Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. októbra 2015 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

RTVS: Rok Ľudovíta Štúra s RTVS

BRATISLAVA 12. októbra – Pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra, kodifikátora súčasnej podoby slovenského spisovného jazyka, politika, jazykovedca, učiteľa, spisovateľa a vedúcej osobnosti slovenského národného obrodenia v 19. storočí, pripravuje RTVS bohatý program v televíznom a rozhlasovom vysielaní. Nebudú chýbať filmové a dokumentárne premiéry, seriálová klasika či priamy prenos z celonárodných osláv v Uhrovci.

Programovou dominantou bude premiéra vizuálne príťažlivej dokudrámy o pátraní po okolnostiach smrti Ľudovíta Štúra True Štúr, ktorú pripravila RTVS v spolupráci s produkčnou spoločnosťou Crazy Company. Dej sa odohráva v r. 1856 počas jednej januárovej noci v Modre. Hlavnou postavou filmu je tajomný Samuel Hronský (Robert Roth), ktorý prichádza na Štúrov pohreb. Nejde mu však do hlavy, že jeho priateľ zomrel tak nečakane a rozhodne sa preto vypátrať, či ho niekto nezniesol zo sveta. True Štúr je pútavou snímkou s prvkami film noir, ktorý vizuálnu inšpiráciu nachádza vo filmoch ako napríklad Alois Nebel a Sin City. V ďalších úlohách sa predstavia Táňa Pauhofová, Vladimír Zboroň, Kamil Kollárik či Daniel Ratimorský.

Dvojka odvysiela premiérový dokumentárny film Ľudovít Štúr, ktorý prezentuje túto osobnosť našich dejín s dôrazom na jeho duchovný a náboženský rozmer a ktorý bol historiografiou bývalého režimu zámerne zamlčiavaný. Prináša doposiaľ nepublikované archiválie a po prvýkrát predstaví aj miesta v zahraniční, na ktorých Štúr pobýval. Unikátny 40-minútový dokumentárny film vznikol v interných kapacitách RTVS.

„V rádiách RTVS si toto významné výročie pripomíname počas celého roka, v Rádiu Slovensko budeme počas víkendu v sobotu 24. 10. a v nedeľu 25. 10. prinášať živé vstupy z národných osláv v Uhrovci,“ hovorí riaditeľ Sekcie programových služieb Slovenského rozhlasu Vincent Štofaník. V sobotu 24. 10. Rádio Slovensko odvysiela fíčer Petra Turčíka a dramaturgičky Táni Kusej Ľudovít Štúr – čo nás o ňom neučili, ktorý sa bude zaoberať menej známymi faktami zo života Ľudovíta Štúra z pohľadu najnovších výskumov slovenských historikov a literárnych vedcov.

Panoráma Rádia Regina si Ľ. Štúra pripomenie v trojhodinovej celonárodnej spomienke z Uhrovca. Nebudú chýbať živé rozhovory s riaditeľkou Uhrovského múzea, reportáže z rodného domu Ľ. Štúra, historického sprievodu Štúrovcov a tiež príspevky o pamätnej známke a minci Ľ. Štúra.

Rádio Devín pripravilo do vysielania viacero premiérových formátov – 20-dielny cyklus dokumentov Najkrajšie štúrovské, fíčer Terezy Simanovej Ľudovít nie je včerajší, 25. 10. odvysiela Koncert Detského a dievčenského speváckeho zboru Slovenského rozhlasu z Hradného kostola sv. Kataríny v Kremnici venovaný pamiatke Ľudovíta Štúra. „Do pozornosti poslucháčov by som tiež rád dal premiéru rozhlasovej hry režiséra a scenáristu Petra Janků Labutia pieseň veľkého Slovana, ktorú odvysiela Rádio Devín v utorok 27. 10,“ uzavrel V. Štofaník.

Kompletný program RTVS k Roku Ľudovíta Štúra nájdete na stránke http://www.rtvs.sk/televizia/clanky/90640/rok-ludovita-stura-s-rtvs

Videá k Roku Ľudovíta Štúra v RTVS https://www.youtube.com/playlist?list=PLyVNKqkkebeFKHbbwda8BBd6GoG89MmTu

Videá k dokudráme True Štúr https://www.youtube.com/playlist?list=PLyVNKqkkebeHYBSynYl5CQwM0B-dm-dUR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;mt

K téme

Petra Vlhová je Niké športovcom mesiaca už po tretíkrát! 12. ročník charitatívneho galavečera Noc nádejí bude na obrazovkách RTVS výnimočný

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.