Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cpd2018_1.jpg
Foto: Novartis
17. mája 2018 SprávyFilantropia od PRservis.skSITA Diskusia()

Novartis oslávil výročie svojho založenia dobrovoľníctvom

BRATISLAVA 17. mája 2018 – Narodeniny sa dajú oslavovať rôznym spôsobom. V spoločnosti Novartis si zamestnanci po celom svete každoročne v máji pripomínajú deň jej vzniku dobrovoľníckymi aktivitami pre rôzne pacientske a neziskové organizácie, detské centrá či domovy sociálnych služieb. Tento deň sa nazýva Deň spolupatričnosti a v tomto roku pripadol na piatok, 11. mája. Všetky aktivity, ktoré s ním súviseli, začali v tento  deň a skončia v júni.

Ako aj po iné roky, tak aj teraz aktivitám pri príležitosti Dňa spolupatričnosti predchádzal prieskum medzi jednotlivými pacientskymi organizáciami, s čím by potrebovali pomôcť a akým spôsobom by zamestnanci spoločnosti mohli prispieť k ich odbremeneniu a uľahčeniu ich života a činnosti. Popri bežných činnostiach z minulých rokov, ako upratovanie v sídlach pacientskych organizácií, zveľaďovanie interiérových a exteriérových priestorov na vybraných ústavoch či usporadúvanie výletov pre členov pacientskych organizácií sa stále častejšie objavovali hlasy o záujme spríjemniť pacientom pobyt v nemocniciach, ktoré najčastejšie navštevujú. Preto sa Deň spolupatričnosti v roku 2018 niesol práve v tomto duchu.

Aktivity v rámci Dňa spolupatričnosti sa realizujú v spolupráci s vybranými pacientskymi organizáciami a po dohode a v spolupráci so zdravotníckymi zariadeniami, ktoré títo pacienti navštevujú. Aktivity sme podľa potreby a záujmu zamerali na zútulnenie interiérov a revitalizáciu exteriérov, budovanie a vybavenie knižníc pre pacientov, ale aj príjemné posedenie pri knižke v príjemnej spoločnosti a priateľskej diskusii. Do projektu sa zapojilo 5 pacientskych organizácií a 7 zdravotníckych zariadení v Bratislave (Národný onkologický ústav, Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, II. neurologická klinika Lekárskej fakulty UK a UNB), Piešťanoch (Národný ústav reumatických chorôb), Banskej Bystrici (Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb) a Košiciach (Východoslovenský onkologický ústav a Neurologická klinika Univerzitnej nemocnice L. Pasteura).

„Spolu so svojimi kolegami na celom svete si pri príležitosti osláv založenia spoločnosti Novartis, pripomíname náš obrovský záväzok zlepšovať život ľudí a pomáhať komunitám. Dobrovoľníctvo a pomoc je pre nás viac, než len tradíciou. Považujeme ich za základné hodnoty našej spoločnosti,“ uviedla Marianthi Psaha, CPO Head spoločnosti Novartis. „V tomto roku sme sa rozhodli urobiť ešte o jeden krok ďalej v našej snahe, a preto sme aj touto cestou chceli prizvať na pomoc verejnosť. Veď viac ľudí spolu vždy viac dokáže. Ak by mal niekto chuť podporiť, naše aktivity aj naďalej, hoci aj len darovaním dobrej knižky alebo zaujímavého časopisu či obľúbených pre pacientov krížoviek, veľmi to uvítame“, dodáva Marianthi Psaha.

O Dni spolupatričnosti Novartis

Deň spolupatričnosti – alebo Community Partnership Day sa každoročne koná vo všetkých pobočkách spoločnosti Novartis už od roku 1996. Od roku 2005 sa ku Dňu spolupatričnosti pripájajú aj zamestnanci na Slovensku. Každý rok venujú svoju pomoc rôznym pacientskym či neziskovým organizáciám, detským centrám, domovom sociálnych služieb. V minulom roku priložilo ruku k dielu viac ako 20 000 zamestnancov z 52 krajín.

Viac info: www.DenSpolupatricnosti.sk

Cpd2018_2.jpg
Foto: Novartis

Ako pomáhame

Na Národnom onkologickom ústave v Bratislave Deň spolupatričnosti sme nadviazali na úspešné aktivity z minulého roka, kedy tu zamestnanci spoločnosti Novartis vybavili v spolupráci s OZ Amazonky prvú knižnicu pre pacientov a exteriér ústavu skrášlili vysadením stromu magnólie a ružových kríkov. V tomto roku pribudli ďalšie 3 knižnice na rôzne oddelenia ústavu, kvetinová výzdoba na letné terasy pre pacientov, ale aj ďalšie aktivity a prekvapenia pre pacientov.

