Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
87424_dentalna_hygiena 676x507.jpg
28. marca 2018 PR správyZdravieZdravý život od PRservis.skSITA Diskusia()

Pozrime sa veci na zúbok. Preventívne.

BRATISLAVA 28. marca 2018 – Prekladať termín u zubára je často ťažšie ako lúskať Hamleta v originálnom vydaní. Nie preto, že by sestrička nevedela nájsť ďalší termín … To slová, ktoré naozaj dôsledne vyberáme, aby sme dostatočne ospravedlnili náš strach z kresla alebo ľahostajnosť k zdraviu sú hodné tlmočníka s diplomom.
Pokým naberieme odvahu potvrdiť termín, pozrime sa na to, čo by sme mali o svojich zuboch vedieť. Preventívne.

Do života s úsmevom

Každému z nás počas života vyrastú dva druhy zubov. Prvé, tzv. mliečne zuby, sú dočasné, pretože vypadávajú okolo šiesteho roku života. Nahrádzajú ich trvalé zuby, ktoré by nám mali vydržať celý život. Viditeľná časť zubu, korunka, je pokrytá extrémne tvrdou hmotou zafarbenou do biela a vyčnieva nad ďasnom, ktoré má funkciu ochrannej bariéry. “O zuby je potrebné začať sa starať už v momente, keď sa začínajú prerezávať. Technika čistenia je rovnako dôležitá ako výber ďalších pomôcok určených na dentálnu hygienu. Len dodržiavaním správnych návykov ústnej hygieny vieme aktívne predchádzať problémom so zubami,” pripomína MUDr. Alexander Schill, primár Schill Dental Clinic.

Bez prevencie majú problémy zelenú

Zubný kaz, krvácanie ďasien, oslabená zubná sklovina – to všetko sú problémy, ktoré vznikajú na základe nedostatočnej prevencie a zubnej hygieny. Jemná a cielená hygiena ústnej dutiny, ku ktorej okrem správnej techniky čistenia a správnych pomôcok patrí aj používanie vhodnej zubnej pasty, ideálne takej, ktorá kombinuje viacero účinkov dohromady, dokáže uchovať zdravé zuby. Nezanedbateľným faktorom pre vznik uvedených problémov je aj genetická pre dispozícia. V každom prípade, jej následky vieme zmierniť dôslednou profylaxiou.

Zubný kaz cítime, krvácanie aj vidíme…

Ochorenie parodontu (závesného zubného aparátu) sa začína prejavovať krvácaním z ďasien, ich zápalom sprevádzaným nepríjemným zápachom z úst. V konečných štádiách dochádza ku kývaniu sa zubov. Pri neliečení týchto ťažkostí môže prísť až k ich strate. Dôležité je účinne predchádzať nežiaducim a hlavne trvalým následkom.

Nepríjemným následkom možno predchádzať

Gingivitída, odborný názov pre ochorenie sliznice v dutine ústnej, môže vzniknúť na základe viacerých faktorov. Primárne sa jedná o nedostatočnú hygienu dutiny ústnej, ktorá má za následok vytváranie zubného plaku . Ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť zápal ďasien sú fajčenie, genetická predispozícia, hormonálne výkyvy, tehotenstvo, cukrovka, stres a dlhodobé užívanie niektorých liekov. Pokiaľ chceme zápalu účinne predchádzať, je vhodné dodržiavať nasledovné odporučenia. Základom je udržiavanie zdravého chrupu a to pravidelnou a správnou hygienou. Netreba podceňovať ani význam zdravej, vyváženej stravy s obmedzením cukrov.

Ako sa zbaviť strachu zo zubára?Link na youtube:

K téme

Roman Kýr z Henklu: Zmenami v portfóliu reagujeme na ekologické výzvy aj náladu spotrebiteľov ITAPA Health&Care: Už len na entuziazme mladých lekárov nemôže stáť naše zdravotníctvo

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.