Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
90981_ts_sih_foto_13062019 676x451.jpg
13. júna 2019 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Slovak Investment Holding investuje do odpadového hospodárstva a obnoviteľných zdrojov energie

BRATISLAVA 13. júna – Slovak Investment Holding (SIH) a trojica finančných sprostredkovateľov – Wasteland Investment Management s.r.o., CEE Capital Management, a.s. a IPM Avanea Eco Management a.s. (člen investičnej skupiny IPM Group) – spustili spoluprácu pri investíciách do projektov v oblasti životného prostredia.

Správcovia fondov dostali od SIH do správy celkovo 67,840 mil. eur na podporu zmienených projektov. Presnejšie, každý zo správcov dostal 20,790 mil. eur na podporu projektov z oblasti odpadového hospodárstva, pričom spoločnosť Wasteland Investment Management, ako víťaz verejného obstarávania, navyše aj objem 5,47 mil. eur určený na podporu projektov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Správcovia fondov financujú všetky projekty formou kapitálových alebo kvázi-kapitálových investícií.

„Tešíme sa zo spustenia kapitálových investícií do odpadového hospodárstva a obnoviteľných zdrojov energie. Na Slovensku čelia tieto kľúčové oblasti investičnému deficitu a my sme preto hrdí, že Slovak Investment Holding pomáha rozvinúť a kultivovať financovanie tohto dôležitého sektora,“ vysvetľuje Ivan Lesay, generálny riaditeľ SIH.

Správcovia fondov musia k finančnému objemu od SIH doplniť aj vlastné zdroje. Každá spoločnosť vo výške 5 % z investovaného objemu zo SIH. Následne, na úrovni projektov musia správcovia fondov nájsť ďalších spoluinvestorov. Pomer investície správcu fondu a spoluinvestora môže byť v maximálnom pomere 70:30. So zohľadnením tohto mechanizmu financovania pomôže počiatočná investícia SIH vytvoriť podmienky na realizáciu projektov v celkovej výške okolo 130 mil. eur.

Investičné obdobie začalo v prvej polovici 2019 a trvá až do konca roka 2023. Investíciami môžu byť podporené ako verejné, tak aj súkromné spoločnosti. Výber podporených projektov bude v plnej miere na správcoch fondov.

Partneri na margo projektu:

Radúz Motáň, konateľ a spoločník Wasteland Investment Management: „Slovensko ešte stále stojí pred výzvou zvýšiť podiel energie z obnoviteľných zdrojov oproti iným štátom EÚ. Našou ambíciou sú investície do čo najkvalitnejších projektov, ktoré budú pre túto oblasť znamenať posun vpred. Ako v kvalite, tak aj s najširším možným zásahom.“

Martin Krištofčák, člen predstavenstva CEE Capital Management: „CEE Capital Management prijíma túto výzvu. Naším cieľom je, aby nami manažovaný Fond WTEP bol zodpovedným a profesionálnym investičným partnerom v oblasti transformácie odpadového hospodárstva. Nemáme ambíciu konkurovať už etablovaným spoločnostiam. Naopak, ponúkame príležitosť prostredníctvom profesionálne riadených investičných projektov implementovať nové technologické riešenia v oblasti zberu, recyklácie a opätovného využitia odpadov. Tešíme sa, že Slovensko, týmto unikátnym projektom sa môže stať vedúcou krajinou EÚ práve pre oblasť transformácie na cirkulárnu ekonomiku.“

Marián Boček, Managing Partner IPM Avanea Eco Management: „Naša správcovská a poradenská spoločnosť IPM Group je silným a globálne úspešným hráčom v infraštruktúre a unikátnych technológiách budúcnosti. Pevne veríme, že naše skúsenosti a know how prinesú Slovensku inovatívne projekty, ktoré vytvoria dlhodobú hodnotu pre životné prostredie i spoločnosť.“

O Slovak Investment Holding

SIH je akciová spoločnosť v 100 % vlastníctve štátu. Jej hlavným poslaním je podpora strategických verejných i súkromných investícií na Slovensku v oblasti infraštruktúry, energetickej efektívnosti, odpadového hospodárstva, sociálnej ekonomiky, malých a stredných podnikov, zdravotníctva a kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Finančné prostriedky na realizáciu investícií čerpá z európskych štrukturálnych a investičných fondov. SIH financuje projekty výlučne návratnou formou, tzn. pomocou finančných nástrojov a nie grantovým spôsobom.

Inzercia

K téme

Preßburger Klezmer BIG Band – nokh a mol! Na celosvetovo najrýchlejšie rastúcej sociálnej sieti je registrovaný každý šiesty Slovák či Slovenka

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.