Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. februára 2014 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Šetrná liečba bolesti pohybového aparátu

BRATISLAVA 4. februára
Opýtali sme sa za Vás renomovaných lekárov!

Prof. MUDr. Leonello Milani, Ph.D., Univerzity Sapienza, Rome and Univerzity of Siena, Taliansko, Doc. MUDr. Ľuboš Rehák, CSc., mim. prof. I. ortopedicko-trumatologická klinika LFUK a UN Bratislava..

Aká je príčina bolestí pohybového aparátu?

Jednou z najdôležitejších príčin bolesti pohybového aparátu je ochabnutosť vnútorných a vonkajších stabilizačných kĺbových systémov. Príčinou môžu byť úrazy, pooperačné stavy, zlé držanie tela, fyziologické degeneratíne zmeny alebo reumatologické choroby. Ochabnuté podporné systémy vyvolávajú napríklad kĺbovú hypermobilitu, pri ktorej dochádza k predčasnému opotrebovaniu kĺbov a následným bolestivým prejavom.

Existuje inovatívna liečba? A ako vyzerá dnešná prax?

Pacienti s bolestivým ochorením pohybového aparátu zvyčajne užívajú analgetiká a nesteroidové antireumatiká vrátane koxibov, ktoré sú zaťažujúce alebo dokonca kontraindikované, a to z dôvodu nežiaducich účinkov alebo liekových interakcií. Pre týchto pacientov môže predstavovať vynikajúcu možnosť injekčné podávanie kolagénu. Podávaním tohto biomateriálu do špecifického miesta sa nielen kolagén dostane tam, kde je ho nedostatok, ale výrazne sa zlepší aj jeho profil a mikroštruktúra. Výsledkom je veľmi dobrý protibolestivý účinok spojený s funkčným zlepšením.

Akým spôsobom kolagén odstraňuje príčinu bolesti?

Kolagén podaný injekčne tak nielen zlepšuje kĺbovú mobilitu, ale napomáha aj uvoľneniu a fyziologickej funkcii svalstva v danej oblasti. Odstraňuje tak príčinu bolesti a prispieva k jej odstráneniu. Kolagén je základnou stavebnou jednotkou spojivového tkaniva kĺbových systémov, a preto jeho mikrosuplementácia zlepšuje profil kolagénového vlákna. Kolagén tak reprezentuje štrukturálny účinok, t.j. chráni a posilňuje kĺbové puzdro, väzy, šľachy, a preto spevňuje ochabnuté a hypermobilné kĺbové systémy.

V čom spočíva najväčší benefit kolagénovej terapie?

Zásadným benefitom daného terapeutického prístupu je liečba bolesti bez rizika liekových interakcií (kolagén nezasahuje do účinnosti ostatných liekov, napr. warfarínu), bez významných nežiaducich účinkov (kolagén je telu vlastná látka dodávaná v injekčnej mikrosuplementačnej dávke), bez alergických reakcií (nezaznamenali sme žiadne alergické reakcie). Pre konkrétnu oblasť protibolestivého použitia sú určené konkrétne kolagénové injekcie (napr. gonartróza MD-Knee, coxartróza MD-Hip, syndróm zmrznutého ramena MD-Shoulder, lumbalgia MD-Lumbar, svalová bolesť MD-Muscle, neuralgická/neuropatická bolesť MD-Neural).

Kolagénové injekcie možno podávať samostatne alebo aj s inými liekmi?

Kolagenové injekcie sa podávajú samostatne, alebo sa výhodne kombinujú s ďalšími liekmi, kde sa očakáva synergia v mechanizme pôsobenia. Príkladom je kombinovaná liečba nesteroidových antireumatík s injekčným kolagénom s následným znížením spotreby týchto analgetík, vďaka čomu sa znižuje zaťaženie organizmu nežiaducimi účinkami. Túto skutočnosť potvrdila aj nedávno skončená klinická štúdia na Reumatologickom ústave v Prahe, realizovaná na súbore 100 pacientov s indikáciou „low back pain – bolesť krížov, nazývaná aj húser“.

Existujú pozitívne skúsenosti slovenských lekárov s MD injekciami?

S MD injekciami majú na Slovensku výborné skúsenosti lekári rôznych špecializácií (ortopédi, neurológovia, algeziológovia, chirurgovia, reumatológovia i všeobecní lekári pre dospelých). Napríklad Doc. MUDr. Ľuboš Rehák, CSc., ortopéd, ocenil tento šetrný druh terapie pri bolestivých svalovo-šľachových syndrómoch, ako aj pri lumboischialgickom syndróme. Vyjadril sa, že kolagén predstavuje výborné liečivo, ktoré formou regeneračnej a stimulačnej liečby potláča lokálne zápalové zmeny v oblasti šliach, kĺbov, pričom vyvoláva v kĺbe analgetickú reakciu. Aplikácia GUNA MD injekcií je jednoduchá v malých dávkach a dobre tolerovaná pacientmi. Túto liečbu môžeme odporučiť ako alternatívnu liečbu k liečbe viskosuplementáciou kyselinou hyalurónovou, kortikoidmi, alebo k perorálnej terapií analgetikami, nesteroidnymi antireumatikami a pod., pričom vedľajšie účinky sme nezaznamenali. Analgetický účinok je 60-70% pri opakovanej aplikácii sa potencuje, kedy pri aplikácii 9. – 10. injekcie nastáv
a 80-90 % analgetický účinok, čo je výborný výsledok.

Je aplikáciaMD injekcií bolestivá?

Transport kolagénu spolu s ďalšími látkami na miesto určenia je u MD injekcií založený na patentom chránenom „collagen injectable delivery“ systéme. Pri tomto systéme sa v tkanive, do ktorého sa prípravok aplikuje, vytvára dočasná porézna kolagénová matrix, z ktorej sa kolagén a ďalšie pomocné látky postupne uvoľňujú. Tento systém umožňuje nahradiť aplikáciu priamo do vnútorného kĺbu (intrartikulárny) za periartikulárny, resp. subkutánny, čo je pre pacienta menej invazivne a zväčša šetrné a nebolestivé.

Kde je dostupná terapia MD injekciami?

Dostupnosť: vo všetkých lekárňach bez lekárskeho predpisu.
Informačný servis zabezpečuje spoločnosť inPHARM,
tel.: +421 2 44 630 402, inpharm@inpharm.sk
Príslušného lekára, ktorý sa touto terapiou zaoberá, možno nájsť aj na internetovej adrese: www.inpharm.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Fenomén menom Remoska®: 65 rokov inovácií a chutí, ktoré oslovujú všetky generácie Konvektomaty Miele sa vďaka technológii HydroClean čistia úplne samé

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.