Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. februára 2014 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

O skúsenostiach s infúznou terapiou vitamínom C

BRATISLAVA 3. februára – Pani doktorka, štatistiky ohľadom výskytu rakoviny sú nie len na Slovensku alarmujúce. Príčin jej vzniku je veľmi veľa- zlá životospráva, fajčenie, alkohol, infekcie, žiarenie, chemické látky. Mnohé z nich súvisia s voľnými kyslíkovými radikálmi. Ako sa vysvetľuje ich pôsobenie a ako sa naše telo vie proti nim brániť?

Voľné kyslíkové radikály vznikajú ako prirodzená súčasť metabolických procesov v našom organizme. Majú jednak pozitívny význam – podieľajú sa na ochrane organizmu pred cudzorodými časticami, aktivujú enzýmy. Na druhej strane, sú voľné radikály zodpovedné za poškodenie buniek a vznik rôznych ochorení.

Keď dôjde k nadprodukcii voľných kyslíkových radikálov v organizme, začnú poškodzovať zdravé tkanivo, aktivujú vznik ďalších voľných radikálov a organizmus sa dostáva do začarovaného kruhu poškodzovania vlastných tkanív a zhoršovania príznakov ochorenia.

Nadmerná produkcia voľných radikálov sa podieľa na vzniku pľúcnych, kardiovaskulárnych, onkologických a neurodegeneratívnych ochorení, ochorení tráviaceho traktu, pečene, pankreasu, obličiek a rôznych metabolických porúch. Podieľajú sa i na vzniku a priebehu ochorení centrálneho nervového systému, ako napríklad neuritíd, Alzheimerovej choroby, Parkinsonovej choroby, pri starnutí, ateroskleróze mozgu a pri epilepsii.

Odstraňovanie voľných radikálov z tela prebieha prostredníctvom tzv. antioxidačnej ochrany. Antioxidanty sú všetky systémy a látky, ktoré brzdia a tlmia voľné radikály. Medzi najznámejšie antioxidanty patria niektoré druhy vitamínov /C, A , E/, stopové prvky /selén, zinok/, enzýmy a iné zlúčeniny, napr. koenzým Q10, flavonoidy v zelenom čaji.

Spomenuli ste antioxidanty. Je ich možné doplniť stravou, teda perorálne, alebo tieto dávky nepostačujú? Môžete uviesť príklad?

Dávky antioxidantov, ktoré prijímame v potrave, nie sú postačujúce. Navyše sa v súčasnosti mnoho ľudí stravuje nezdravo, čo hladinu antioxidantov v organizme ešte znižuje.

A v prípade, že už človek trpí nejakým chronickým alebo onkologickým ochorením, potrebuje niekoľkonásobne vyššie dávky ako človek zdravý.

Napríklad pri podávaní vitamínu C ústami nie je možné dosiahnuť jeho adekvátne dávky v krvi, kvôli obmedzený transportným možnostiam v čreve, čiže veľké množstvo vitamínu C, ktorý prijmeme vo forme potravy, tabletiek či sirupov, sa z tela vylúči bez toho, aby v organizme zohral svoju dôležitú úlohu. Na dosiahnutie liečivých účinkov vitamínu C sú potrebné vysoké dávky, ktoré možno dodať organizmu len vnútrožilovým infúznym podaním.

Uviedli ste ako príklad infúznu terapiu vitamínom C. O akých dávkach vitamínu C hovoríme v prípade prevencie, a o akých v prípade liečby závažných ochorení ?

Preventívne odporúčame kúru infúznym vitamínom C na jar a na jeseň, 1x týždenne 4 týždne za sebou v dávke 7,5 g vitamínu C v 1 podaní.

