Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. októbra 2012 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

RTVS: RTVS si z festivalu Etnofilm Čadca 2012 odniesla dve ceny

BRATISLAVA 29. októbra – 17. ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Etnofilm Čadca 2012, ktorý sa konal v dňoch 23. – 26. októbra 2012, priniesol Rozhlasu a televízii Slovenska dve ceny.

Cenu Martina Slivku – za najlepší individuálny výkon slovenského tvorcu – udelil Literárny fond dokumentu režiséra Jaroslava Riháka Život v Ohrade z cyklu Família (Dvojka, premiéra október 2011). Literárny fond udelil túto cenu za „obrazovo citlivý a dôveryhodný pohľad na rodinu, ktorá hľadá a nachádza alternatívu k mestskému životu“.

Cenu predsedu Žilinského samosprávneho kraja získal dokumentárny film režiséra Mareka Šulíka Zvonky šťastia za „citlivú prezentáciu bezútešnej reality života Rómov v osade na východnom Slovensku na pozadí epizód hraného dokumentu”.

Zvonky šťastia – dokumentárny film autorov Mareka Šulíka a Jany Bučky. Tento celovečerný dokumentárny film sa pokúša ukázať a pochopiť, s čím slovenskí Rómovia bojujú. Príbeh sa odohráva v osade blízko východoslovenskej dediny Víťaz – Dolina. Hlavnými protagonistami filmu sú bratranec a sesternica Roman a Mariena, ktorí v sebe nesú nespokojnosť so svojím životom, ale i túžbu ho zmeniť. Osada Víťaz je predobrazom najchudobnejších osád, nefunkčne prežívajúca na okraji záujmu bielych, v stave rozkladu. Mariena a Roman by sa radi živili spievaním. Nahrali aj niekoľko CD s vlastnými textami. Je to rompop: syntetizátorová hudba, výrazné bubny, echo a spev. Pri jednej z našich návštev Mariena povedala, že by vedela urobiť lepšie divadlo, ako Cigáni idú do neba, že jej predstavenie by pravdivejšie ukazovalo život Rómov.
Film plánujeme v premiére odvysielať v rámci Dokumentárneho klubu v nedeľu 9. decembra o 20.00 hod. na Dvojke.

Mgr. Richard Šümeghy
Hovorca Rozhlasu a televízie Slovenska

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx;bl

K téme

Pro musica nostra Tyrnaviensi: Sedem dní, sedem výnimočných koncertov, sedem zaujímavých miest Orange Podcast roka 2024 oznamuje nominácie, začína sa hlasovanie verejnosti

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.