Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. decembra 2013 PR správyInformačné technológie od PRservis.skSITA Diskusia()

Open data dokážu pomôcť ľuďom, biznisu i štátu

BRATISLAVA 19. decembra – Čo majú spoločné predpoveď počasia, rebríček škôl a GPS? Technológie, ktoré sa týkajú týchto oblastí, sú závislé na otvorených dátach. Práve verejne dostupné údaje majú nesporný prínos v hospodárení a transparentnom fungovaní spoločnosti, a dostupnejších službách pre občanov zo strany úradov aj súkromnej sféry. Diskusiu o využití open dát vo svete a na Slovensku prinieslo OPEN DATA FORUM 2013, ktoré organizovali spoločnosti DATALAN, TREND a ITAPA.

Žijeme v digitálnej dobe, kde štát aj jednotlivci vytvárajú denne obrovské množstvo dát, ktoré sa nepoužívajú, hoci majú obrovský potenciál. Ako najefektívnejšie riešenie sa ukazuje prenechanie tejto úlohy spoločnostiam, ktoré dokážu dostupné údaje spracovať a získať z nich najväčšiu hodnotu. „Úlohou inovatívnych firiem je prinášať nové možnosti a využívať moderné technológie pre skvalitnenie života. Práve vďaka open dátam sa ľudia môžu rýchlo dostať k cenným informáciám,“ uviedol Michal Klačan, výkonný riaditeľ spoločnosti DATALAN.

„V prieskume, ktorý realizujeme, majú Slováci mimoriadny záujem napríklad o informácie v oblastiach ako bezpečnosť liečiv, ochorenia a ich liečba, či úroveň škôl.“ Pozitívnym príkladom je projekt otvorenej spoločnosti v susedných Čechách, ktorý poskytuje štatistiky a porovnania o kriminalite v konkrétnej ulici či štvrti, od prepadov, vlámaní do áut až po ukradnuté bicykle.

Hoci otvorené dáta nie sú vždy len údaje, ktoré zaznamenáva štát, vo všeobecnosti sú najväčšími tvorcami dát práve vlády. V tomto smere sú mimoriadne progresívne USA a Veľká Británia. USA doteraz zverejnili viac ako 80-tisíc datasetov, Spojené kráľovstvo takmer 17-tisíc datasetov. Slovensko sa s 205 publikovanými datasetmi nachádza v rebríčku krajín na 47. mieste.

Napriek nespornému prínosu open data je na Slovensku táto téma stále v začiatkoch. Cieľom konferencie OPEN DATA FORUM 2013 bolo priniesť zaujímavé pohľady na využitie otvorených dát.

„Open data sú vlastne všetky dáta, ktoré dokážu občania použiť a sú bezplatné. Na Slovensku sú momentálne málo využívané, dôvodom je relatívne nízky počet data setov a ich kvalita. Informácie sú síce dostupné, ale vo formáte, ktorý si vyžaduje ďalšie spracovanie, a teda aj náklady,“ spresnil Michal Klačan. Práve v tomto fakte vidia najväčší problém i účastníci konferencie. Pätina z nich si myslí, že príliš veľa dát je v neštruktúrovanej forme a formátoch, ktoré nie je možné spracovať a analyzovať. Takmer tretina účastníkov potvrdila investíciu do analytických technológií na spracovanie dát v neštruktúrovanej podobe, ktorých je vo firmách vyše

„Otváranie dát je veľká vlna, ktorá zásadne zmení pravidlá pre biznis, štát, či občanov. Aby sa ju Slovensko pokúsilo chytiť, musí prejsť veľkou kultúrnou a mentálnou zmenou,“ uviedla programová riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk. O tom, že sa to oplatí, svedčia mnohé príklady, ktoré sa týkajú zverejnenia aj na prvý pohľad citlivých dát. GPS, s ktorým pracuje každá navigácia, existuje v komerčnej podobe len vďaka tomu, že americká vláda zverejnila svoje dáta pôvodne získavané pre vojenské účely.

Významné využitie môžu open data nájsť aj v zdravotníctve. „Dnes je situácia taká, že niekde inde sa nachádzajú údaje o zložení lieku, niekde inde jeho cena, či príbalové informácie. Ak dokážeme tieto dáta prelinkovať, získajú vyššiu hodnotu. Lekári aj bežní pacienti si môžu napríklad overiť nebezpečné kontraindikácie liečiv,“ pridáva argument Miroslav Líška, odborník na oblasť sémantiky zo spoločnosti DATALAN. Open data sú tak nielen príležitosťou pre biznis, ale dokážu zlepšiť aj fungovanie verejnej správy.

Prezentácie, video a bližšie informácie z OPEN DATA FORUM 2013 nájdete on-line. Výsledky prieskumu o open data na Slovensku budú publikované v januári 2014.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Schneider Electric prináša otvorenú automatizačnú infraštruktúru novej generácie v spolupráci so spoločnosťami Intel a Red Hat 90´s Super Fest 2024: Vzrušujúci návrat do slávnej éry s Masterboy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Informačné technológie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.