Terapeuticky môžeme infúzny vitamín C využiť na liečbu reumatických a alergických ochorení, pri atopickej dermatitíde, pri herpetických infekciách, pri depresiách, pooperačne na lepšie hojenie rán, pri syndróme vyhorenia a samozrejme aj pri onkologických ochoreniach. Dávkovanie je vyššie ako pri preventívnom podaní a závisí od konkrétnej diagnózy, celkového stavu pacienta a od toho, či je ochorenie v akútnej alebo chronickej fáze.

Aké sú Vaše osobné skúsenosti s infúznou terapiou vitamínom C? Môžete nám uviesť nejaké príklady z Vašej praxe?

Za obdobie, počas ktorého podávame vitamín C v našej ambulancii, sme sa stretli s rôznymi diagnózami. Bez ohľadu na diagnózu však všetci pacienti potvrdili, že sa po infúziách vitamínu C cítia vitálnejší, majú viac energie a viac vládzu.

Pri onkologických pacientoch, okrem už vyššie spomenutého efektu, pozorujeme zvýšenú kvalitu života, pokles onko-markerov, lepšie zvládanie chemoterapie.

52-ročný pacient s karcinómom prostaty s metastázami v kostiach absolvoval externú rádioterapiu na prostatu. Po pol roku od ukončenia rádioterapia došlo k vzostupu PSA (prostatický špecifický antigén) na 14 ng/ml. Pacient z osobných dôvodov odmietol navrhovanú onkologickú liečbu. Absolvoval 2 mesačnú kúru infúznym vitamínom C, po ktorej bola kontrolným odberom zistená znížená hladina PSA na 4 ng/ml.

43-ročná pacientka s karcinómom prsníka po mastektómii, externej rádioterapii má diagnostikované metastázy v pľúcach aj v pečeni. Cestou spádového onkológa je liečená chemoterapiou, ktorá však nie je dostatočne účinná, nakoľko došlo k progresii metastáz. Pacientka pri príchode do našej ambulancie udáva vyčerpanosť, zvýšenú únavu, kašeľ a dýchavičnosť pri minimálnej námahe. U pacientky sme zahájili infúznu liečbu vitamínom C. V pláne je postupné zvyšovanie dávky. Liečbu sme zahájili dávkou 15 g vitamínu C 2x do týždňa prvý týždeň, 30 g vitamínu C 2 x do týždňa druhý týždeň, 60 g vitamínu C tretí týždeň a od 4. do 8. týždňa 75 g vitamínu C 2x do týždňa. Pacientka zatiaľ absolvovala 2 týždňovú liečbu. Udáva ústup kašľa a dýchavičnosti, nárast energie.
Z ďalších zaujímavých diagnóz a výsledkov by som rada spomenula pacientku s reumatoidnou artritídou, s výraznou bolestivosťou a edémom pravého zápästia. Pacientka odmietla antireumatiká, užívala iba vitamín C v infúziách. Bolestivosť ustúpila už po prvých infúziách, edém úplne vymizol do 3 týždňov od zahájenia liečby.

Aký vidíte prínos tejto terapie, a čo by ste odporučili lekárom a pacientom?

Vnímam to tak, že infúzna liečba vitamínom C poskytuje nové možnosti pacientom aj lekárom.

Lekárom, ktorí sa rozhodnú ponúknuť aj tento spôsob terapie, sa otvorí úplne nová cesta prístupu k pacientovi, nový spôsob liečby, nové obzory. Efekt sa zrazu objaví aj tam, kde je konvenčná terapia dlhodobo neúspešná alebo nedostatočná.

Život je príliš krehký a príliš krátky. Je dôležité, aby bola jeho kvalita čo najvyššia. Je na nás lekároch, aby sme našim pacientom umožnili prístup k liečbe, ktorá im zmierni utrpenie a zlepší prežívanie.

Rozhovor pripravila odborná redakcia Edukafarm

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

50 % zľava na vlak: Cestujte so ZSSK na Profesia days Elektrobicykle a zima? Krásne to k sebe pasuje, stačí sa o ne starať!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.