Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. mája 2015 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Šetrná liečba bolesti pomocou náplasti

BRATISLAVA 7. mája – Posledné desaťročie prinieslo do liečby bolesti mnohé nové terapeutické postupy. Farmakoterapiu obohatili nové molekuly i nové liekové formy ako sú náplasťové formy analgetík, tablety rozpúšťajúce sa pod jazykom alebo na sliznici v ústnej dutine, a tiež vo forme nosových sprejov. Napriek tejto skutočnosti pretrváva záujem o najstarší spôsob liečby – fytoterapiu, ktorá má v komplexnej liečbe svoje stále miesto.

V rôznych formách liečivé rastliny používal človek od praveku, o čom svedčí nález zväzku liečivých rastlín medzi skamenenými zvyškami našich neandertálskych predkov. Používali ich všetci významní lekári staroveku, stredoveku i novoveku.

Nové chemicky vyrobené lieky vznikli na základe rozborov rastlinných liekov, ktorých účinky boli známe a rokmi overené. Prechodne boli syntetické látky preferované, avšak v druhej polovici 20. storočia rastlinné prípravky prežívajú svoju renesanciu na domácu liečbu bežných zdravotných ťažkostí. Významne k tomu prispel pomerne vysoký výskyt nežiaducich účinkov starších i nových syntetických liekov.

Mnohé z nežiaducich účinkov analgetík (liekov proti bolesti) sú pre určité skupiny pacientov netolerovateľné. To je jeden z dôvodov, prečo sa pacienti čoraz častejšie zaujímajú o prírodnú medicínu. Najčastejšie žiadaná je náplasťová forma. Zabezpečuje najmenej zaťažujúce dopravenie účinných látok do organizmu s minimálnym výskytom nežiaducich účinkov.

Novinkou je 24 hodín účinkujúca Leni náplasť určená na bezpečnú a šetrnú liečbu bolesti pohybového aparátu. Obsahuje Pycnogenol z kôry borovice prímorskej, extrakt z koreňa harpagofyta plazivého a silicu z listov eukalyptovníka guľatoplodého. Každá z týchto zložiek má svoje špecifické účinky.

Rastlinné extrakty

Pycnogenol je silným antioxidantom. Aktivuje antioxidačné enzýmy, čím bráni degradácii kolagénu a elastínu, chráni kĺbovú chrupavku a kapiláry. Keďže má aj protizápalový efekt, je logické jeho použitie v liečbe zápalových i degeneratívnych ochorení pohybového aparátu.

Účinné látky z koreňa harpagofyta prestavujú iridoidné glykozidy – harpagozid a harpagid. Tie sa vyznačujú výraznými protizápalovými účinkami, porovnateľnými s protizápalovým účinkom nesteroidových antiflogistík, bežne používaných na liečbu bolesti a zápalu. To ich predurčuje na použitie pri zápalových ochoreniach kĺbov – pri reumatizme a bolestiach svalov, ale aj degeneratívnych ochoreniach kĺbov – artrózach.
Silica z listov eukalyptu obsahuje monoterpény, ktoré zasahujú do metabolizmu mediátorov zápalu. Vstrebávajú sa kožou a jeho účinky sú lokálne i systémové. Ich efekt je protibolestivý, protizápalový a lokálne chladivý.

Praktické skúsenosti

Na našom pracovisku sme počas dvoch mesiacov 30-tim pacientom aplikovali Leni náplasti na bolestivé miesto po dobu 10 dní. Pacienti si počas tejto liečby viedli denník bolesti, kde zaznamenávali intenzitu bolesti VAS (vizuálna analogová škála bolesti) na stupnici 0-10 bodov. Po ukončení aplikácie hodnotili analgetický efekt, priľnavosť náplasti a nežiaduce účinky.

Najčastejšie išlo o akútnu i chronickú bolesť chrbtice, kĺbov, poúrazovú bolesť a v jednom prípade aj bolesť pri výrastku na pätovej kosti. Pacienti boli s analgetickým efektom spokojní. Všetci pacienti veľmi pozitívne hodnotili fakt, že náplasť sa neodliepala a bolo možné sa s ňou aj sprchovať. Nezaznamenali sme žiadne nežiaduce účinky, ani lokálne, ani celkové. Nesmie sa použiť u pacientov so známou alergiou na niektorú z uvedených zložiek.
Fytoterapia bola, je i bude súčasťou komplexnej liečby bolesti, má svoje možnosti i limity.
Náplasti sú pre pacientov populárnou aplikačnou formou. Dôležitá je aj významná redukcia nežiaducich účinkov, nakoľko sa obchádza tráviaci trakt. Leni náplasti reprezentujú šetrnú a pohodlnú liečbu bolesti pohybového aparátu. Všetkým pacientom s ochorením pohybového aparátu je potrebné prízvukovať nutnosť aktívneho prístupu k liečbe bolesti v zmysle úpravy životného štýlu s dôrazom na vhodnú pohybovú aktivitu.

MUDr. Tatiana Geistová, Algeziologická klinika FNsP FDR Banská Bystrica.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Pozvite priateľov na večeru a pochváľte sa tajomstvom japonských majstrov kuchyne Nestlé splnilo záväzky a znížilo spotrebu vody v lokálnych závodoch až o 49 %

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.