Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. novembra 2014 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Prieskum medzi očnými lekármi

BRATISLAVA 26. novembra – Na dokonalom zraku nám záleží viac ako kedysi. Multifokálne a torické šošovky, pomocou ktorých chirurg odstráni sivý zákal, astigmatizmus aj dioptrie na čítanie a do diaľky počas jediného zákroku, odporúča 88% slovenských očných lekárov. „Zrak ´ako z mladosti´ dokáže úplne zmeniť život aj deväťdesiatročnému človeku. Mnohí pacienti hovoria už na druhý deň po operácii o najlepšom rozhodnutí či o malom zázraku,“ tlmočí za lekárskych kolegov mikrochirurgička MUDr. Adriana Smorádková.

Majú päťdesiat, šesťdesiat, sedemdesiat, deväťdesiat či viac. Striedajú si okuliare na čítanie s tými do diaľky. Občas zabudnú, kam ich položia, strácajú ich a míňajú peniaze za nové. Na dokonalé videnie, aké si užívali v mladosti, už s nostalgiou zabudli. Okrem rozostreného pohľadu na čítanie aj do diaľky majú pocit, akoby sa na svet pozerali cez dymovú clonu a hmlu.

To je typický obraz pacienta, ktorého trápi ochorenie sivého zákalu a k tomu dioptrie na čítanie (presbyopia) a do diaľky (myopia).

Zázrak menom multifokálne a torické šošovky
„Pacientovi, ktorému pri operácii sivého zákalu implantujeme multifokálne šošovky, sa doslova zmení celý svet. Nadštandardné šošovky dokážu spolu zo zákalom odstrániť aj astigmatizmus a dioptrie na čítanie a do diaľky. Človeku, ktorý mal ešte deň pred operáciou zhoršené videnie do diaľky, na blízko aj vzdialenosť na stred, sa za menej ako dvadsaťštyri hodín úplne zmení celý svet. Pacienti v našich ambulanciách zvyknú nové videnie opisovať ako malý zázrak či najlepšiu investíciu svojho života. Multifokálne šošovky, ktoré implantujeme pacientom s diagnózou sivého zákalu, považujem za jeden z najväčších prínosov v refrakčnej chirurgii,“ prezrádza lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková.

Multifokálne vnútroočné šošovky zbavia pacienta zákalu, dioptrií na čítanie aj do diaľky. Asferické šošovky navyše zlepšujú videnia v noci a za šera, torické dokážu okrem dioptrií odstrániť aj astigmatizmus – nepravidelné zakrivenie rohovky.

Nároky na dokonalé videnie prudko stúpajú
S názorom odborníčky sa stotožňuje väčšina slovenských očných lekárov. V prieskume, ktorého sa zúčastnili ambulantní oftalmológovia z celého Slovenska, sa 98% odborníkov zhoduje, že pacienti majú dnes na dokonalý zrak bez okuliarov výrazne vyššie nároky ako kedysi. Zbaviť sa počas jediného zákroku sivého zákalu, astigmatizmu a dioptrií na čítanie aj do diaľky túži viac ako tri štvrtiny slovenských pacientov so sivým zákalom. Osem z desiatich lekárov im pri diagnóze sivého zákalu odporúča implantáciu nadštandardných (najmä multifokálnych a torických) šošoviek.

Väčšina lekárov sa zhoduje, že presbyopia (vekom podmienené zhoršené videnie u pacientov po 45. roku) obmedzuje ľudí vo všetkých oblastiach života. „Keď sme v roku 2010 začali pri operácii sivého zákalu implantovať nadštandardné vnútroočné šošovky, ktorými vieme pacienta zbaviť všetkých dioptrických problémov súčasne, ocitli sme sa v ´priekopníckej´ úlohe. Dnes, po tisíckach naimplantovaných multifokálnych šošoviek, sa k našim názorom pridáva oftalmologická väčšina. S narastajúcimi životnými nárokmi už aj lekárska obec pripúšťa, že presbyopia oberá človeka o životné pohodlie. Na svetových kongresoch zaznievajú prirovnania, že vekom podmienené zhoršené videnie má na psychiku človeka podobne negatívny vplyv ako vysoký krvný tlak,“ dodáva primár Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči.

86% slovenských očných lekárov sa zhoduje:
Laserová operácia sivého zákalu prináša novú presnosť a šetrnosť
MUDr. Radovan Piovarči je prvým očným chirurgom, ktorý na Slovensku odstraňuje sivý zákal laserom. V auguste 2014 dosiahol so svojim československým tímom hranicu tisícich pacientov, čo je najvyšší počet laserových operácií sivého zákalu v rámci Slovenska.

Pri operácii sivého zákalu očný chirurg odstráni zakalenú vnútroočnú šošovku a nahradí ju novou umelou. „Pri laserovej operácií femtolaserom nepoužívame skalpel či iné ostré nástroje. Prístroj dokáže nahradiť skalpel precíznym laserovým lúčom riadeným počítačom a kontrolovaným chirurgom. Celá laserová procedúra prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu, nožníc a ihiel.“

Z PRIESKUMU
„Dokonalý zrak bez okuliarov a kontaktných šošoviek je pre našich pacientov dôležitejší ako kedysi.“
… myslí si 98% očných lekárov

„Pacientom so sivým zákalom odporúčame nadštandardné (multifokálne a torické) vnútroočné šošovky.“
… prezradilo 88% očných lekárov

„Laserová operácia sivého zákalu prináša pacientom novú presnosť a šetrnosť.“
… myslí si 86% očných lekárov

„Naši pacienti sa túžia počas operácie sivého zákalu zbaviť dioptrií na čítanie aj do diaľky.“
… prezradilo 77% očných lekárov

Prieskum medzi 86 slovenskými oftalmológmi sme uskutočnili v dňoch 23.-24.októbra 2014.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Pasívne fajčenie ohrozuje zdravie aj domácich miláčikov. Hrozí im rakovina či problémy s dýchaním Prieskum GLAMI (Re)search odhalil (ne)vkus Slovákov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.