaká dlhší život a s ním aj viac rokov na dôchodku. Zvládneme to finančne?

15.3.2023 – Priemerný vek, ktorého sa ľudia na Slovensku dožívajú, sa predlžuje. Spoločnosť NN Slovensko sa zapojila do medzinárodného prieskumu zameraného práve na tému dlhovekosti a prípravy na dlhší život. Ako sú Slováci pripravení na dlhší život? A zvládnu prežiť dôchodok na vlastných nohách?

Slovákov čaká dlhší život, a teda aj dlhší čas na dôchodku

Vďaka vede, technológiám a modernej medicíne žije každá generácia o niekoľko rokov dlhšie. Od roku 1980 sa priemerná dĺžka života zvýšila o 7 rokov, na aktuálnych 77 rokov. V roku 2040 presiahne priemerný vek dožitia hranicu 80 rokov. Tento trend je možné vyjadriť aj jednoduchým príkladom. Dnešní školáci sa dožijú o 20 rokov viac ako ich starí rodičia.

Dlhý život je vzácny dar, treba sa však naň dobre pripraviť

Dvojica anglických profesorov ekonómie Andrew J. Scott a Lynda Gratton definovala štyri základné oblasti prípravy na dlhý, zdravý a šťastný život. Sú nimi finančná, intelektuálna, sociálna a psychická príprava. Človek, ktorý sa chce dobre pripraviť na svoju starobu, musí rozvíjať všetky štyri oblasti rovnomerne a cielene už počas svojho aktívneho života.

Finančná príprava: Zvládnu dlhý život aj naše peňaženky?

Z medzinárodného prieskumu finančnej skupiny NN vyplýva, že ľudia na Slovensku by sa radi dožili aspoň 83 rokov. Až 46 % Slovákov sa na dôchodok teší, pričom očakávajú pokojnejší život, menej stresu a viac času na rodinu.

Problém prichádza spolu s otázkou, z čoho budú ľudia na dôchodku dôstojne žiť. Až 39 % opýtaných si myslí, že budú mať s pribúdajúcimi rokmi finančné problémy. Prieskum ďalej ukázal, že až 66 % dnešných dôchodcov výrazne pociťuje pokles životnej úrovne, keď prestali pracovať. Tento ukazovateľ je najvyšší spomedzi všetkých 11 krajín, kde prieskum prebiehal. V susedných Čechách tento pokles cíti iba 50 % dôchodcov, najmenší rozdiel pociťujú Holanďania (30 %).

Za komfortný dôchodok Slováci považujú sumu 800 eur. 500 eur považujú Slováci za sumu, s ktorou počas dôchodku vykryjú základné a nevyhnutné mesačné výdavky. Dnes je priemerný dôchodok na Slovensku 540 eur mesačne.

Intelektuálna príprava: Chceme sa vzdelávať, máme však za čo?

Tri štvrtiny Slovákov si uvedomujú, že kľúčovým krokom k udržaniu práce je celoživotné vzdelávanie.

Za posledné tri roky do svojho vzdelania finančne investovalo 44 % ľudí.

Polovica Slovákov (50 %) vníma ďalšie vzdelávanie (odhliadnuc od štátneho školského systému) ako finančne náročné a nemôže si ho dovoliť.

Sociálna príprava: Udržíme si rovnaké zamestnanie aj do budúcnosti?

Čo sa týka práce a dlhého života, Slováci patria medzi optimistov. Až 94 % z nich počíta s tým, že ich pracovná pozícia bude stále potrebná najbližších 15 rokov. Ešte povzbudivejšie je, že 84 % Slovákov v prieskume vyjadrilo spokojnosť so svojím terajším zamestnaním.

15 % Slovákov je presvedčených, že by mali vážny problém nájsť si nové zamestnanie.

Psychická príprava: Žije sa nám na Slovensku šťastne?

Až 75 % ľudí súhlasí s tým, že žijú naplnený a zmysluplný život. Prieskum ukázal, že v otázke šťastného života sú Slováci zhruba v strede. Najšťastnejšie sa žije Holanďanom a Belgičanom, naopak, najmenej šťastní so svojim životom sú v Japonsku, Turecku a Maďarsku.

V dobrej psychickej kondícii nás Slovákov udržuje predovšetkým rodina a priatelia. Za hlavný zdroj radosti považuje svoju rodinu 90 % ľudí. 68 % opýtaných si dáva záležať na tom, aby trávili dostatok svojho času so svojimi priateľmi.

Čo nám spôsobuje psychický stres? To, že sa ľudia v strednom veku musia súbežne starať o svoje deti a aj o rodičov. Túto náročnú záťaž pociťuje 27 % Slovákov. Slovenské skóre je najvyššie spomedzi 11 krajín zapojených do prieskumu.

Čo ukázal prieskum o pripravenosti Slovákov?

Slováci sa na dlhý život tešia. Chcú si ho užiť v pokoji a s rodinou. Pri plánovaní budúcnosti nás trápi predovšetkým finančné zabezpečenie. V oblasti finančnej prípravy zaostávame za susedným Českom i Poľskom, horšie ako my sú na tom Maďari.

„Demografické prognózy pre Slovensko nie sú priaznivé. Dlhodobým trendom je pokles pôrodnosti a starnutie obyvateľstva. Dnešní pracujúci tridsiatnici a štyridsiatnici budú žiť oveľa dlhšie, a teda aj na dôchodku strávia viac rokov. Preto potrebujú myslieť na svoje dôchodkové zabezpečenie ešte v produktívnom veku. Téme prípravy na dlhší život sa venuje i naša nová kampaň s názvom „Nezostaňte nikomu na krku.“ V medzinárodnom prieskume finančnej skupiny NN je to práve obava z nedostatku financií na dôchodku, ktorá spôsobuje ľuďom najväčší stres. Na našej stránke www.nn.sk/nezostante-nikomu-na-krku nájdu všetci užívatelia online test, ktorý im prezradí, ako sú pripravení na dlhý život. Rovnako ponúkame aj prehľad odborných rád a tipov, ktoré ľuďom pomôžu s prípravou na dôchodok. Všetkým ochotne pomôžeme aj v ktorejkoľvek našej pobočke,“ dodáva Martin Višňovský, člen predstavenstva NN Slovensko a prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností.

Zdroj údajov:
Medzinárodný prieskum pre finančnú skupinu NN sa uskutočnil v 11 krajinách sveta. Zúčastnilo sa ho viac ako 11-tisíc respondentov vo veku od 18 až do 79 rokov. Na Slovensku sa do prieskumu zapojila reprezentatívna vzorka v rozsahu 1 036 respondentov. Prieskum s názvom „Long, Happy and Healthy Life – Longevity Research“ realizovala belgická konzultačná agentúra Indeville počas septembra 2021.

Informačný servis

K téme

Pavel Banák z Banchem: Počas pandémie sme zvládli zo dňa na deň trojnásobné zvýšenie výroby Na správnom mieste! 18 miliónov návštev posunulo Nivy v rebríčku návštevnosti na prvú priečku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.