Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. októbra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

NS SR: Kauzu prípravy vraždy manžela vrátili prvostupňovému súdu

BRATISLAVA 25. októbra (SITA) – Prípad českej podnikateľky Evy Z., ktorá čelí obžalobe z prípravy vraždy svojho bývalého manžela Ľudovíta, sa vráti na Špecializovaný trestný súd do Pezinka. Rozhodol o tom dnes na neverejnom zasadnutí Najvyšší súd SR. V prípade bolo pôvodne vytýčené verejné zasadnutie, to však zrušili. „V trestnej veci obžalovanej Evy Z. zistil senát trestnoprávneho kolégia zásadnú chybu vo vykonávaní dôkazov, ktorej sa dopustil Špecializovaný trestný súd, pracovisko Pezinok, ako prvostupňový súd,“ informovali agentúru SITA z tlačového odboru NS SR. „Výsledkom rozhodnutia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky je zrušenie veci a jej vrátenie na nové prejednanie a rozhodnutie Špecializovanému trestnému súdu, pracovisko Pezinok,“ dodáva v stanovisku NS SR. Špecializovaný trestný súd uznal podnikateľku v auguste minulého roka za vinnú a vymeral jej trest deväť rokov
Podľa obžaloby si Eva Z. vraždu objednala 15. januára 2014 u Martina A. a zaplatiť za ňu chcela 50-tisíc eur. Ten sa však obrátil na políciu a stal sa korunným svedkom. Eva mala podľa svedka na vraždu zabezpečiť krátku zbraň, no keďže sa jej nepodarilo zohnať strelivo, vraždu odložili o týždeň. Neskôr Martinovi A. povedala, že zbraň je nefunkčná a manžela má zaškrtiť. Korunnému svedkovi ukázala priestory rodinného domu a podľa obžaloby pripravila plastové zaťahovacie pásky a gumové švihadlo, ktorým mal vraždiť. Dňom vraždy mal byť 24. január 2014. Manžela potom plánovala po dvoch rokoch vyhlásiť za nezvestného a tak získať zvyšok ich spoločného domu. Dôvodom, prečo sa chcela zbaviť manžela, je podľa korunného svedka aj to, že nechcela „živiť darmožráča“. Polícia na to, aby získala dostatok dôkazov voči obžalovanej zinscenovala 24. januára 2014 podľa plánu spolu s korunným svedkom v dome podnikateľky a vtedajšieho jej manžela v obci Chocholná Velčice jeho vraždu.
Česká podnikateľka, ktorá na Slovensku mala veľkosklad s kvetinami, od začiatku tvrdila, že je nevinná. Odmietla aj dohodu o vine a treste. Opakovane zdôrazňovala, že z vraždy manžela by nemala žiaden finančný ani iný prospech. Dohodli sa aj na vyplatení 80 000 eur za manželov podiel v dome, peniaze mu mala dať 27. januára 2014. Keďže za vraždu mala podľa obžaloby zaplatiť 50-tisíc eur, poukázala na to, že hodnota, ktorú by tak získala, je podľa jej slov nižšia ako hodnota auta, na ktorom jazdí. Sama vlastní mnohonásobne vyšší majetok vrátane firmy a pozemkov. Podľa obžalovanej za celou kauzou mohol byť buď korunný svedok Martin A., ktorému požičala peniaze, nevrátil jej ich a chcel ešte viac, alebo manžel. Tvrdila, že okrem iného vedela, že sfalšoval diplomovú prácu a preto na exmanžela podala v Českej republike trestné oznámenie. V záverečnej reči spolu so svojím advokátom poukazovali na rozpory vo výpovediach, chýbajúce a nekvalitné zvukové a obrazovo-zvukové záznamy. Obhajca zdôrazňoval, že výpovede korunného svedka nie sú podporené žiadnym iným dôkazom a jeho výpovede sú navzájom v rozpore. Eva tvrdila, že s Martinom A. sa dohodli, že v dome počká na jej známeho, ktorý jej a jej bratovi bol dlžný peniaze a nevracal ich. Martin podľa nej navrhol, že to s ním vybaví.
Polícia Evu zadržala 24. januára 2014. Sudca ju vzal do väzby 27. januára. Tam žena zistila, že je tehotná. V auguste 2014 ju vo vysokom štádiu tehotenstva z väzby prepustili. V septembri 2014 žena porodila dcérku. Momentálne žije v Čechách.

sa;bl

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Escobarove prekvapenie alebo keď má zásielka dve tony

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.