Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
88288_dsc4333 676x451.jpg
2. júla 2018 PR správyZdravieZdravý život od PRservis.skSITA Diskusia()

Operácie bez čakania

BRATISLAVA 2. júla 2018

Na operácie sivého zákalu už pacienti VŠZP čakať nemusia

Dobrá správa pre pacientov so sivým zákalom. Na termín najčastejšej operácie na ľudskom tele, sivého zákalu, si do nedávna museli počkať v priemere tri až osem mesiacov. „S celým tímom sa veľmi tešíme, že na našej bratislavskej klinike nám Všeobecná zdravotná poisťovňa umožnila preplácanie operácii neobmedzenému počtu pacientov. Vďaka tomu sa čakacia doba skrátila len na nevyhnutný čas, za ktorý sa pacient potrebuje pripraviť na zákrok,“ prezrádza primár bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia.

Diagnostikoval vám lekár ochorenie sivého zákalu a z dôvodu limitov zdravotnej poisťovne ste sa ocitli na čakacej listine? Potom máme pre vás dobrú správu. „VŠZP nám umožnila preplácanie operácií neobmedzenému počtu pacientov. Vďaka tomu sa čas z predchádzajúcich troch až ôsmych mesiacov výrazne skracuje.  Vo väčšine prípadov už termín operácie závisí výhradne od rozhodnutia pacienta. Akonáhle si vybaví všetko potrebné vrátane voľného dňa na zákrok, môžeme ho zaradiť do programu. V číslach to môže znamenať, že termín operácie u nás dostane do štyroch až ôsmych týždňov,“ prezrádza očný chirurg a primár bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Radovan Piovarči.

Čím skôr, tým lepšie pre pacienta

Pokrok v očnej chirurgii natoľko zlepšil podmienky pre očných chirurgov aj pre pacientov, že už dávno neplatia staré „povery“. Vrátane tej, ktorá pacienta presviedča čakať, kým sivý zákal dozrie a jemu sa výrazne zhorší videnie.

„Akonáhle sa u pacienta objavia prvé príznaky slabšieho videnia charakteristické pre ochorenie sivého zákalu a vyšetrenie diagnózu potvrdí, operáciu odporúčame podstúpiť čo najskôr,“ prízvukuje MUDr. Piovarči.

Operácie sa podľa primára MUDr. Piovarčiho nemusíte báť. „Celá procedúra trvá približne pätnásť minút. Technologický pokrok spravil z operácie bezbolestný bezpečný zákrok s  rýchlym návratom do práce, rýchlym hojením a rýchlym zlepšením videnia.“

Odstráni zákal aj dioptrie súčasne

Vďaka rýchlemu technologickému pokroku môže operácia sivého zákalu zároveň odstrániť astigmatizmus, okuliare na čítanie aj tie do diaľky. Napríklad najnovšie trifokálne šošovky okrem trvalého odstránenia dioptrií na čítanie a do diaľky zabezpečujú aj nové pohodlie na strednú vzdialenosť.

Na rozdiel od Českej republiky, kde sú operácie sivého zákalu bez čakania vďaka neobmedzeným limitom poisťovní realitou už od roku 2015, sa môžu slovenskí pacienti tešiť z bonusu navyše. Slovenské zdravotné poisťovne kompletne preplatia nielen celú operáciu sivého zákalu vrátane monofokálnej šošovky, ale navyše prispievajú aj na nadštandardné  torické vnútroočné šošovky, ktoré okrem sivého zákalu zbavia pacienta aj cylindrických dioptrií, teda astigmatizmu. Naši českí susedia si ju musia kompletne zaplatiť.

Prínos aj pre storočných

Operáciu odporúča primár Piovarči aj najstarším pacientom bez ohľadu na vek. „Podstatné je, aby bola šanca, že mu zlepší videnie,“ vysvetľuje očný chirurg, ktorý operuje aj deväťdesiat či storočných pacientov. Pokiaľ vyšetrenie potvrdí, že zákrok bude pre seniora prínosom, môže mu dokonca vrátiť samostatnosť aj energiu na aktivity, na ktoré musel kvôli zhoršenému videniu musel zabudnúť.

„Starší človek kvôli slabému zrazu prestáva byť samostatný. Nevie si uvariť, postarať sa sám o seba či vykonávať základné hygienické návyky. Okolie pripisuje jeho letargiu často inej príčine. Pacient však často stráca energiu aj chuť komunikovať, lebo jednoducho nevidí. Ako náhle mu počas zákroku implantujeme novú šošovku, pacient zrazu vidí, komunikuje, všetko sa zlepšuje,“ dodáva odborník.

Plôšky
Čo je sivý zákal

Sivý zákal spôsobuje prirodzené zakaľovanie vnútroočnej šošovky. Rýchlosť zakalenia je individuálna. Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky a desaťročia. V niektorých prípadoch na to stačia mesiace. Mierny stupeň zákalu ešte nemusí ovplyvniť videnie, zmeny vo videní vôbec nemusíte postrehnúť. V pokročilom štádiu už zbadáte tieto sprievodné príznaky: citlivosť na svetlo, neostré videnie, zahmlený obraz, farby so sivožltým nádychom.

K téme

Nedovolená hra: milióny Európanov sledujú športové podujatia nelegálne a kupujú falošné športové vybavenie, čo výrobcov stojí 850 miliónov eur Eviden predstavil portfólio riešení, ktoré umožnia využiť AI naplno

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.