Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. septembra 2013 PR správyInformačné technológie od PRservis.skSITA Diskusia()

On-line služby využíva viac menších miest a obcí

BRATISLAVA 26. septembra – Moderné digitálne úrady a on-line služby pre obyvateľov už nie sú len výsadou veľkých miest. Internet v čoraz väčšej miere vytláča klasické papierovanie do úzadia aj v regiónoch. V tomto roku sa medzi on-line mestá zaradila aj Krupina, a v spolupráci so spoločnosťou DATALAN sa do elektronických služieb pustil Trnavský aj Žilinský samosprávny kraj.

Spoločnosť DATALAN je jedným z najväčších dodávateľov riešení pre samosprávu a verejnú správu na Slovensku. Pre efektívnu správu miest a obcí, a jednoduchší život občanov DATALAN vyvinul unikátne riešenie DATALAN DIGITÁLNE MESTO©, ktoré v súčasnosti využívajú prakticky všetky regióny Slovenska – viac než 360 miest a obcí, vzdelávacích inštitúcií, a rozpočtových a príspevkových organizácií s vyše 2 300 používateľmi. DATALAN na Slovensko ako prvý priniesol aj portál Digitalnemesto.sk, ktorý umožňuje mestám a obciam prenajať si konkrétne elektronické služby .

V tomto roku sa do „digitálnej rodiny“ pridala Krupina. Mesto s približne 8-tisíc obyvateľmi je presne 100-tým zákazníkom portálu a už pár mesiacov môže využívať službu elektronické aukcie. Hlavným očakávaným prínosom efektívneho a transparentného verejného obstarávania sú výrazné úspory finančných prostriedkov.

Na moderné služby sa môžu tešiť aj obyvatelia a podnikatelia v Trnavskom a Žilinskom samosprávnom kraji, v ktorých sa spustili práce na projektoch komplexného zabezpečenia elektronizácie služieb. V Trnavskom kraji bude zavedených 49 a v Žilinskom spolu 74 elektronických služieb, ktoré umožnia vybaviť množstvo agendy z pohodlia domova, či efektívne priamo z kancelárie, a to od nahlasovania problémov na cestách až po pripomienkovanie návrhov rozpočtu kraja. Už teraz je možné stiahnuť si informácie o Žilinskom samosprávnom kraji priamo do mobilu. Aplikácia Mesto v mobile určená pre smartfóny s operačným systémom iOS aj Android poskytuje nielen dôležité informácie, ale umožňuje obyvateľom kraja podávať aj vlastné podnety a návrhy. Mobilnú aplikáciu už úspešne využívajú aj obyvatelia Bratislavského samosprávneho kraja. K dnešnému dátumu využíva mobilné aplikácie viac než 2 600 obyvateľov, a v rámci doterajších aktivít bolo v aplikácii celkovo pridaných 76 udalostí, 18 ankiet a od obyvateľov prišlo cca 40 podnetov. „Sme radi, že aj vďaka nám sa stáva pojem úradné hodiny súčasťou histórie. Digitálne úrady sú totiž nielen efektívnejšie a lacnejšie, ale aj kedykoľvek prístupné. Stačí iba zapnúť počítač, či mobil,“ hovorí Ľuboš Petrík, manažér pre strategické projekty samosprávy zo spoločnosti DATALAN.

Prax potvrdzuje, že moderné on-line služby nie sú určené len obyvateľom veľkých miest a krajov. Dostupné sú aj pre menšie mestá a obce. Záujem majú najmä o prehľadnejšie zverejňovanie zmlúv na internete. Túto službu využíva napr. Svidník, Podbrezová, ale aj Valaská. Myjava a Zborov nad Bystricou zas šetria peniaze formou elektronických aukcií, Spišská Nová Ves stavila na Digitálne zastupiteľstvo, v Šenkviciach sa presadili elektronické formuláre. „Zoznam miest a obcí, ktoré využívajú služby portálu Digitalnemesto.sk, by bol skutočne dlhý. Slovenská samospráva si totiž význam digitalizácie plne uvedomuje,“ hovorí Ľuboš Petrík. „Pozitívnou správou je, že pre mestá a obce sú on-line služby ľahko dostupné vďaka možnosti prenajať si ich už od pár eur.“ Aktuálne trendy v informatizácii, technologické možnosti miest a obcí ako aj úspešné príklady z praxe predstavia samosprávam odborníci zo spoločnosti DATALAN už o pár dní na konferencii DATALAN Digitálne mesto.

Vďaka rozmachu smartfónov sa v súčasnosti čoraz viac presadzujú aj mobilné riešenia, ktoré spolu s cloudom predstavujú nový prístup k ponuke služieb komerčného, ale i verejného sektora. DATALAN ako líder vo svete informačných technológií prináša trendy v oboch oblastiach – potvrdením je aj zlato v kategórii Nové služby na hodnotení ITAPA 2012, ktorým bola ocenená aplikácia Mesto v mobile z našej dielne. Nadviazali sme tak na predchádzajúce úspechy, keď v roku 2011 získalo bronz v tejto kategórii riešenie DATALAN DIGITÁLNE MESTO© – Mesto na prenájom.

O spoločnosti DATALAN, a. s.
Spoločnosť DATALAN pôsobí na slovenskom trhu od roku 1990 a v súčasnosti je popredným poskytovateľom informačných technológií na Slovensku a v okolitých krajinách. Dôkazom toho je ocenenie IT firma roka, 3. miesto v kategórii Firma roka TREND TOP 2010 a najvýznamnejšie partnerské ocenenia medzinárodných IT spoločností. Hlavnými oblasťami pôsobenia spoločnosti DATALAN sú infokomunikácie, softvér, outsourcing a cloud. Vďaka skúsenému tímu odborníkov, ktorí sú držiteľmi viac než 600 platných odborných certifikátov, spoločnosť úspešne zrealizovala mnohé rozsiahle projekty v oblasti správy dokumentov a informácií, riadenia procesov a spolupráce, optimalizácie IT infraštruktúry, outsourcingu IT a dodávok hardvéru. Prioritou spoločnosti DATALAN je zodpovedné podnikanie a kvalita poskytovaných riešení a služieb, čo potvrdzujú aj európske certifikáty manažérstva kvality ISO 9001:2009, ISO 14001:2005, OHSAS 18001:2009 a ISO/IEC 27001:2006.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Štúdia spoločnosti Amazon o budúcnosti práce a kariérnom rozvoji odhalila, že 1 z 2 slovenských pracovníkov uprednostňuje pre úspešný kariérny rast odbornú prípravu na pracovisku pred vysokoškolským vzdelaním Sezóna v Opere SND vyvrcholí premiérou Puccinio opery Madama Butterfly

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Informačné technológie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.