Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. júna 2015 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Predaj festivalových pasov na Divadelnú Nitru štartuje

BRATISLAVA 16. júna – Asociácia Divadelná Nitra spustila do predaja festivalové pasy na nadchádzajúci 24. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra (24. – 29. septembra 2015). Tak ako uplynulé roky, aj teraz sú v ponuke dva druhy pasov. Pokým pas FANATIK je určený pre verejnosť aj divadelných profesionálov, pas ŠTUDENT FANATIK si môžu zakúpiť držitelia kariet ISIC a EURO26. Najväčšou výhodou pasov je 30 percentná zľava v porovnaní so samostatnou kúpou vstupeniek. Ďalším dôvodom pre kúpu pasov je garancia vstupeniek na všetky predstavenia, keďže jednotlivo sa vstupenky začnú predávať on-line až po skončení predaja pasov, teda 1. augusta 2015. Fyzický predaj vstupeniek vo festivalovej pokladnici sa začne 2. septembra.

Oba pasy sú v predaji v obmedzenom počte a len do 31. júla. Pasy FANATIK a ŠTUDENT FANATIK je možné kúpiť on-line na stránke www.nitrafest.sk alebo http://nitrafest.interticket.sk/. Kúpený pas je potrebné zameniť v pokladnici festivalu za vstupenky, a to najneskôr 2 hodiny pred začiatkom prvého predstavenia uvedeného v pase.

Organizátori festivalu zároveň pre záujemcov o festivalové pasy zverejnili väčšinu inscenácií hlavného programu, zatiaľ bez konkrétneho dátumu a miesta konania. Medzi vybranými je osem zahraničných inscenácií(po jednej z Belgicka, Izraela, Nemecka, Poľska, Ruska, Ukrajiny a dve z Francúzska), a zatiaľ tri inscenácie zo Slovenska.

„V hlavnom programe 24. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra sa predstavia v inscenáciách zo zahraničia režiséri a autori, ktorí ešte nikdy v Nitre prezentovaní neboli, v kontexte festivalu ide o nové mená“, povedala Darina Kárová, riaditeľka festivalu a dodala: „Zahraničné predstavenia sa odohrajú, samozrejme, v originálnych jazykoch, pričom budú simultánne tlmočené do slovenčiny a do angličtiny. Zaujímavosťou je, že všetky doteraz vybrané inscenácie hlavného programu, zo zahraničia, ale aj zo Slovenska, sú autorským divadlom, čo zvyšuje mieru zaangažovanosti tvorcov a znásobuje silu výpovede diela. Okrem toho všetky dokonale ladia s témou tohto ročníka festivalu: Empatia – zdieľať a dávať.“

Akú zvláštnosť tento ročník prináša? „Je to len náhoda, ale všetky predstavenia 24. ročníka festivalu sú bez prestávky, mnohé sa prezentujú v netradičnom scénickom riešení“, prezradila Kárová a pokračovala: „Ale dôležité je, že ide o mimoriadne kvalitné a najmä svojím účinkom silné inscenácie. Osobitne ma teší zastúpenie Ukrajiny a Izraela po dlhom čase. Veď Izrael nebol na Divadelnej Nitre zastúpený od roku 2002 a Ukrajina dokonca od roku 1998. Myslím, že diváci sa majú načo tešiť.“

Kompletný hlavný a sprievodný program by mali byť uzatvorené do konca júla, kedy budú aj zverejnené.

Hlavný program 24. ročníka:

Teatr Nowy, Varšava, Poľsko
Tomasz Śpiewak: Apokalypsa / Apocalypse
réžia: Michał Borczuch

The International Institute of Political Murder – IIPM, Berlin / Zürich, Nemecko
Štvavé rádio / Hate Radio
text a réžia: Milo Rau

Compagnie Kadidi / Dorothée Munyaneza, Paríž, Francúzsko
Sobota s rozhlasom / Samedi détente
koncepcia, text, tanec a hlas: Dorothée Munyaneza

Drama Laboratory, Kirov + Teatr.doc, Moskva
Vjatlag / Vyatlag
réžia: Boris Pavlovič

Arkadi Zaides, Tel Aviv, Izrael
Archív / Archive
koncept & choreografia: Arkadi Zaides

LOD music theatre & Théâtre Vidy-Lausanne, Gent, Belgicko
Starý Monk / An Old Monk
text: Josse De Pauw
hudba: Kris Defoort

Sashko Brama, Ľvov, Ukrajina
R+J
text a réžia: Sashko Brama

Ivana Müller, Paríž, Francúzsko
Stále sa len prizeráme / We Are Still Watching
koncept a text: Ivana Müller

Slovenské národné divadlo – Činohra, Bratislava, Slovensko
Viliam Klimáček: Mojmír II. alebo Súmrak ríše
réžia: Rastislav Ballek

Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Slovensko
Agota Kristof – Daniel Majling: Veľký zošit
réžia: Ján Luterán

Med a prach, Bratislava, Slovensko
Domov Eros Viera
autori a réžia: Andrej Kalinka, Ivan Martinka

+ ďalšia slovenská inscenácia (titul bude oznámený neskôr)
+ verejná debata (téma a hostia budú oznámené neskôr)

—————————————————————————————————————–
Medzinárodný festival Divadelná Nitra je najväčším divadelným festivalom a jedným z najvýznamnejších medzinárodných podujatí na Slovensku. Festival je výberovou prehliadkou európskeho divadelného umenia s dôrazom na činoherné divadlo a rôzne inovatívne formy scénického umenia (performing arts), ktoré sa vyznačuje prekračovaním hraníc druhov a štýlov. V intenciách svojej otvorenosti a rozmanitosti festival ponúka multimúzickú zostavu sprievodných podujatí – divadlo, film, výtvarné umenie, hudba a umenie vo verejnom priestore, rozvíja verejný diškurz a venuje sa neformálnemu vzdelávaniu. Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa programovo profiluje ako platforma iniciujúca pohyb ideí, kreatívneho myslenia a vyjadrovania. V tomto zmysle slúži ako protiváha komerčného a konvenčného umenia.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Unikátny ekosystém Platon Life mení svet digitálnej ekonomiky AAA AUTO bude počas lockdownu opäť predávať autá online s doručením domov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.