Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
103877_post consumer waste 676x451.jpg
5. apríla 2024 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Philip Morris opúšťa cigarety a znižuje pritom globálne dopady svojho podnikania

5.4.2024 – Celosvetový nárast dospelých fajčiarov, ktorí opustili cigarety a prešli na bezdymové výrobky, historicky podiel nových produktov na čistých príjmoch, zastavenie odlesňovania, nulová tolerancia detskej práce a stále viac žien v riadiacich pozíciách. Aj to priniesla v poradí piata Integrovaná správa spoločnosti Philip Morris International Inc. (PMI), ktorá každoročne hodnotí globálne dopady jej podnikania. Okrem environmentálneho a sociálneho rozmeru sa tento raz zameriava predovšetkým na zdravotné dopady jej výrobkov.

PMI prechádza rozsiahlou transformáciou. Opúšťa cigarety, ktoré chce postupne úplne nahradiť novými bezdymovými výrobkami so zníženým rizikom. Tento cieľ má pre najvyššiu prioritu a na jeho napĺňanie tak smeruje stále viac finančných i ľudských zdrojov. Ako uvádza Integrovaná správa, do výskumu, vývoja a budovania nových výrobných kapacít spoločnosť v období rokov 2008 – 2023 investovala 12,5 miliardy dolárov.

Nové bezdymové produkty priniesla na 84 trhov sveta a celkový odhadovaný počet užívateľov bezdympvých výrobkov PMI dosiahol rekordnú úroveň 33 miliónov.

„Rok 2023 sa niesol v znamení jednoty, odhodlania a trvalého záväzku k našej vízii budúcnosti bez dymu. Keďže sa stretávame s novými výzvami, trvalá odolnosť našich ľudí, výnimočný talent a hĺbka cieľa nám zaručujú, že sme dobre pripravení pokračovať v našej ceste – v snahe o pokrok, inovácie a podporu udržateľnosti pri našej transformácii pre lepšiu budúcnosť,“ uviedol Jacek Olczak, výkonný riaditeľ spoločnosti PMI.

Tabak bez odlesňovania

Líder tabakového priemyslu kladie stále väčší dôraz aj na znižovanie dopadov svojej činnosti na životné prostredie. Integrovaná správa napríklad pravidelne vyhodnocuje podiel tabaku získaného bez rizika čistého odlesnenia obhospodarovaných prírodných lesov a bez premeny prírodných ekosystémov. Vlani sa spoločnosti podarilo dosiahnuť rekordný výsledok, až 94 %, pričom ešte pred rokom to bolo 55 %. Na 11 trhoch, kde pôsobí zároveň PMI dosiahol uhlíkovú neutralitu.

Spoločnosť tiež napreduje pri znižovaní environmentálnych dopadov svojich výrobkov. Až 76 % objemu dodávok cigariet sa dnes realizuje na trhoch, kde boli zavedené programami proti znečisťovaniu ohorkami.

Podiel obnovených alebo opravených elektronických zariadení sa jej podarilo vlani viac ako zdvojnásobiť, zo 157 tisíc na 320 tisíc kusov.

Ľudské práva na prvom mieste

Zodpovedný prístup k podnikaniu má aj svoj sociálny rozmer, ktorý je citeľný nielen smerom do vnútra spoločnosti, ale i navonok, vo vzťahu k miestnym komunitám.

PMI dôsledne uplatňuje vysoké štandardy ochrany ľudských práv v súlade s dohovormi Organizácie Spojených národov (OSN) a Medzinárodnej organizácie práce (ILO). Ich dodržiavanie vyžaduje aj od dodávateľských subjektov. A to aj v najrizikovejších krajinách. Správa uvádza, že podiel detskej práce medzi zmluvnými poľnohospodármi dodávajúcimi tabak sa takto podarilo znížiť na 0,1 %.

Ženy na riadiacich pozíciách

Inklúzia a diverzita sa stali organickou súčasťou práce spoločnosti v oblasti ľudských zdrojov a tieto hodnoty PMI postupne presadzuje vo všetkých krajinách, kde pôsobí. Dokumentuje to aj rastúci podiel žien na riadiacich pozíciách, ktorý vlani dosiahol 41,8 %, čím sa dokonca podarilo prekročiť pôvodne vytýčenú kvótu 40 %.

Integrovaná správa spoločnosti PMI za rok 2023 bola vypracovaná v súlade s medzinárodnými štandardmi Globálnej iniciatívy pre podávanie správ (GRI), iniciatívy UN Global Compact (UNGC), UN Sustainable Development Goals a nadácie IFRS – vrátane použitia štandardov SASB a rámca integrovaného výkazníctva.

Informačný servis

K téme

Klenot Karpát a jedinečné kúpele: Trenčianske Teplice chcú byť „Mestom bez dymu“ Bezdymové zariadenia ani ich náplne nepatria do bežného odpadu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.