Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. apríla 2013 PR správyHospodárske výsledky od PRservis.skSITA Diskusia()

Skupina VÚB s 16%-ným nárastom prevádzkového zisku

BRATISLAVA 30. apríla – Prevádzkový zisk skupiny VÚB, člena medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, v prvom štvrťroku 2013 vzrástol medziročne o 16,4% na úroveň 68 mil. eur. Čistý zisk stúpol o 14,1% a dosiahol 34,9 mil. eur. Celkové aktíva skupiny boli na úrovni 11,1 mld. eur, pričom úverové portfólio narástlo o 3,5% na 7,4 mld. eur.

Prevádzkové výnosy skupiny VÚB v prvom štvrťroku 2013 dosiahli 133,2 mil. eur a v dôsledku lepšieho vývoja vo všetkých kategóriách výnosov vzrástli medziročne o 9,4%. Na rozdiel od rovnakého obdobia minulého roka, ktoré bolo poznačené stratou z predaja zahraničných cenných papierov, dosiahla skupina v tomto roku aj zisk z finančných operácií. VÚB zaznamenala oveľa lepšie výsledky aj vo výnosoch z úrokov a z poplatkov. Čisté úrokové výnosy stúpli vďaka nižším nákladom na financovanie o 2,8%, medziročný nárast čistých výnosov z poplatkov predstavoval 6,5%.

Skupina VÚB dokázala v porovnaní s minulým rokom znížiť pomer nákladov a výnosov o 610 bázických bodov na 41,7%. Efektívnosť hospodárenia bola podporená nielen 9,4%-ným rastom prevádzkových výnosov, ale aj poklesom prevádzkových nákladov o 4,5%. V dôsledku tohto vývoja prevádzkový zisk vzrástol oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 16,4% na úroveň 68 mil. eur. Zisk pred zdanením dosiahol 46,6 mil. eur (+21,4%) a čistý zisk 34,9 mil. eur (+14,1%).

Objem čistých úverov stúpol medziročne o 3,5% na 7,4 mld. eur hlavne vďaka rastu hypotekárnych (+3,2%) a spotrebných (+13,2%) úverov, ako aj nárastu financovania veľkých firemných klientov (+7%). Celkové aktíva skupiny VÚB v dôsledku zmien objemov dlhových cenných papierov a medzibankových úložiek poklesli o 0,7%, zatiaľ čo objem vkladov klientov vzrástol o 2,8% na 7,5 mld. eur.

„V porovnaní s prvým štvrťrokom 2012 hospodárila skupina VÚB výrazne lepšie. Vďaka obozretnému a efektívnemu prístupu k podnikaniu sa nám podarilo znížiť pomer nákladov a výnosov na jednu z najnižších úrovní na trhu. Spolu so silnou kapitálovou primeranosťou na úrovni 16%, ktorá je vysoko nad požiadavkou regulátora, sme tak na dobrej ceste k udržateľnému rozvoju nášho podnikania,“ uviedol Ignacio Jaquotot, generálny riaditeľ VÚB banky.

Skupina VÚB pozostáva z VÚB banky a je 100% vlastníkom dcérskych spoločností: Consumer Finance Holding, VÚB Asset Management, VÚB Factoring, VÚB Leasing a Recovery. Skupina z konsolidovaného hľadiska taktiež zahŕňa i VÚB Generali DSS (50% podiel).

O VÚB banke
VÚB banka je členom medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, ktorá má zastúpenie vo viac ako 40 krajinách po celom svete. Svoje služby na Slovensku poskytuje prostredníctvom siete 200 retailových pobočiek, 32 firemných pobočiek a 11 hypotekárnych centier. Banka zároveň prevádzkuje aj jednu pobočku v Českej republike.

O skupine Intesa Sanpaolo
Intesa Sanpaolo patrí medzi vedúce bankové skupiny v eurozóne a je hlavným aktérom v Taliansku v oblasti retailového a firemného bankovníctva a správy aktív. Vďaka bohatej sieti pozostávajúcej z 5 300 pobočiek ponúka širokú škálu služieb 10,9 miliónu klientov v Taliansku. Zahraničné aktivity Skupiny Intesa Sanpaolo sú zamerané na strednú a východnú Európu, Stredný východ a severnú Afriku, kde pôsobí v 12 krajinách prostredníctvom retailových a komerčných bánk s približne 1 500 pobočkami a 8,3 miliónom klientov. Okrem toho medzinárodná sieť pôsobí v 30 krajinách, v ktorých poskytuje podporu firemným klientom.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Turistickú sezónu v Holíči zaháji historický sprievod a módna prehliadka Rekordné predaje AURES Holdings v prvom štvrťroku posilnila generatívna AI v kontaktnom centre

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Hospodárske výsledky

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.