Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. apríla 2015 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Pomôcť sa dá aj pred operáciou

BRATISLAVA 8. apríla – Rozprávame sa s MUDr. Petrom Kruľom z ortopedicko-osteologickej ambulancie ORSTOMED s.r.o., Humenné.

Pán doktor, ochorenia pohybového aparátu sú v dnešnej dobe veľmi rozšírené. Tvoria asi polovicu chronických chorôb, ktoré spolu s bolesťami chrbtice sú častou príčinou pracovnej neschopnosti, až invalidity. Čo je príčinou zvýšeného výskytu týchto ochorení?

Vysoký výskyt degeneratívnych ochorení pohybového aparátu je často zapríčinený moderným spôsobom života. Už v detskom veku chýba dostatočná všestranná pohybová aktivita zabezpečujúca primeranú svalovú silu, koordináciu pohybov a tým aj optimálnu hmotnosť. Školské a pracovné zaťaženie s dominantným sedavým spôsob života s nerovnomerným zaťažovaním až preťažovaním chrbtice vo vynútenej polohe spôsobuje chybné držanie tela, ochabnutie svalového a väzivového systému s následným nerovnomerným zaťažovaním kĺbových chrupaviek. To vedie k ich postupnému poškodzovaniu, ktoré je sprevádzané bolesťou a obmedzením hybnosti .

Z uvedeného vyplýva, že by sme sa mali vo všeobecnosti viac hýbať – primerane cvičiť a posilňovať pohybový aparát, aby nedochádzalo ku kĺbovej hypermobilite, k predčasnému poškodzovaniu kĺbov a chrbtice. Ako sa však dá pomôcť pacientom, ktorí už trpia bolesťami či už v dôsledku úrazov, preťažovania v práci, pri športe, alebo v dôsledku opotrebovania kĺbov vekom?

Liečba poškodených mäkkých štruktúr kĺbov je komplexná a zdĺhavá. V prvom rade je potrebná presne stanovená diagnóza s rozsahom a charakterom degeneratívnych zmien. V liečebnej praxi sú používané preparáty tlmiace podráždenie a bolesť. Na zníženie hypermobility požívame rôzne ortopedické pomôcky, ortézy, elastické bandáže ako aj cielenú komplexnú fyzikálnu a rehabilitačnú liečbu. Vo svojej ortopedickej praxi už takmer tri roky používam kolagénové injekcie obohatené o vybrané rastlinné a minerálne zložky. Majú štrukturálny charakter, zlepšujú profil poškodených kolagénových vlákien, ktoré sa nachádzajú v celom kĺbovom systéme, pôsobia pozitívne na hypermobilitu a majú zároveň aj regeneračný a analgetický efekt.

Jednu z možností ste uviedli kolagénové injekcie. V akých prípadoch je ich možne použiť a za aký čas môže pacient pociťovať zlepšenie?

Aplikácia kolagénových injekcii je súčasťou fyziologickej regulačnej terapie celého pohybového aparátu. Ponúka výber pre jednotlivé anatomické oblasti (celkovo 13 prípravkov) s možnosťou ich vzájomnej kombinácie. Takto sa dá pre každého pacienta vybrať optimálna liečba. Ich podávanie nie je bolestivé, realizuje sa malými podkožnými vpichmi tenkou ihlou s následnou aplikáciou malého objemu preparátu. Niektoré vpichy pacient ani necíti, niektoré trošku zaštípu. U degeneratívne zmenených kĺbov, najčastejšie kolien, aplikujem preparát priamo do kĺbu. Túto liečbu rozdeľujem do dvoch časti. V prvej sú podávané injekcie 2x týždenne, najčastejšie 5-7 aplikácii, v druhej, po zlepšení a stabilizácii 1x týždenne alebo 1x mesačne ako udržiavacia terapia.

Mohli by ste uviesť aj nejaký zaujímavý prípad z Vašej praxe s využitím tejto šetrnej liečby?

52 ročný muž, aktívny športovec, futbalista, hrajúci aj na tvrdých povrchoch v telocvični, prišiel s dvojmesačnými bolesťami pravej Achillovej šľachy, po predchádzajúcej neúspešnej liečbe. Nebola zrejmá úrazová anamnéza. Pacient pociťoval bolesť pri chôdzi a mal aj obmedzenú hybnosť v členku. V strednej časti Achillovej šľachy bolo viditeľné zhrubnutie s redukovanou možnosťou jej ohybu o polovicu, bez známok praskania a zápalu pošvy šľachy. Pri sonografickom vyšetrení a magnetickej rezonancii (MR) sa Achillova šľacha javila nepoškodená, v oblasti šľachového puzdra bolo pozorované zhrubnutie a zdurenie mäkkých štruktúr. V liečbe bolo zvažované operačne riešenie. Vzhľadom na dostupnosť injekčnej kolagénovej liečby, bola podkožne aplikovaná kombinácia injekcií GUNA MD – Muscle a GUNA MD Matrix po stranách Achillovej šľachy v jej strednej postihnutej časti 2x týždenne, celkovo 5-krát a udržiavacia liečba 1x mesačne 5-krát. Už po aplikácii prvej fázy liečby nastal
ústup bolesti, neskôr po aplikácii udržiavacej liečby nastala aj postupná úprava anatomických pomerov šľachy.

Na záver, ako by ste zhrnuli význam zaradenia aj inovatívnych prístupov v liečbe bolesti do zaužívaných liečebných postupov v praxi ortopéda?

Zaradením kolagénovej injekčnej liečby prípravkami fyziologickej regulačnej medicíny sa otvárajú nové možnosti liečby degeneratívnych zmien pohybového aparátu. Je ich možno kombinovať s komplexnou fyzikálnou a rehabilitačnou liečbou a tak výrazne obmedziť užívanie analgetík, nesteroidových antiflogistík (NSA) a kortikoidov, ktoré vykazujú nezanedbateľné nežiaduce účinky. V závere treba vyzdvihnúť výhody kolagénových MD injekcií ako je zmiernenie bolesti a zlepšenie pohyblivosti kĺbov a chrbtice, spomalenie degeneratívnych zmien kĺbov a mäkkých tkanív, neprítomnosť vedľajších účinkov a interakcií s ostatnými liekmi. Najviac z týchto vlastnosti profitujú pacienti s cukrovkou, so závažnými alergickými reakciami a aktívni športovci s častými úrazmi mäkkých tkanív, ktorí aj po liečbe kolagénovými injekciami majú negatívny dopingový test.

Za rozhovor ďakuje odborná redakcia EDUKAFARM

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

12. ročník charitatívneho galavečera Noc nádejí bude na obrazovkách RTVS výnimočný ♯KtoPomozeSlovensku: Zdravotníci v nemocniciach melú z posledného, dodajme im spoločne energiu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.