Na Národnom ústave srdcových chorôb sa aktivity v rámci Dňa spolupatričnosti sústredili na vybavenie oddychových zón pre pacientov. Napriek tomu, že knižnice tu už pacienti k dispozícii majú, nové knižky a časopisy vždy potešia. Pacientom sme pripravili aj nezvyčajné strávenie príjemných chvíľ v spoločnosti zaujímavých ľudí.

II. Neurologická klinika na Bratislavských Kramároch prešla v týchto dňoch rozsiahlou rekonštrukciou. Zamestnanci Novartisu v spolupráci so Združením Sclerosis multiplex Nádej sa radi chopili tejto výzvy a tak teraz v nových pacientskych priestoroch na oddeleniach pribudli nové knižnice a stolíky a v čakárni SM centra zas nové sedačky.

V Piešťanskom Národnom ústave reumatických chorôb venovali zamestnanci spolu s predstaviteľmi Ligy proti reumatizmu SR pozornosť najmä zveľadeniu detského kútika a zariaďovaniu nových priestorov pacientskej organizácie. V detskom kútiku pribudli nielen nové hračky a knižky, ale napríklad aj nový koberček, kde sa deti môžu pohodlne chodiť hrávať alebo čakať na vyšetrenia počas svojho pobytu v nemocnici.

Vo Východoslovenskom onkologickom ústave sa pozornosť dobrovoľníkov z Novartisu v spolupráci s OZ Amazonky sústredila na exteriér nemocnice. Pribudli tu nové stromčeky, kry a kvety, ktoré potešia pohľad nielen samotných pacientov, ale ich návštevníkov.

V Neurologickej klinike Univerzitnej nemocnice L. Pasteura dobrovoľníkov čakala náročná úloha v podobe vymaľovania pacientskej izby. Neostalo však len pri tom, ale aj sem sme dali novú knižnicu a posedenie. V spolupráci so Slovenským zväzom sclerosis multiplex aj tu pribudli knižky a časopisy, ktoré pomôžu pacientom spríjemniť si čakanie na infúziu či vyšetrenie alebo dlhé hodiny svojho pobytu v nemocnici.

V spolupráci s OZ Hlas nášho srdca pacienti Stredoslovenského ústavu srdcových chorôb dostali k dispozícii knižnicu a stojan na časopisy do čakárne, spolu s príjemným posedením. Na stenách ústavu tiež pribudli nové informačné tabule, ktoré zlepšia informovanosť a orientáciu pacientov v zdravotníckom zariadení.

Pokračujeme aj v júni

Podpora aktivít Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska prebieha rôznou formou už roky a počas Dňa spolupatričnosti by nemali chýbať. Aktivity sa však sústredia stretnutie členov ÚNSS, ktoré sa uskutoční v júni. Naši zamestnanci tu už tradične budú tí, ktorí pre pacientov navaria a naservírujú chutné dobroty a pomôžu z hladkým priebehom podujatia.

Ako môžete pomôcť

Dobrovoľnícke aktivity sú síce doménou zamestnancov spoločnosti Novartis, ale zapojiť sa môže každý. Ak máte záujem, potešte pacientov hospitalizovaných v menovaných zdravotníckych zariadeniach zaujímavou a peknou knižkou, ktorá vás v minulosti niečím inšpirovala alebo pre vás bola oporou, pobavením a motiváciou v nejakej životnej situácii. Napíšte do každej knižky malé venovanie či peknú myšlienku, aby pacienti vedeli, že na nich niekto myslí a chce ich povzbudiť aj v ťažkých časoch, ktoré prežívajú. Ak nenájdete vhodnú knižku prispejte zaujímavým časopisom, krížovkami alebo vhodnou spoločenskou hrou.

Do Národného ústavu reumatických chorôb môžete priniesť aj detské knižky, hračky alebo hry pre deti.

Svoj darček môžete doniesť aj do vybraného zdravotníckeho zariadenia alebo poslať poštou na:

Novartis Slovakia, s.r.o.                                           Neuropea, s.r.o
Žižkova 22B                                                               Mlynské nivy 48
811 02 Bratislava                                                      82109 Bratislava
Slovenská republika                                                 Slovenská republika

V oboch prípadoch napíšte heslo: CPD 2018

O spoločnosti Novartis

Spoločnosť Novartis sa dlhoročne zameriava na inovatívne riešenia na doposiaľ nevyriešené problémy medicíny a zabezpečenie dostupnosti liečby pre pacientov, ktorí ju potrebujú. Aj vďaka neustálemu úsiliu prinášať pacientom stále nové možnosti účinnej liečby, sa spoločnosť Novartis stala jednou z celosvetovo najúspešnejších farmaceutických firiem v tejto oblasti.

Viac informácií na: www.novartis.sk

K téme

Odpovede zo srdca – všetko, čo potrebujete vedieť o vysokom krvnom tlaku Spoločnosť Unilabs má nové predstavenstvo

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Filantropia

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.