Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. januára 2015 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

RTVS si pripomenie deň pamiatky obetí holokaustu filmom Colette

BRATISLAVA 22. januára – Milostný príbeh zajatcov Viliho (Jiří Mádl) a krásnej belgickej Židovky Colette (Clémence Thioly) rozpráva o osude lásky v prostredí hrôzy a smrti. V osvienčimskom koncentračnom tábore sa pred nami odhaľuje neľútostný svet každodenného boja o prežitie. Obchoduje sa so všetkým, čo môže zachrániť život, alebo aspoň na chvíľu oddialiť smrť. Židovka Colette prichádza do Osvienčimu transportom z Belgicka. Väzeň Vili jej poradí, ako sa má správať a čo má povedať pri zaraďovaní do pracovných skupín, a tým ju zachráni pred smrťou v plynovej komore. Fanatický dôstojník SS Weissacker (Eric Bouwer) si čoskoro všimne Colettin pôvab a zamestná ju vo svojej dielni. Napriek každodennému utrpeniu sa Vili a Colette zbližujú a ich láska im dáva silu znášať peklo koncentračného tábora. V zúfalom boji o život spoločne naplánujú riskantný útek.
Film nakrútený na motívy novely českého spisovateľa Arnošta Lustiga, ktorý sám prežil hrôzy koncentračného tábora, je venovaný Alfrédovi Wetzlerovi a Rudolfovi Vrbovi. Obom sa podarilo utiecť z Osvienčimu, aby svetu mohli odhaliť pravdu o zločinoch páchaných v koncentračných táboroch.
RTVS sa na filme podieľala ako koproducent, po svojom uvedení do českých a slovenských kín film zaznamenal obrovský divácky ohlas. Colette odvysiela Jednotka už zajtra o 20:20 ako súčasť projektu RTVS Dejiny pri príležitosti 70. výročia oslobodenia koncentračného tábora v Osvienčime a zároveň ako pripomienku Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, ktorý bol OSN vyhlásený na 27. januára.
RTVS si tento pamätný dátum pripomenie aj v rozhlase. Rádio Slovensko do vysielania pripravilo cyklus reportáží Príbeh na týždeň na tému 70. rokov od oslobodenia Osvienčimu. Jeden z príbehov rozpráva o osude odbojárky Gerty Vrbovej, manželky Rudolfa Vrbu, ktorému sa podarilo uniknúť z Osvienčimu. Päť reportáží odvysiela Rádio Slovensko budúci týždeň od pondelka do piatka po 11:30.
Rádio Devín v sobotu 31. januára o 18:00 odvysiela autentický dokument Pamätajte si to meno: Chladní o príbehu židovskej rodiny Bodnerovcov, ktorú počas 2. svetovej vojny zachránila rodina Jozefa Chladného zo Starých Hôr. V januári 2013 boli manželia Chladní in memoriam zapísaní medzi Spravodlivých medzi národmi, ich potomkovia s rodinou Bodnerovcov naďalej udržiavajú priateľstvo.
Viac o filme Colette http://www.colette-film.cz/

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;nr

K téme

RTVS odvysiela 13. ročník charitatívneho galavečera Noc nádejí Herecké i súkromné historky Ferka Kovára

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.